WhatsApp ги менува правилата за приватност, денеска ги ажурира условите за користење

Откако Фејсбук го презеде WhatsApp во 2014 година, корисниците се прашуваат колку податоци ќе споделат овие две платформи.

Минатата недела многумина доживеаја грубо будење бидејќи новото известување на апликацијата ја подигнува свеста за тоа какви чекори презел WhatsApp во 2016 година за да сподели повеќе информации со Facebook. Денеска, WhatsApp ги ажурира условите за користење и политиката на приватност, пред се за да ги прошири на практиката за тоа како деловните корисници на WhatsApp можат да ги чуваат своите комуникации, пишува Wired.

Прозорецот ги предупредува корисниците дека политиката за приватност на апликацијата ќе се промени од 8 февруари и дека тие мора да ги прифатат условите за да продолжат да ја користат . Како дел од ажурирањето на политиката за приватност, WhatsApp исто така отстрани дел за исклучување од споделување одредени информации со Facebook: „Ако сте постоечки корисник, можете да изберете дека не сакате информациите од сметката на WhatsApp да бидат споделени со Facebook за да ги подобрите рекламите на Facebook и искуството со производите ".

Некои медиуми и збунети корисници на WhatsApp разбирливо претпоставуваат дека ова значи дека WhatsApp конечно ја преминал границата, барајќи споделување на податоци без алтернатива. Но, компанијата вели дека бришењето на дел од политиката за приватност едноставно се одразува како WhatsApp споделува податоци со Фејсбук од 2016 година за огромното мнозинство од своите корисници, од кои сега има повеќе од две милијарди.

Кога WhatsApp започнале големо ажурирање на својата политика за приватност во август 2016 година, започнале да споделуваат кориснички информации и метаподатоци со Фејсбук. Во тоа време, оваа платформа за пораки им понудила на тогашните милијарди корисници можност да не се согласат да споделат барем некои информации. Ако тогаш се одлучивте за ваква опција, WhatsApp сепак ја почитувал. Оваа опција одамна исчезнала од вашите поставки, но можете да ја користите препораката „Побарај информации за сметка“ во поставките за да потврдите дека сте се согласиле да ги споделите вашите информации.

Во меѓувреме, повеќе од милијарда корисници кои се приклучиле на WhatsApp по 2016 година, заедно со секој што не ја искористил предходно споменатата можност, цело време ги споделуваат своите податоци со Фејсбук. Во писмото до Wired, WhatsApp нагласува дека оваа промена на политиката за приватност всушност не влијае на постојните практики или однесувања околу споделувањето податоци со Facebook.

"Нашите ажурирани Услови на употреба и Политиката за приватност обезбедуваат повеќе информации за тоа како ги обработуваме вашите податоци и нашата посветеност на приватноста. Како дел од компаниите на Фејсбук, WhatsApp соработува со Фејсбук за да понуди искуства и интеграции низ целиот спектар на апликации и производи на Фејсбук", соопштил WhatsApp минатата недела.

Ништо од ова во ниту еден момент не влијаело на главната карактеристика на WhatsApp - двонасочна енкрипција во комуникацијата. Пораките, фотографиите и другите содржини што ги испраќате и примате на WhatsApp може да се прегледуваат само на вашиот паметен телефон и уредите на луѓето со кои комуницирате. WhatsApp и Facebook не можат да пристапат до вашата комуникација. Всушност, извршниот директор на Фејсбук, Марк Цукерберг, во неколку наврати ја потврди својата посветеност за ширење на ваква енкрипција и поврзување на различните комуникациски платформи на компанијата. Но, тоа не значи дека сè уште нема еден куп податоци за тоа како ја користите апликацијата, што WhatsApp може да ги собере и сподели. Компанијата вели дека собира кориснички податоци за „спроведување, овозможување, подобрување, разбирање, прилагодување, поддршка и пласирање на своите услуги“.

Во пракса, ова значи дека WhatsApp споделува многу податоци со Facebook, продолжува Wired, вклучувајќи информации како што се број на мобилниот телефон, информации за тоа колку долго и често користите WhatsApp, како комуницирате со други корисници, идентификатори на уреди, IP адреси, оперативни системи, детали за прелистувачот, статусот на батеријата, верзијата на апликацијата, мобилната мрежа, јазикот и временската зона. Информациите за трансакцијата и плаќањето, колачињата и локацијата исто така може да се споделат со Facebook, во зависност од дозволите што ги добиле WhatsApp од корисниците.

Карлеуша ги зачуди фановите со фотошопирани фотографии

Фотографите ја снимале Јелена Карлеуша пред студиото на шоуто Ѕвезде Гранда неколку дена по ред, а пејачката, позната по уредувањето фотографии на социјалните мрежи, потоа се пофали со фотографиите во истите комбинации на Инстаграм.

Фолк sвездата се појави пред студиото во црн тесен фустан што го истакна нејзиното деколте. Неколку часа подоцна, таа објави фотографија во истиот фустан.

