Закерберг на удар на јавноста поради слабиот одговор на коментарите на Трамп

Вработените во „Фејсбук“ се незадоволни од одлуката на основачот на компанијата, Марк Закерберг, да не реагираат на жестоките коментари на претседателот Доналд Трамп за американските протести, зборуваа јавно на Твитер .

Тие ја пофалија реакцијата на конкурентската социјална мрежа и го критикуваат сопствениот работодавец.

Многу вработени во технолошките компаниите - вклучително и Фејсбук, Гугл и Амазон - со години активно изразувале загриженост во врска со социјалната неправда, барајќи од своите работодавци да дејствуваат и да го променат својот став.

Критиките од овој викенд се редок случај на работници кои јавно ги повикуваат своите шефови да бидат одговорни, при што најмалку три од седумте позиции забележани од Ројтерс доаѓаат од луѓе кои се идентификуваат како високи менаџери.

„Марк не е во ред и ќе се обидам да го сменам неговиот став на најгласниот можен начин“, напиша Рајан Фрејтас, чија сметка на Твитер го идентификува како директор за дизајн на производите за „Новости за Фејсбук“. Тој рече дека мобилизирал „50+ истомисленици“ да лобираат за внатрешни промени.

Џејсон Тоф, идентификуван како директор на управување со производи, твитна "Јас работам во Фејсбук и не сум задоволен од тоа како се претставуваме. Повеќето од вработените со кои сум разговарал се чувствуваат исто. Работиме за да се слушнат нашите гласови".

„Ја препознаваме болката што сега ја чувствуваат повеќето луѓе, особено нашата црна заедница“, напиша портпаролот на Фејсбук Енди Стоун во пораката, осврнувајќи се на вработените во компанијата.

„Ги охрабруваме нашите вработени да зборуваат отворено кога не се согласуваат со управувањето. Бидејќи се соочуваме со дополнителни тешки одлуки во врска со претстојната содржина, ние ќе продолжиме да ги бараме нивните искрени повратни информации“.

Твитер објави предупредување на твитот на Трамп во кој го вклучи изразот „кога ќе започне грабежот, тоа се гаси и пука“. Твитер соопшти дека твитот ги крши правилата против поттикнување насилство, но е оставен како исклучок затоа што станува збор за јавен сервис.

Фејсбук одби да стори нешто во врска со пораката на Трамп, додека Закерберг во Фејсбук објавата во петокот рече дека додека тој ги сметал изјавите за „длабоко вознемирувачки“, тие сепак не ја нарушиле политиката на компанијата против поттикнување насилство и луѓето треба да знаат дали владата ќе употреби сила.

Во изјавата, Закерберг, кој минатата недела напорно се обидуваше да ја дистанцира својата компанија од кавгата меѓу претседателот и Твитер, исто така на Фејсбук соопшти дека е во контакт со Белата куќа за да ја објасни неговата политика. Фејсбук подоцна ги потврди извештаите на „Аксиос“ дека Закерберг разговарал со Трамп по телефон.

Но, некои незадоволни вработени директно го пофалија одговорот на Твитер.

Закерберг вчера објави дека компанијата ќе донира дополнителни 10 милиони американски долари за активности насочени кон постигнување социјална правда.

„Давањето платформа за поттикнување насилство и ширење дезинформации не е прифатливо, без разлика кој сте и дали вреди да се внимава на медиумите“, напишал друг менаџер на Фејсбук, Ендру Кроу, шеф за дизајн на порталот. „Не се согласувам со ставот на Марк и ќе работам да направам разлика“.

Видео: Георгина вежба со задникот?!!

Атрактивната свршеница на светската фудбалска ѕвезда Кристијано Роналдо, убавата Георгина покажа што знае, по што мажите „полудеа“.

Поубавата половина на Кристијано, аргентинската манекенка Георгина Родригез го покажа својот неоткриен талент, вежбите со задникот.

Убавата Георгина одлучила да собере друштво дома и заедно со гостите да вежба. Но, пред да започне со вежбањето Георгина покажала неколку нејзини тајни за совршен задник.

Свршеницата на Роналдо прво одлучила малку да тверкува што со воодушевување било прифатено од нејзините фанови на социјалните мрежи.

Аудио ,,бомби“ за Заев и Мицкоски во финишот на кампањата

Очекувано, и на последниот ден од камапњата во јавноста се појави нови нелегално снимени аудио материјали, во кои се слушаат гласвоите на Мицкоски и Заев.

Прво, утрово одекнаа 4 т.н. бомби на Јутјуб каналот Обнова на режимот, во кои се слуша како Мицкоски разговара со 8те независни пратеници на ВМРО-ДПМНЕ..

