За прв пат во историјата , жена победи на Светско првенство во пикадо (ВИДЕО)

Историскиот момент за натпреварите во пикадо се случи вчера во лондонската палата ,,Александар” , каде 25-годишната Фалон Шерок стана првата жена што победи маж на Светското првенство.

Шерок го совлада Тед Еветс со 3-2 во 1. коло и стана првата жена што некогаш победила на СП, во своето 27-то издание.

"Целосно заборавив на историјата. Се фокусирав само на натпреварот. Кога ја погодив последната стрела, тогаш само сфатив што се случи. Леле! Ми го снимија дуелот за да го гледам кога ќе се вратам дома", изјави пресреќната Шерок, за која навиваше цело време преполната сала.

И покрај првиот пораз во историјата, 22-годишниот Еветс остана достоинствен.

„Секојпат кога и требаше голем резултат или погодок за да победи, таа успеваше. Не можам да одречам. Секоја чест, таа апсолутно ги заслужи сите пофалби“, изјави тој.

Пред пет години, Фалон Шерок го роди синот Рори, но само шест месеци подоцна, и беше дијагностицирана тешка болест на бубрезите. Неодамна  беше безмилосно исмејувана на еден од натпреварите поради отеченото лице, како несакан ефект на лекот.

„Не сакав да им пречам на луѓето и да им докажам дека тоа не влијае на мојот живот. Мислам дека таквиот став ми помогна да си го зајакнам карактерот“, рече Шерок, чии бубрези сега се многу подобри, но таа сепак пие многу вода за време на натпреварите.

притисни ентер