Заложничка криза во Англија поради ладни ќебапи -пукале на полицијата, драмата траела 14 часа

Двајца дрогирани мажи пукале во полицијата која дошле да ги спасат станарите и доставувачот на храна, кого го зеле како заложник откако им донел ладен ќебап!

Пол Бартон (45) и Нејтан Тарнер (37) се уапсени откако пукале со воздушна пушка кон полициската патрола од нивниот стан во Бедфорд, Англија.

Осомничените, кои пиеле алкохол и консумирале наркотици, побарале од доставувачот да им ги врати парите бидејќи храната што им ја донел се изладила. Несреќниот човек го затвориле во лифтот, а дури по еден час го ослободиле, откако сопственикот на брза храна дошол да го спаси.

Во видеото кое се емитуваше во живо на Фејсбук, Бартон го обвини доставувачот дека задоцнил и ја заборавил салатата што ја нарачал, пренесува Дејли Меил.

Утрото околу 6 часот влегле во конфликт со сосетката која им заѕвонила на врата бидејќи музиката била прегласна. Отпрвин малку ја намалиле музиката, па повторно ја засилиле, а таа повторно се побунила, поради што и впериле пиштол кон неа.

Исплашена, верувајќи дека се работи за вистинско оружје, сосетката повикала полиција.

Кога тешко вооружените полицајци пристигнале на нивната врата, дрогираните мажи рекле дека нема да го напуштат станот.

„Ако влезе некој од вас, ќе биде мртов“, им се заканувале на полицајците.

После тоа пукале во патролното возило и го скршиле ветробранското стакло. За малку ќе раниле маж кој си одел дома по улица.

Застрашувачките снимки од еден од ходниците на зградата го покажуваат Тарнер како држи оружје слично на снајпер, опремено со телескопски нишан и пригушувач.

Тарнер продолжил да фрла боја и саксии од дворот, при што оштетил неколку автомобили.

На полицијата ѝ се предал околу 12:30 часот, а Бартон дури околу 18 часот.

Полицијата на крајот упаднала во станот и ја одземала воздушната пушка со која пукале, а во станот било пронајдено оружје.

Во станот бил пронајден и огромен питон, како и некои други влекачи.

Тарнер и неговиот придружник се обвинети дека го чинеле градот повеќе од 90.000 евра. Имено, речиси исто толку ќе ги чини даночните обврзници излегувањето на специјалците на терен и причинетата штета на полициското возило.

ЦУК: Спасен овчар заглавен на речен остров во водите на Црна Река

Спасен е овчар заглавен на речен остров во надојдените води на Црна Река, заедно со неговите стотина овци, соопштија вечерва од Центар за управување со кризи.  

Оттаму нагласија дека сега овчарот и овците се на безбедно место, откако се намалило нивото на водата и тие биле евакуирани.

- Центарот за управување со кризи известува дека од единствениот број за итни случаи 112, до Секторот за операции и координација, во 17:32 часот добил информација за заглавен овчар среде Црна Река, со неговите стотина овци, на мало островче на 200 метри лоцирано под селото Манастирец во општина Росоман. Реката била надојдена заради зголемен проток при производство на електрична енергија од страна на АД „ЕЛЕМ“ ПО „ХЕЦ Тиквеш Водостопанство Тиквеш“. ЦУК презеде координативни активности за да се запре протокот на вода од Акумулација „Тиквеш“ и да се намали нивото на реката, соопштија од Центарот.

Од ЦУК веднаш биле преземени сите неопходни мерки.

- Овчарот чекаше нивото на реката да се намали за заедно со неговите овци да се засолни на безбедно место. При ваков случај, било потребно три до четири часа да се намали нивото на водата. Инаку, на лице место е испратена екипа на МВР – ПС Кавадарци, а во контакт со градоначалникот на Општина Росоман е добиена потврда дека и од таму ќе биде пратена екипа, информираа од ЦУК.

Видео: Пагани вреден два милиони снимен на поплавените улици во Дубаи

Велат дека е тенка линијата помеѓу храброста и глупоста.

Веројатно веќе сте виделе снимки од поплавениот Дубаи на социјалните мрежи - градот се соочи со рекордни врнежи од дожд, но ниту тоа не можеше да го спречи возачот на „Pagani Utopia“ на патот до целта.

Возилата вредни повеќе од два милиони евра најчесто се заклучуваат некаде за случајно да не се оштетат. Меѓутоа, овде тоа не беше случај.

Се гледа дека возачот на почетокот малку се двоумел, но на крајот храбро решил да помине низ поплавените улици. Тој ризикуваше, може да тргне наопаку и да го чини десетици илјади поправки, со оглед на тоа што автомобилот е речиси „залепен“ за земја.

„Pagani Utopia“ е многу ретка глетка, бидејќи се направени само 99 примери. Сите имаат твин-турбо 6.0-литарски AMG V-12 мотор кој испорачува 852 КС. Претпоставуваме дека нема оштетувања на болидот, но сепак треба да се признае за храброста (или лудоста) на овој возач.

Извор: Б92

Жителите на Канарските острови демонстрираа против масовниот туризам

 Десетици илјади луѓе демонстрираа денеска на шпанските Канарски острови во знак на протест против масовниот туризам на архипелагот во Атлантскиот Океан во близина на брегот на Африка.

Според полицијата имало 20.000 луѓе, а според организаторите 50.000 во поворки низ улиците на градовите на Канарските острови, кои свиреле и извикувале слогани против неограничен туризам.

Демонстрантите носеа натписи „Жителите на Канарските острови не се на продажба“, „Мораториум на туризамот“ и „Почитувај го местото каде што живеам“.

За организаторите на демонстрациите, сегашниот економски модел е штетен и за жителите и за животната средина. Бараат надлежните да го ограничат бројот на туристи.

„Ние не сме против туризмот. Само бараме да го сменат сегашниот модел кој овозможува неограничен раст на туризмот“, рече еден од демонстрантите.

Насобраните бараат да се запре изградбата на два нови хотели на Тенерифе, најголемиот и најразвиениот од седумте острови на архипелагот, а жителите да имаат право на глас при донесувањето одлуки за развој на туризмот.

Демонстрации на поддршка беа одржани и во Мадрид и Барселона.

Сместени на брегот на Северна Африка, Канарските Острови привлекуваат туристи со нивните вулкански пејзажи и сончеви плажи. Архипелагот со 2,2 милиони жители лани примил 16 милиони туристи.

Една четвртина од населението работи во туризмот, што носи 36 отсто од бруто домашниот производ (БДП). /МИА

притисни ентер