За експертите вистински тест ќе биде првиот кластер, фундаментални вредности

Околу една и пол година, преку шест кластери и 30-ина области, Европската Унија ќе ја скенира крвната слика на македонското законодавство.

Првиот, објаснувачкиот скрининг, би требало да мине „мазно“ и да заврши за два месеци. Билатералниот е покомплесен процес, кој ќе го одреди степенот на подготвеснот пред официјалното отворање на поглавјата. За Симонида Кацарска од Институтот за Европска политика, вистински тест ќе биде првиот кластер, Фундаментални вредности, каде се вметнати новите области - функционирање на демократските институции и Реформа на јавната администрација.

-Нашата администрација треба да биде подготвена за билатералниот скрининг, кога ЕУ ќе има забелешки. Треба да знаеме кои се нашите приоритети, зашто ние ќе ја одредуваме динамкиката на процесот, од она што ќе го ветиме. Ако ветиме многу во прекраток период, тоа ќе влијае негативно на преговорите, вели Симонида Кацарска, Институт за европска политика.

За дел од експертите, ништо полесен нема да биде и вториот кластер, насловен внатрешен пазар, кој бара многу инвестирање во екологијата и во технологии што позитивно ќе се одразат на животната средина. Иако, се работи за формална и техничка операција, според Кацарска, и самиот скрининг неизбежно ќе ги опфати дел од клучните бугарски барања, како прашатата поврзани со дискриминацијата и говор на омраза.

-Во мноштво од поглавјата, особено во поглавјето 23 ќе се најдат третираат правата на заедниците, ова прашање да биде отворено во Информатичко општество и медиуми. , додава Кацарска.

Во регионот, процесот на скрининг пред се отворат преговарачките поглавја, во Црна Гора траеше две години, а во Хрватска двојно пократко.

Девет пожари се уште се активни низ Македонија–најсериозно и натаму е на планината Серта

Продолжува борбата со пожарите во Македонија. На територијата на државата активни се уште девет пожари, а најсериозно и натаму е на планината Серта, каде беа насочени и два ер трактори.

Изминативе денови се гаснеше и со хеликоптери од земјите од регионот откако владата побара помош. Но, во моментов дејствуваат само македонски летала, односно двата ер-трактори на дирекцијата за заштита и спасување, два хеликоптери на МВР, како и два хеликоптери на армијата

Трамп донираше пари за кампањата на Харис во 2014 година

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп донираше 5.000 долари за кампањата за реизбор на Камала Харис за државен обвинител на Калифорнија во 2014 година, објави демократскиот конгресмен од Флорида, Џаред Московиц.

Тој објави фотографија од чекот за донација на Трамп за Харис нарекувајќи ја „мудра инвестиција“.

Американскиот претседател Џозеф Бајден претходно објави дека се повлекува од трката за реизбор и ja поддржа Харис да биде претседателски кандидат на Демократската партија.

Приведен велешанец поради предизвикување пожар

Велешанец е приведен под сомнение дека предизвикал пожар кај депонијата што се наоѓа на патот од село Горно Оризари кон село Клуковец.

Министерството за внатрешни работи соопшти дека како дел од оперативната акција „Пожар 2024“, по добиена пријава на телефонскиот број 112 дека непознати лица ја палат депонијата, преземени се мерки од страна на полициски службеници при што е затекнато луице од селото Горно Оризари како пали две седишта од автомобил, а во непосредна близина е опожарена сува трева.

- По насоки на јавен обвинител, лицето е задржано во полициска станица за понатамошна постапка и по документирање на случајот, од страна на СВР Велес ќе биде поднесена кривична пријава за кривично дело „предизвикување општа опасност , се наведува во соопштението.

Од МВР апелираат до граѓаните да бидат исклучително внимателни кога се движат во природа.. Во земјава е прогласена кризна состојба во траење од 30 дена, а воведена е и забрана за движење во шуми.

притисни ентер