Зависност од капки за нос, како да ја излечите оваа лоша навика?

Нервоза, главоболка и чувство дека не можете да дишете без капки за нос се само некои од симптомите дека сте претерале со користењето на овој препарат.

Капките за нос што се користат за настинки содржат вазоконстрикторна супстанца која го намалува протокот на крв во носната слузница и на тој начин го намалува отокот и секрецијата. Но, прекумерната употреба на капки за нос може да доведе до зависност и промени во носната слузница, кои се нарекуваат медикаментозен ринитис.

Симптоми на зависност

Медикаментозниот ринитис е хронична промена во носната слузница што се јавува кај околу 9 проценти од пациентите кои одат на лекар или алерголог. Подеднакво ги погодува и мажите и жените на која било возраст. Освен од капките за нос, медикаментозниот ринитис може да биде предизвикан и од лекови за намалување на притисокот, од примањето хормонска терапија или нестероидни антиревматски лекови.

Зависноста од капките за нос настанува како резултат на нарушување на функцијата на автономниот нервен систем, кој делува несвесно.

Најчести симптоми се: често користење на капки за нос, проблеми со дишењето доколку не се користат истите, крварење од носот, главоболки, нервоза ако случајно немаме капки за нос, капките за нос не делуваат, но и понатаму се користат, непрекината употреба на капките шест месеци и подолго.

Како што нагласуваат лекарите, капките за нос не се толку безопасни како што се верува, поради што е неопходно строго да се придржувате до пропишаната терапија за да избегнете зависност.

Лекарите предупредуваат дека оштетувањето на слузницата на носот може да доведе и до оштетување на срцето. Бројните компликации од капките за нос некогаш се решаваат исклучиво хируршки.

Колку капките за нос предизвикуваат зависност зависи од нивниот состав.

1. Солени спрејови

Солените спрејови и капките за нос без додатни лекови се безбедни за сите луѓе без разлика на возраста. Најчесто се прават на база на физиолошки раствор и содржат стерилизирана вода и мала количина сол. Тие не создаваат зависност и немаат несакани ефекти.

2. Стероидни капки

Овие капки и спрејови содржат кортикостероиди и често се користат за алергии. Дејствуваат по неколку дена, а доколку се користат подолго од пропишаното од лекар, може да предизвикаат крварење од носот, катаракта на очите и главоболки. Тие се безбедни за употреба, но не подолго од седум дена.

3. Антихистамински спрејови

Тие содржат антихистамини кои го намалуваат зачепувањето на носот предизвикано од алергиски реакции. Сепак, долготрајната употреба на овие спрејови може да има бројни несакани ефекти како што се: горчлив вкус, замор, зголемување на телесната тежина, болки во мускулите, печење во носот... Нема докази дека предизвикуваат зависност.

4. Назални деконгестиви

Повеќето назални деконгестиви во форма на капки или спрејови содржат оксиметазолин, кој обезбедува итно ослободување од назалната конгестија предизвикана од настинка или грип. Го намалува воспалението и му помага на пациентот полесно да дише. Не треба да се користат повеќе од три дена бидејќи можат да предизвикаат одреден тип на зависност.

Третманот на зависност од капки за нос се врши под надзор на лекар. Наместо капки и спрејови, за вдишување се користат билни чаеви за отворање на дишните патишта.

Наместо забава за откривање на полот, таткото завршил во болница- снимка со 32 милиони прегледи

Иако настаните за откривање на полот во повеќето случаи се возбудливо и посебно искуство за родителите и поширокото семејство и пријателите, понекогаш тие можат да тргнат наопаку.

Така, една трудница случајно му го скршила носот на својот сопруг и идниот татко кога дознала дека во нивното семејство ќе се приклучи девојче.

Видеото набрзо стана вистински хит на социјалните мрежи, а моментално има повеќе од 32 милиони прегледи и еден милион коментари.

Како што може да се види на видеото, воодушевената трудница среќно скокнала кога дознала дека носи девојче, но случајно со главата го удрила сопругот во носот и му го скршила. Сето ова, секако, го снимиле камерите и видеото набрзо се појави на TikTok.

