Заев: Кондовски e симболот на обединувањето и прогресот во Битола!

Не е сеедно во какви раце ќе ја оставиме Битола, порача вечерва од пред битолскиот Офицерски дом лидерот на СДСМ Зоран Заев, повикувајќи на обединување и заедништво.

„Христо Кондовски е овде во Битола симболот на обединувањето. Христо Кондовски овде е симболот на прогресот.“-рече Заев, додавајќи дека Кондовски како докажан менаџер ќе донесе прогрес во Битола, бидејќи Битола има потенцијал да се натпреварува со Скопје, Тетово, Охрид, Струмица, Штип и сите други градови во поглед на урбаниот, зелениот, хуманиот и севкупниот развој, како и квалитетот на живот на граѓаните.

„Вечерва дојдов да ве повикам сите граѓани да се обединиме. Бројките покажуваат во вториот круг сите сме обединети. Слободата, демократијата во државата даде право и тоа апсолутно заслужено право да излезат независни листи, да излезат помали политички партии, но сите сме заедно во визијата и за Битола и за нашата татковина. Битола има потенцијал за прогресивност над 32.000 гласови и сите знаат пред каков предизвик е исправена и Битола и сите општини во државата, а со тоа и државата.“-рече Заев.

Верувајте ми покрај вас силно верувам во победата, не само затоа што тоа е математички пресметливо со овие обединети сили на прогресот , туку верувам затоа што сме единствената опција која има програма и која гарантира со проекти, рече кандидатот за градоначалник Христо Кондовски обраќајќи се до битолчани.

„Нема што да се двоумиме, само ние имаме програма и гарантираме дека 100% ќе ја исполниме програмата и тоа за доброто на Битола, за економски развиена Битола. Битолчани, драги мои сограѓани, ветивме многу, а ќе исполниме исто така многу. Ветивме стотици мали месни проекти, во нашите рурални средини, во нашите маала, во нашите сокачиња. Уште од првиот ден ќе почнеме да работиме“-рече Кондовски.

Посочи дека во програмата се вклучени 22 големи проекти од кои 10 се капитални проекти. „Ветивме долгоочекувано решение на проблемот со централното градско јадро, ветивме зелена Битола, ветивме дека топлификацијата и гасификацијата ќе пристигнат, ветивме решавање на Генералниот урбанистички план. Сето тоа ќе го направиме. Затоа што верувајте ми, имам сила, енергија, визија и знаење заедно со вас тоа да го работам од првиот до последниот ден.“-рече Кондовски,се наведува во парриското соопштение.

Заев: Градиме инклузивно општество во кое лицата со попреченост имаат еднаков пристап

Фејсбук објава на премиерот Зоран заев по повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост.

Преку сеопфатни политики и мулти-институционален пристап градиме инклузивно општество во кое лицата со попреченост имаат еднаков пристап за напредок и развој.

Оваа година го одбележуваме 3 декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост со позитивни промени, како резултат на спроведувањето на најдобрите светски практики за поддршка и вклучување на лицата со попреченост во нивното секојдневие, во здравството, образованието и социјалната заштита. И не само денес, инклузијата на овие лица во општеството е процес на којшто сме посветени секој ден од годината. Тие се дел од нашето секојдневно живеење, наши пријатели и роднини.

Овие наши сограѓани најмногу од сè бараат еднаквост, самостојно живеење и функционирање во општеството и затоа врвен приоритет на Владата е инклузијата на лицата со попреченост во сите општествени текови. Тоа е особено важно кога станува збор за животот на овие лица во актуелниот миг на пандемијата со КОВИД-19 и за нивната транзиција без стрес во пост-ковид периодот.

Со цел унапредување и создавање квалитетно општество, во кое различностите се почитуваат и вреднуваат, Владата посветено работи на унапредување и олеснување на условите за живот на лицата со попреченост, без разлика на возраста на лицата:

- Ја намаливме границата за лична асистенција. Сега право на личен асистент имаат лицата со попреченост од 6 до 64 годишна возраст. На тој начин овозможуваме лицата со попреченост да ги извршуваат секојдневните активности и да бидат активно вклучени во секојдневието.

- Ја изработивме апликацијата Аудио-читач, која на слепите и на лицата со оштетен вид им овозможува пишаниот текст да го слушнат и разберат во аудио верзија на свој мајчин јазик.

-Отворени се 15 нови инклузивни детски градинки, кои им овозможуваат на децата со попреченост да се вклучат во предучилишното образование.

-За оние кои се грижат за своите најблиски, а кои се лица со попреченост државата ја надополнува втората половина од платата доколку работат со скратено работно време, а за оние над 64 години возраст обезбедуваме еден вид на пензија, со цел да имаат економска сигурност.

Во афирмирањето на автентичниот концепт „Едно општество за сите“, Владата и понатаму останува посветена да предничи и да ги промовира и штити правата на лицата со попреченост во областите како што се: еднаквост и недискриминација, слобода на движење, самостојно живеење, образование, пристап до стоки и услуги, вработување, правна поддршка и пристап до правда, здравство, и правото на политичко учество во сите процеси од стратешка важност за нашата држава, објави Заев на Фејсбук.

Кремљ: Договорен е прелиминарниот датум за видео-конференција Путин-Бајден

Помошникот на рускиот претседател Владимир Путин изјави дека видеоразговорот со американскиот претседател Џозеф Бајден ќе се одржи по патувањето на рускиот лидер во Индија, планирано за следната недела.

Јуриј Ушаков не прецизираше кога точно ќе се одржи видеоповикот меѓу двајцата претседатели, велејќи дека сè уште се работи на последните детали за разговорите.

– Состанокот ќе се одржи за неколку дена. Веќе имаме конкретен датум и време за видеоконференцијата. Но, подобро е да се почека сите подготовки да бидат целосно договорени со американската страна. Тогаш ќе имаме можност да излеземе со официјално соопштение, рече Ушаков.

Тој рече дека двајцата лидери ќе разговараат за напредокот во спроведувањето на договорите кои двајцата ги постигнаа во Женева во јуни, за „незадоволителните" билатерални врски, „Авганистан, Иран, Либија, кризата во Украина и дијалогот за стратешка стабилност".

„Само Вистина" со Петар Атанасов, Бранко Героски и Ненад Јовановиќ

Во вечерашната „Само Вистина“ дебатираа Петар Атанасов, Бранко Героски и Ненад Јовановиќ. 

Погледнете ја вечерашната „Само Вистина“.

притисни ентер