Ден претходно, таа го привлече вниманието пред студиото во минијатурен комплет од тексас кој го открива нејзиниот стомак и добар дел од градите. И во таа комбинација се појави фотошопирана на Инстаграм.

Карлеуша ја следат 2,3 милиони луѓе на Инстаграм, а за нејзиното уредување фотографии и селфи често се дискутира. "Мотивациска порака за хејтерите: Изгледам 100 пати подобро во живо и сум убава без шминка. На сите им посакувам прекрасен ден", напишала еднаш на социјалните мрежи.

Огромен пад на приходите на хотелите на Трамп

Приходите на најпознатите хотели на поранешниот претседател Доналд Трамп паднале минатата година, кога пандемијата на ковид-19 силно ја погоди економијата, покажува финансискиот извештај објавен вчера, на последниот ден од неговиот мандат. 

Хотелот „Трамп Интернешнл“ во Вашингтон заработил 15,1 милиони долари во 2020 година и првите три недели од 2021 година, покажува извештајот на Трамп. Тоа е за 62,7 проценти помалку отколку во 2019 година.

Слично е и со недвижниот имот на Трамп во Лас Вегас, чии приходи паднале за 60,5 проценти, на 9,2 милиони долари и со неговиот терен за голф во Флорида, Трамп Национал Дорал, чии приходи се пониски за 42,7 проценти, на 44,2 милиони долари.

Ретка светла точка е клубот на Трамп, Мар-а-Лаго во Палм Бич, Флорида, каде што тој ќе живее откако го напушти Вашингтон. Приходите на одморалиштето, во кое Трамп повремено примал политички сојузници и странски гости, скокнале за 13% минатата година на 24,2 милиони долари.

Редовниот финансиски извештај што Трамп требало да го пополни, нуди еден од најкомплетните увиди во финансиите на милијардерот за недвижнини, кој упорно одбивал да ги објавува своите даночни пријави, и покрај вообичаената практика на претходните претседатели.

Во извештајот на 79 страници се наведени детали за неговиот удел во компаниите за тоа колку пари добил како член на Screen Actors Guild, асоцијација на филмски и телевизиски работници и изведувачи. Вклучува и подароци што Трамп ги добил како претседател, вклучително и шампионски појас од 650 долари Ultimate Fight што го добил од Колби Ковингтон, борец и приврзаник на Трамп.

Во извештајот се вклучени и обврски од компаниите на Трамп, вклучително и пет заеми, во вредност од најмалку 50 милиони долари. Повеќето од нив треба да се наплатат во следните четири години.

Мајка на три деца се шокирала кога видела дека има илегален потстанар на таванот (ВИДЕО)

Млада Австралијка се плаши да спие во сопствениот дом откако открила дека на нејзиниот таван живее натрапник.

Моника Грин, мајка на три деца од Рокамптон, Квинсленд, забележала некое време чудни работи околу нејзината куќа, но никогаш навистина не се загрижила, отфрлајќи ги како случајности или плодови на нејзината имагинација.

Но, во понеделникот, откако се вратила дома со децата од лекарски преглед, Моника веќе не можела да го игнорира очигледното. Задната врата била ширум отворена, клима уредот и телевизорот биле вклучени, а во кујната имало полуизедена чинија со храна. Веднаш повикала полиција, а подоцна дознала дека оној што и влегол во куќата веројатно живеел таму некое време.

Додека ја проверувале куќата за какви било траги, полицајците забележале дека капакот што води кон таванот е делумно отворен, а откако го провериле таванот, пронашле докази дека таму живее некој. Колку долго и како успеале да останат неоткриени, засега никој не може да каже, но истрагата е во тек, пренесува Одити Централ.

"Се чувствувам како да е нападнат мојот личен простор. Се чувствував шокирано, преплашено и исплашено", изјавила Моника за Курир Меил. Таа додава дека забележала дека почнала да се тресе при најмал шум. "Три пати проверувам дали се е заклучено пред спиење. Вечерта ја поминав дома со семејството, но тоа што сум сама дома ме плаши", рече таа.

Размислувајќи за сè што забележала низ куќата во последно време, Грин вели дека имало многу знаци дека нешто не е во ред. Откако храната исчезнала, и по втор пат нејзиниот систем за безбедносни камери бил расипан, таа не обрнувала многу внимание кога се случиле тие работи.

Грин и нејзиното семејство веруваат дека натрапникот безбедно се приближил до куќата крадејќи и ги клучевите, а сега ги смениле сите брави. Сепак, младата жена стравува дека лицето може да се врати, а не знаејќи ги неговите намери, таа не знае што да очекува.

"Зошто беше на таванот? Кои беа неговите намери? Дали тој беше овде да ни наштети? Дали беше тој тука за да украде едно од моите деца? Јасцтреба да бидам таа што ги штити и се чувствувам како да не сум успеала", рече мајката на три деца.

притисни ентер