@gender.reveal.tv Breaking my husband’s nose at our gender reveal 🙃🎀 #genderrevealfail #notactuallybroken #18weekspregnant ♬ Love You So - The King Khan & BBQ Show

НБА казни млад кошаркар - на жените им ги покажувал интимните делови на телото

Младиот канадски кошаркар Џошуа Примо (20) е суспендиран на четири натпревари без плата поради „непримерно и навредливо однесување кон повеќе жени“, објави НБА.

Американските медиуми пренесуваат дека Примо, кој моментално е без клуб, им ги покажувал интимните делови на голем број жени.

„Примо тврди дека неговото однесување не било намерно, а лигата не најде докази дека тој учествувал во сексуално или друго недолично однесување надвор од овие кратки изложувања“, се вели во соопштението на НБА. „Сепак, ваквото однесување не е во согласност со стандардите на лигата и бара казна“, се додава.

Сан Антонио Спарс го раскина договорот со Примо на 31 октомври минатата година, а младиот кошаркар моментално е без клуб. Тој ќе ја одлежи суспензијата доколку потпише договор со друг тим од НБА.

д-р. Хилари Котен, поранешниот терапевт на Примо, првпат се појави со обвинувања против него минатата есен, велејќи дека тој „се изложил во девет одделни прилики“. Бидејќи Спарс не направија ништо, Каутен го тужел клубот, а тужбата била решена надвор од судот.

Примо одиграл вкупно 54 натпревари во дресот на Спарс, а имал просек од 5,9 поени и 1,8 асистенции по натпревар. Набргу откако бил отпуштен од Спарс, Примо рече дека се бори со своето ментално здравје.

„Побарав помош да се справам со претходната траума што ја претрпев и сега ќе го одвојам ова време за да се фокусирам поцелосно на третманот за моето ментално здравје. Се надевам дека ќе можам да разговарам за овие прашања во иднина за да можам да им помогнам на другите кои претрпеле на сличен начин. Ја ценам приватноста во овој момент“, изјави тој неодамна.

Цените на нафтата надминаа 96 долари за барел

Цените на нафтата денеска се искачија над 96 долари на меѓународните берзи, поттикнати од индициите за слаба понуда во САД и очекувањата за зголемена побарувачка за гориво во Кина за време на празничната сезона.

На лондонската берза цената на барел со датуми на испорака во ноември беше за 88 центи повисока попладне отколку на крајот на вчерашното тргување и изнесувала 96,26 долари. Поактивно се тргувало со барели со датум на испорака во декември, по 97 центи повисока цена од 94,07 долари.

На американскиот пазар барелот поскапе за 1,31 долари и се тргува за 93,02 долари.

Трговците се фокусираа на знаците на тесна понуда во САД на крајот на неделата. Залихите во резервоарите во Кушинг, од каде се испорачува нафта купена со форвард договори на американскиот пазар, веќе се на најниско ниво од јули минатата година.

„Понатамошниот пад би ги спуштил на критично ниво, што би можело да го отежне нивното извлекување (од резервоарот - op.ed.)“, објаснува Карстен Фрич од Комерцбанк.

Цените се поддржани и од проценките дека побарувачката за гориво во Кина ќе се зајакне за време на седумдневниот одмор што започнува денеска.

„(Зголеменото) патување во странство за време на празникот Златна недела ја поттикнува кинеската побарувачка за нафта“, напишаа аналитичарите на ANZ во белешката до клиентите.

Се очекува и домашните патувања да ја поддржат побарувачката. Податоците од апликацијата за летови на Umetrip покажуваат дека просечниот број дневни резервирани летови е за петтина поголем отколку за време на Златната недела во периодот пред пандемијата 2019 година.

Во меѓувреме, Русија размислува за воведување квоти за извоз на гориво доколку привремената забрана за извоз не го постигне посакуваниот ефект и ако не паднат цените на домашниот пазар. Цените на рускиот бензин и на дизелот благо паднаа денеска на Меѓународната берза во Санкт Петербург.

Економистите прогнозираат дека барелот во Лондон ќе во просек ќе изнесува 89,85 долари во четвртиот квартал и 86,45 долари во 2024 година.

До крајот на годината на цените најмногу ќе влијае намалувањето на понудата од Саудиска Арабија и Русија, но нивниот раст кон 100 долари за барел може да биде забавен од неповолните макроекономски движења, пишуваат аналитичарите.

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) одделно објави дека барел нафтена кошница на нејзините членки вчера поскапел за 40 центи на 97,48 долари.

притисни ентер