Во првиот, наречен најважна работа се предметите на СЈО, Мицкоски објаснува зошто е против законот за јавно обвинителство што тогаш беше на маса..

-Понатаму, третата активност која што е не помалку важна, можеби најважна, е Законот за јавното обвинителство. На комплетно нелегален начин ги префрлија предметите таму каде што ги префрлија и тоа за нив беше силно доволно за да продолжат политичките притисоци, уцени, закани, за политички неистомисленици. И они немаат желба понатаму да има решение по закон, иако фингираат преговори пред меѓународната заедница и пред нас и така натаму – вели Микцкоски во снимката..

Понатаму, во втората снимка наречена Лицемерие се слуша како Мицкоски ги уверува пратениците дека одел по општинските комитети и се залагал тие да не бидат напаѓани..

Во третата снимка, Мицкоски, на 8-те пратеници им вели дека за вистината нивното дејствување еден ден ќе излезе, особено по изборите.

-Знаеш што, работите не се црно бели, секој има своја субјективна причина како ќе изгледа. Јас нема да навлегувам во материјална дискусија како било, што било, но еден ден како што велиш ти, вистината ќе мора да излезе на виделина. Еве јас, тој ден го чекам. Тој ден сега не може да биде. Прво на вас ќе ви биде непријатно да ја кажете вистината, ама кога ќе се сменат работите после 12-ти, се надевам дека ќе се погледнеме вака сите во очи, овдека или на друго место, и ќе си ја кажеме вистината,Но, она што е сега.. – вели Мицкоски..

Во последната, четврта снимка пак, се говори за некаква понуда што ВМРО-ДПМНЕ ќе им ја даде..

-На следните парламентарни избори. Јас не знаев дека постои амбиција од тој, Сашо дека, се очекува понуда.. Се надевам дека многу скоро, на следната наша средба можеме и ние да размислиме за една таква понуда и да излеземе со понуда. – вели Мицкоски во снимката..

По објавувањето на разговорите, се огласија од незваинста пратеничка група. Велат дека разговорот се слушил во канцеларијата на координаторото Никола Мицевски и траел многу подолго од објавените исечеоци. Го осудија и се оградија од како што ги нарекоа, ваквите игри..

Попладнево, се објави и нова бомба за лидерот на СДСМ Зоран Заев во која се споменува адвокатот Димишков и сума од 6 милиони евра..

Снимката трае 12 секунди, но јасно се забележува дека е сечена на најмалку две места.

Во еден период се појави овој Васко, на Димишкова брат. Совет ми даде, што да правам бара пари – вели Заев на почетокот..

Потоа, во вториот дел од снимката вели

-значи он ќе рече 6 милиони евра..

Последната реченица од оваа кратка снимка е спорна и отвори дилеми, бидејќи не може јасно да се разбере.. Во транскриптот на снимката, тој што ја објваил тврди дека Заев вели ..

6 милиони евра, викам важи, јас влегувам во оваа работа..

Но, од СДСМ експресно реагираа дека Заев всушност го употребува зборот МАРШ, наместо ВАЖИ, што дава сосема друга конотација на снимката..

Конечно цела јавност гледа како звучи сечено-лепено. Од материјалот јасно се слуша и гледа дека Заев одбива мито, „јас велам МАРШ“ и влегува во борба со криминалот и корупцијата. Ова е уште една потврда на заложбите на Зоран Заев за градење силна правна држава и нулта толеранција за корупција.Тоа ќе се потврди и на 15 јули со нив силен пораз за ВМРО ДПМНЕ и Мицкоски, последните бранители на криминалот и одговорност за секој што го прекршил законот! - реагиараа од СДСМ...

СДСМ: Конечно слушнавме како звучи сечено-лепено

ДПМНЕ во очај: Конечно слушнавме како звучи сечено-лепено, ама заборавиле да го исечат она МАРШ на претседателот Заев

На последниот ден од кампањата за парламентарните избори и официјално зариба машината за лажни вести во белиот дворец.

Конечно цела јавност гледа како звучи сечено-лепено. Во очаен обид да исценира некаков скандал во белиот дворец до толку се занеле во сечењето што на крајот заборавиле да го исечат она Марш од претседателот Заев во разговорот.

Од материјалот јасно се слуша и гледа дека Заев одбива мито, „јас велам МАРШ" и влегува во борба со криминалот и корупцијата. Ова е уште една потврда на заложбите на Зоран Заев за градење силна правна држава и нулта толеранција за корупција.

Тоа ќе се потврди и на 15 јули со нив силен пораз за ВМРО ДПМНЕ и Мицкоски, последните бранители на криминалот и одговорност за секој што го прекршил законот!

--

притисни ентер