Загаденоста на воздухот е поврзано со поголема стапка на смртност од коронавирус

Според студијата направена на универзитетот Харвард во САД, загадениот воздух е поврзан со повисоката стапка на смртност од коронавирус, пишува „Гардијан“.

Таа студија покажа дека најмалото зголемување на нивото на загадување на воздухот во годините пред пандемијата, е поврзано со 15 проценти зголемена смртност од коронавирус. Според таа студија, доколку воздухот во Менхетн бил малку почист, стотици животи денес би биле спасени .

Со оглед на тоа дека постојат големи разлики во загадувањето на воздухот во Соединетите Држави, истражувањето покажало дека во области каде е позагадено , поверојатно е да се умре од коронавирус. Научниците потсетија дека загадувањето на воздухот инаку го зголемува ризикот од респираторни проблеми, кои се причина за смртта и заразата со коронавирус.

Исто така, друг извештај на италијански научници покажа дека повисоката стапка на смртност на северот на таа земја е поврзана со повисок степен на загадување на воздухот. Овие научници предупредуваат дека нивните наоди треба да послужат за преземање дополнителни мерки за да се спречи ширењето на вирусот во области каде има големо загадување на воздухот. И иако воздухот е генерално почист заради ограничувањата што се наметнуваат за да се спречи ширењето на коронавирусот, научниците предупредуваат дека почистиот воздух во иднина ќе помогне во намалувањето на смртноста на „Ковид 19“.

Студијата на Харвард која ја анализира врската помеѓу загадувањето на воздухот и смртните случаи на примероци од коронавирус до 4 април вклучи 3.000 окрузи во Соединетите држави, или 98 проценти од населението. Откриле дека зголемувањето на концентрацијата на честички PM2.5 од 1μg / m3 е поврзано со 15 проценти зголемување на смртноста од Ковид-19. Студијата исто така разгледа и други фактори како што се стапката на сиромаштија, пушењето цигари, дебелината и бројот на тестирања и слободни кревети во болниците. Исто така, Њујорк, каде што има далеку повеќе случаи од останатите држави , беше исклучен од анализата, како и од оние окрузи каде смртноста на коронавирус е помала од десет.

„Претходните истражувања покажаа дека изложеноста на загаден воздух значително го зголеми ризикот од смрт за време на епидемијата на САРС во 2003 година. Значи, мислиме дека нашите резултати се во согласност со тие откритија “, рече Рејчел Холанди, член на тимот на истражувачи од Харвард.

„Ова сознание може да ни помогне да ги охрабриме луѓето изложени на загадување на воздухот да преземат дополнителни мерки и да распределат повеќе ресурси за да го намалат ризикот од смрт од Ковид-19. Веројатно е дека Ковид-19 сепак ќе биде дел од нашите животи, и покрај нашите надежи за вакцини и лекови. Имајќи го предвид ова, ќе треба да размислиме за дополнителни мерки за да се заштитиме од изложеност на загадување за да се намали смртноста од „Ковид-19“ “, рече Кјао Ву, исто така член на тимот од Харвард.

Овие истражувачи ја нагласуваат потребата да се инсистира на зајакнување на регулативите за загадување на воздухот за потенцијално да се намали смртноста од „Ковид-19“. Проф. Џонатан Григс од лондонскиот универзитет „Квин Мери“ рече дека студијата е методолошки веродостојна, но има некои ограничувања, како што е фактот дека некои важни фактори како пушењето не се измерени на индивидуално ниво.

Инаку, САД ја имаат третата највисока стапка на смртност, по Италија и Шпанија.

Друга студија, објавена во италијанското списание „Загадување на животната средина“, заклучи дека високото ниво на загадување во северна Италија може да се смета како дополнителен фактор за голема смртност од коронавирус во областа.

Во истата студија се наведува дека северна Италија е една од областите со највисоко ниво на загадување на воздухот и дека смртноста во регионите Ломбардија и Емилија Ромања до 21 март била 12 проценти, додека во остатокот од Италија била 4,5 проценти. Оваа студија исто така, наведува дека луѓето кои живеат во загадени области се познати дека се повеќе склони кон респираторни проблеми.

Фото: Јелена Карлеуша во провокативен фустан на роденденот на Наташа Беквалац

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја.

Пејачката Наташа Беквалац синоќа го прослави својот 40ти роденден на својот имот, каде освен нејзиното семејство и пријателите, на нејзината веселба присуствуваа и колегите од естрадата.

Јелена Карлеуша и беше гостинка на Наташа, а на роденденот пристигна во многу провокативно изјадание.

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја. Поточно во фустан кој привлекува многу внимание.

Британија: И понатаму повеќе од 6.000 заразени на дневно ниво

Во Велика Британија се забележани 6.042 нови случаи на Ковид-19, од чии последици починале 34 лица.

Во Велика Британија од почетокот на пандемијата со коронавирусот се заразиле 429.277 луѓе, додека од последиците на заразата до сега починале 41.971 пациент, пишува „Гардијан“.

Во петок во Велика Британија е пријавен нов рекорден број на заразени во еден ден- 6.874, додека претходниот рекорд е забележан во четврток, кога коронавирус е потврден кај 6.643 лица.

Бела ноќ по 16-ти пат се одржува во Скопје

Културната манифестација бела ноќ, која веќе прерасна во традиција, по 16-ти пат, денеска  се одржува во Скопје.

Централниот настан скопските евергрини вечерва е пред спортскиот центар Борис Трајковски каде настапуваат повеќе естрадни уметници.

Влезниците за „скопските евергрини“ пред СРЦ Борис Трајковски и концертот на платото пред МКЦ, се бесплатни.

Со почитување на мерките и препораките на министерството за здравство и Град Скопје за заштита од пандемијата од коронавирусот, настаните од белата ноќ денеска почнаа од 19:00 часот и ќе траат до полноќ, а и работното време на локалите нема да биде продолжено после 24:00 часот, нешто што беше вообичаено за минатите -бели ноќи.

притисни ентер