Зеленски до воените команданти: Не се мешајте во политика

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги предупреди воените команданти на неговата земја да не се мешаат во политиката.

Во интервју за британскиот таблоид „Сан“, Зеленски зборуваше за неговиот однос со високите команданти, кои ја водат одбраната од руската инвазија.

Со месеци во политичките кругови во Киев се шпекулира за несогласување меѓу Зеленски и Валериј Залужни, врховен командант на вооружените сили на Украина.

Генералот доби пофалби за неговите воени кампањи и веќе се смета за ривал на Зеленски за претседателската функција.

Според Уставот, редовните претседателски избори би требало да се одржат на 31 март, но Зеленски повика на одложување поради војната што беснее во земјата.

„Ако војник одлучи да се занимава со политика, тоа е негово право, но тогаш треба да влезе во политика и не може да се вклучи во војна“, изјави Зеленски за „Сан“.

„Ако ја управувате војната имајќи предвид дека утре ќе се занимавате со политика или избори, тогаш во вашите изјави и на фронтот се однесувате како политичар, а не како војник, и мислам дека тоа е голема грешка.“ продолжи тој.

„Во однос на генералот Залужни и сите команданти кои се на бојното поле, постои апсолутно разбирање за хиерархијата и тоа е тоа, а таа не може да биде втора, трета, четврта, петта“, додаде украинскиот претседател.

Зеленски, кој секојдневно објавува ажурирања за борбите, се чини дека алудирал на интервјуто што Залужни го даде за Економист претходно овој месец, во кое предупреди дека војната е во мирување.

„Нема прекин“, одговори Зеленски.

Канал 5 дознава: Се очекува Јован Митрески да биде предложен за Претседател на Собранието

Извори од вледејачката СДСМ брифираат дека денеска, додека се уште траел состанокот на ДУИ претседателот на партијата Димитар Ковачевски, за во недела закажал состанок на раководството на СДСМ. 

Неофицијално се дознава дека на овој состанок од страна на претседателот Димитар Ковачаевски се очекува Јован Митрески да биде предложен за Претседател на Собранието и потврден од страна на раководството и Извршниот одбор на СДСМ.

Туск може да стане премиер на Полска на 13-14 декември

Туск може да положи заклетва како нов полски премиер на 13 или 14 декември.

Според висок функционер во полската претседателска администрација, Доналд Туск, лидерот на Граѓанската коалиција, најголемата партија во коалицијата со парламентарно мнозинство, може да положи заклетва како нов полски премиер на 13 или 14 декември, објавија полските медиуми, пренесе БТА.

Војчех Коларски, државен секретар во претседателската администрација, вчера на Католичкото радио објави дека Доналд Туск, кандидатот за премиер предложен од парламентарното мнозинство, може да положи заклетва пред претседателот Анджеј Дуда на 13 или 14 декември.

Во согласност со програмата на долниот дом на полскиот парламент, на 11 декември, актуелниот премиер Матеуш Моравјецки ќе го одржи својот програмски говор пред комората. Неговиот предлог-кабинет потоа ќе биде подложен на гласање за доверба, кое се очекува да пропадне бидејќи мнозинството гласови во Парламентот и припаѓаат на опозицијата. Во таков случај, во текот на денот пратениците ќе предложат свој кандидат за премиер, а неговата кандидатура повторно ќе биде ставена на гласање.

Лидерите на трите опозициски партии кои освоија мнозинство во долниот дом на Парламентот на изборите на 15 октомври сакаат нивната влада да биде предводена од Туск и планираат тој да ја преземе функцијата што е можно поскоро. Нивниот кандидат ќе ја претстави својата програма на 12 декември. /МИА

Десетици слонови угинаа во националниот парк Хванге во Зимбабве поради климатските промени

Десетици слонови угинаа од жед во популарниот национален парк Хванге во Зимбабве, а заштитниците стравуваат дека повеќе ќе умрат бидејќи сушата, предизвикана од климатските промени и глобалната временска шема на Ел Нино, ги суши дупките за наводнување

Сезонскиот Ел Нино, кој предизвикува потопло и суво време во текот на целата година, е влошен од климатските дефекти, велат научниците, што е причина за загриженост на тековните разговори за климатски акции КОП28 во Дубаи.

-Се потпираме на вештачка вода, бидејќи нашата површинска вода се намали. Бидејќи слоновите зависат од вода, повеќе од нив умреа, изјави главниот еколог на Зимпаркс во националниот парк Хванге, Дафин Мадламото.

Во Хванге живеат 45 илјади слонови, а на возрасен слон му требаат 200 литри вода дневно. Но, како што изворите на вода се намалуваат, пумпите со соларна енергија во 104 бушотини или бунари не можат да црпат доволно вода./МИА

притисни ентер