Вучиќ на средба со Ердоган во Анкара разговарале за кризата во БиХ

Очигледно е дека е неопходно да се дејствува заедно со меѓународната заедница за да се надмине кризата во БиХ, изјавил денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган по разговорот со српскиот претседател Александар Вучиќ во Анкара.

На заедничката прес-конференција, Ердоган истакнал дека сите страни мора да се воздржат од потези кои можат да и` наштетат на интегритетот и суверенитетот на БиХ во актуелната криза, поттикнати од пораките и однесувањето на лидерот на босанските Срби, Милорад Додик, кој ја смета БиХ за нефункционална држава и инсистира на независност за Република Српска..

Тој го посочил договорот со Вучиќ дека поддршката на Србија за интегритетот на БиХ е важна за мирот и стабилноста на целиот регион, јавуваат белградските медиуми од Анкара. Турција, рече Ердоган, ќе продолжи да прави напори и да прави се` што е можно за да ги намали тензиите на Балканот.

Вучиќ минатата недела се сретна со Додик во Белград и го повика него и сите политички сили во Република Српска да учествуваат во работата на заедничките институции во БиХ и најдобро да ги заштитат интересите на српскиот народ и РС, соопшти тогаш кабинетот на Вучиќ.

Турскиот претседател рече дека со Вучиќ е постигнат договор по изборите во Србија во април да се одржи заедничка седница со трипартитното претседателство на БиХ, во Белград или Истанбул.

„Со оваа средба ќе преземеме чекори за обезбедување на територијалниот интегритет на Босна“, рече Ердоган. Вучиќ рече дека е важно „да ги туркаме нашите земји напред, да извлечеме поуки од минатото и да изградиме подобра иднина за регионот“.

Кина најави рекордна жетва на житото

 Кина најави голема жетва на житото, за да ги подобри сопствените потреби за храна, среде растот на глобалните цени на храната поради војната во Украина, пишуваат странски медиуми.

Околу 80 отсто од житото во југозападна Кина е собрано. Почна жетвата на жито во средниот и долниот тек на реката Јангце, соопшти кинеското Министерство за земјоделство и рурални работи.

И покрај предизвиците од Ковид-19 и одложеното садење пченица на повеќе места, успешната жетва на летното жито ќе биде постигната, благодарение на ефикасните политика и поддршка, изјави заменик шефот на Одделението за растително производство при Министерството за земјоделство и рурални работи.

Централната влада годинава издвои над 900 милиони долари за летното производство житарки, како и посебни средства за зголемување и поддршка на производство на зелено жито.

Кина во 2021 година увезе 164.54 милиони тони житарки, што е еквивалентно на 24 отсто од вкупното производство на жито, според податоците од царината. Годинава кинеските власти имаат за цел, вкупното производство на житарки да биде 650 милиони тони.

Лабораторија ИНО ФАБ ЛАБ на Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје

Лабораторијата ќе биде место каде што младите средношколци и студенти, кои имаат иновативни идеи и техничко-технолошки аспирации, ќе можат слободно да ја користат иновативната опрема во лабораторијата .

На Технолошко-металуршки факултет во Скопје денеска ќе биде отворена Лабораторијата за производство ИНО ФАБ ЛАБ, основана со поддршка од Фондот за иновации и технолошки развој во рамки на „Предизвикот за воспоставување лаборатории за производство FAB LABS – Младите создаваат" и со поддршка од Амбасадата на САД во државава.

-Лабораторијата ќе биде место каде што младите средношколци и студенти, кои имаат иновативни идеи и техничко-технолошки аспирации, ќе можат слободно да ја користат иновативната опрема во лабораторијата и да добијат менторска поддршка од стручни лица. Клучна цел на формирање вакви лаборатории е поттикнување иновативни идеи и зајакнување на инфраструктурата во земјава каде ќе се тестираат и прототипираат иновативните идеи, најавија од Здружението ИНО ТЕХ КЛУБ, кое е носител на проектот.

ИНО ТЕХ КЛУБ, во партнерство со Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје, преку овој проект, во период од една година ќе им овозможи на педесетина креативни средношколци и студенти да се вклучат во работата на конкретни проекти, кои ќе резултираат со развој на најмалку шест прототипови.

На настанот ќе се обратат директорот на Фондот за иновации и технолошки развој Фестим Халили, претседателот на Здружението ИНО ТЕХ КЛУБ, проф. д-р Игор Јорданов, професор д-р Билјана Анѓушева, в.д. декан на Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје, како и претставник од Амбасадата на САД.

Украина губи до 100 животи дневно

Украина губи меѓу 50 и 100 животи на истокот од земјата секој ден, изјави вчера претседателот Володимир Зеленски за време на брифингот со новинарите.

Тој рече дека убиените ја бранеле својата земја

.Зеленски не даде повеќе детали, но се чини дека коментарите се референца за воени загуби и се знак за тоа колку жестоки се борбите на исток.

Руските сили ги засилија своите обиди да заземат градови во источниот регион Донбас, со фокус на градот Северодонецк.

Бројот на загинати во Русија е еднаков на оној во авганистанскиот конфликт.

Украинското министерството за одбрана предвидува дека руските жртви, како што продолжуваат да растат, ќе станат поочигледни за руската јавност, а „јавното незадоволство од војната и подготвеноста да се изрази може да се зголеми“.

Инаку Нов Зеланд испраќа војници во Велика Британија за обука на украински војници премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, изјави дека нејзината земја ќе распореди дополнителни 30 одбранбени сили за да помогнат во обуката на нивните украински колеги.

притисни ентер