За Бугарија нема веќе Ден на сесловенската,туку на бугарската писменост

Бугарското Собрание го преименува празникот 24 мај - наместо на се словенската, отсега ќе биде Ден на бугарската писменост...Предлогот од партијата на Красимир Каракачанов со мнозинство гласови и поддржано од партијата на Борисов помина во парламентот

24 мај Софија повеќе нема да го слави како ден на Словенската туку како ден на Бугарската писменост, а кирилицата како бугарска а не словенска азбука....Бугарското Собрание денеска го изгласа предлогот на Обединетите патриоти, предводени од партијата на Каракачанов, но и со подршка на ГЕРБ на актуелнито премеир Бојко Борисов.. Во образложението на предлогот , се наведува дека станува збор за сосема природна и логична историска промена, и дека во истовреме претставува и начин да се отпочне процес на признавање на кирилицата на ниво на Европската Унија како бугарска азбука..

-Денеска може да се каже дека кога станува збор за 24 мај, бугарското општетсво разбира дека тоа е денот на бугарската писменост, се наведува во предлогот усвоен од пратениците во прво читање..од тн. наречениот Патгриотски блок. 24 мај е најбураски празник а формулацијата празник на словенското писмо била воведена од бугарската Комунистичка партија пред 30 години.. За професорката Елка Јачева Улчар, најавата на Софија дека 24 мај ќе го слави како Ден на бугарската а не сесловенсклата писменост претставува провокација не само кон нас туку и кон останатиот славистички свет..Според Улчар во науката се прифаќа дека во основата на Старословенскиот јазик лежат Македонски говори од околината на Солун, а првото словенско писмо напишано од Кирил и Методиј е глаголицата

Одлуката на бугарското Собрание доаѓа непосредно по Меморандумнот кој Софија го испрати до земјите членки а во кој мегудругото Македонскиот јазик е наречен дијалект на Бугарскиот..Преименувањето пак на 24 мај како празник на бугарската азбука и писменост, ја отвора дилемата како и на кој начин со Софија заеднички би се чествувал празникот на Светите Кирил и Методиј,во духот на Договорот за добрососедство.

Фото: Се соблече Елена Китиќ и покажа зошто е сон на секој маж

Таа е многу активна на социјалните мрежи и често ги почестува своите фанови со провокативни фотографии.

Елена Китиќ, ќерката на фолкерот Миле Китиќ, важи за една од најатрактивните пејачки на естрадата. Таа е многу активна на социјалните мрежи и често ги почестува своите фанови со провокативни фотографии.

Таа моментално престојува на егзотична дестинација и објавува фотографии од плажа на кои се гледа нејзиното извајано тело.

„Каква риба“, „Убавица“, „Леле“, „Најубава си“, „Преубава, прубава“ - ова се само дел од многуте коментари на фановите.

УЕФА исфрла неколку клубови од евро-натпреварите?!

Шест клубови се под закана од тригодишна суспензија во евро-куповите од страна на УЕФА поради финансиски долгови.

Порто, ЦСКА Софија, Бетис, Санта Клара, Спортинг и Монс Калпе од Гибралтар имаат рок да ја избегнат суспензијата до јануари идната година. Најдолжен е Порто со 300 000 евра, Спортинг и Бетис мораат да платат по 250 илјади, ЦСКА и Санта Клара по 75.000 а Монс Калпе 15. Сериозна парична казна но без закана за суспензија имаат и Астана со 150.000 евра и романски Клуж со 200.000.

Џорџ Клуни одбил 35 милиони долари - сопругата го поддржала

Актерот Џорџ Клуни изјави дека еднаш му биле понудени 35 милиони долари за еден ден работа, но тој ја одбил понудата откако заклучил дека не вреди.

Оскаровецот и продуцент ја раскажа анегдотата откако еден новинарот за време на интервјуто за „Гардијан“ го праша дали некогаш помислил дека има доволно пари.

„Па, да. Ми беа понудени 35 милиони долари за еднодневна работа за снимање на реклама за авиокомпанија“, рече тој, додавајќи дека се консултирал со Амал, неговата сопруга, и одлучиле дека не вреди. Авиокомпанијата била поврзана со како што вели тој, „земја која иако е сојузник, понекогаш е дискутабилна“.

„Си помислив: Па, ако ми одзема една минута сон, не се исплаќа“, изјави оскаровецот.

Покрај неговата повеќедецениска кариера во Холивуд, Клуни има и големо деловно портфолио, тој има заработено над 40 милиони долари за својата рекламна работа со една швајцарска компанија. Неговата компанија за текила „Casamigos“ беше продадена пред четири години за 1 милијарда долари, објави „Инсајдер“.

притисни ентер