За експертите вистински тест ќе биде првиот кластер, фундаментални вредности

Околу една и пол година, преку шест кластери и 30-ина области, Европската Унија ќе ја скенира крвната слика на македонското законодавство.

Првиот, објаснувачкиот скрининг, би требало да мине „мазно“ и да заврши за два месеци. Билатералниот е покомплесен процес, кој ќе го одреди степенот на подготвеснот пред официјалното отворање на поглавјата. За Симонида Кацарска од Институтот за Европска политика, вистински тест ќе биде првиот кластер, Фундаментални вредности, каде се вметнати новите области - функционирање на демократските институции и Реформа на јавната администрација.

-Нашата администрација треба да биде подготвена за билатералниот скрининг, кога ЕУ ќе има забелешки. Треба да знаеме кои се нашите приоритети, зашто ние ќе ја одредуваме динамкиката на процесот, од она што ќе го ветиме. Ако ветиме многу во прекраток период, тоа ќе влијае негативно на преговорите, вели Симонида Кацарска, Институт за европска политика.

За дел од експертите, ништо полесен нема да биде и вториот кластер, насловен внатрешен пазар, кој бара многу инвестирање во екологијата и во технологии што позитивно ќе се одразат на животната средина. Иако, се работи за формална и техничка операција, според Кацарска, и самиот скрининг неизбежно ќе ги опфати дел од клучните бугарски барања, како прашатата поврзани со дискриминацијата и говор на омраза.

-Во мноштво од поглавјата, особено во поглавјето 23 ќе се најдат третираат правата на заедниците, ова прашање да биде отворено во Информатичко општество и медиуми. , додава Кацарска.

Во регионот, процесот на скрининг пред се отворат преговарачките поглавја, во Црна Гора траеше две години, а во Хрватска двојно пократко.

Силна експлозија одекна во Санкт Петерсбург

Гувернерот на Санкт Петербург Александар Беглов објави дека во областа Красногварде во тој град се случил „инцидент“ во кој делумно се оштетени балконите на две куќи, но дека нема повредени.

„Министерството за вонредни ситуации и припадниците на полицијата работат на местото на инцидентот во областа Красногварде. Нема повредени“, напиша Белглов на Телеграм.

Тој изјави дека станарите од тие згради се евакуирани, пренесува РИА Новости.

Силна експлозија го потресе рускиот град Санкт Петербург рано утринава, откако беспилотно летало удрило во станбена зграда, јавија локалните медиуми, а пренесува Раша тудеј.

Како што пренесува локалниот весник Фонтанка, експлозијата се случила во северниот дел на градот, а фасадата на станбениот блок е „сериозно оштетена“.

Весникот „Известија“ објави и дека во Санкт Петербург имало експлозија која оштетила две згради и дека нема жртви.

По месец и половина, откриена е причината за смртта на претседателот на Херта

Иако неодамнешниот претседател на Херта од Берлин, Каи Бернштајн почина кон средината на јануари, јавниот обвинител дури по месец и половина ги откри причините за смртта, што ја шокираше Германија.

Да потсетиме дека Бернштајн легнал една вечер и не се разбудил утрото, а бил пронајден мртов од неговата сопруга која потоа повикала брза помош. За 43-годишниот Каи, сепак немало спас.

Во меѓувреме, германската јавност излезе со информација дека Бернштајн починал од природна смрт. Со други зборови, токсиколошките и хистолошките тестови не покажале ништо сомнително. Исто така, се верува дека причина за смртта е најверојатно срцев удар.

Бернштајн беше на чело на Херта од 2022 година, а веќе е познато дека е голем поддржувач на овој клуб и дека беше еден од симпатизерите во 90-те години.

СДСМ: Ново убиство, началниците и техничкиот министер на ДПМНЕ во МВР немаат капацитет

Техничкиот министер на ДПМНЕ, Тошковски и неговите началници немаат капацитет.

Пред само неколку дена во еден ден во Скопје се случи убиство, а потоа беше запален и кафе бар.

Се уште нема разрешница за овие настани.

Ново убиство е случи и во Прилеп, каде свирепо беше убиено малолетно момче.

Што прават неспособните кадри на ДПМНЕ во МВР?

Безбедноста на граѓаните се загрозува поради нивната некадарност, се наведува во партиското соопштение.

притисни ентер