Вучиќ го повлече спорниот закон по масовните протести: Многумина ќе кажат дека тоа е мој пораз

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се обрати до јавноста по владината одлука за повлекување на Законот за експропријација од собраниска процедура, што беше една од причините за огромните протести што се одржаа последните недели.

„Во самиот закон, како што кажав во претходните говори и покрај тоа што сум еден од ретките претседатели кои вратија закони во Собранието, како што е Законот за води, нешто се случи во желбата, како што ги разбрав луѓето во власта , да се донесе најдобар можен закон“, рече Вучиќ и додаде дека Законот не поминал на јавна расправа.

„Не е донесен по итна постапка, но итни се сите процедури што го регулираат законот. Што беше неуставно, законот не помина на јавна расправа, образложението е ковид, но немојте. Ќе повикаа на партиски митинзи и пет милиони луѓе, а за јавната дебата е проблем ковидот. Според тоа, се консултирав со правни експерти и најдов повеќе работи кои не се добри“, додаде тој.

Зборувајќи за измените на Законот, Вучиќ изјавил дека ја донел и ја потпишал одлуката за враќање на Законот за изменување и дополнување на експропријација во Народното собрание на разгледување.

„Предлогот за измени на Законот за експропријација според процедурата е вратен во Народното собрание на Република Србија и мислам дека поради невнимание на функционерите на српската влада, нивните одлуки ќе можат да се донесат дури по моја одлука. Кој е мојот предлог до Владата на Република Србија? Да не се донесе некој нов Закон за експропријација, туку да се побара од Националната конвенција и од сите други луѓе и сите здруженија, дури и од областа на рударството и енергетиката, да се одржи една од најшироките јавни дебати што може да трае шест месеци, за да видиме ако можеме да дојдеме до широк општествен консензус. Без него нема да одиме со новиот Закон за експропријација“, рече Вучиќ.

Коментирајќи го Законот за референдум и народна иницијатива, Вучиќ рече дека во тој закон не гледа ништо спорно или неуставно.

Тој додаде дека Законот за референдум е усогласен со правото на ЕУ и со Венецијанската комисија. Во однос на Законот за референдум, Вучиќ рече дека ќе исполни се` што се бара од владата и од него.

„Многумина ќе речат - ова е пораз на Вучиќ, но јас сум претседател на сите граѓани, колку и да ја сакав партијата што ја водам, мојата работа е да се грижам за граѓаните и да ги вратам законите против кои граѓаните се противат. " тој рече.

„Велат Вучиќ се исплашил, ја чува власта. Јас не ја чувам власта, ми останаа уште два и пол месеци. Никој не се грижи, демонстрирајте, протестирајте, но тоа не и треба на нашата земја. Јас сум горд за некористење водени топови, зашто демократијата кај нас е кревка, мора да ја зачуваме и изградиме, никогаш не смееме да дозволиме да ни се случи случајот со Ранко Паниќ.Денеска изградивме држава која е 10 пати попросперитетна отколку што беше.Ние реновираме, реконструираме и градиме се`“, рече Вучиќ.

Град Скопје наскоро ќе презентира план за штедење на електрична енергија

Град Скопје наскоро ќе го презентира планот за штедење на електрична енергија. Планот, како што денеска изјави градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, е сеопфатен и содржи интервентни мерки на штедење.

Несакајќи да открива детали, Арсовска најави дека деновиве ќе биде презентиран планот пред јавноста.

– Верувам дека сите институции треба соодветно пред оваа енергетска криза што следи во зимскиот период да се добро подготвени и да направиме се што е можно да ја надминеме оваа енергетска криза, а понатаму да прибегнеме кон штедење на непродуктивните трошења, рече Арсовска, одговарајќи на новинарски прашања при денешната посета на Радишани.

МЗШВ започнува со авансна исплата од 40 отсто на грантот за млад земјоделец

Мерките кои МЗШВ ги креира за младите земјоделци даваат ефект и се повеќе млади лица активно да се вклучуваат во земјоделскиот сектор. 

Преку програмата за финансиска поддршка на руралниот развој Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) нуди мерки со кои ги поддржува младите земјоделци и тоа преку мерката 112 – помош за млади земјоделци за започнување со земјоделска дејност, каде се доделува грант во висина од 10.000 евра и мерката 113 – поддршка за поттикнување на земјоделското производство, со грант од 20.000 евра, информираат од ресорното Министерство.

– Мерките кои МЗШВ ги креира за младите земјоделци даваат ефект и се повеќе млади лица активно да се вклучуваат во земјоделскиот сектор. Изминативе пет години повеќе од 1.000 млади лица аплицирале и ги искористиле мерките за поддршка на млад земјоделец. Големиот интерес кај младите беше мотив како министерство да предложиме законски измени на законот за земјоделство и рурален развој со кој овозможуваме услови за започнување со авансна исплата на финансиската поддршка за млад земјоделец. Па така со оваа измена младите земјоделци ќе можат авансно да добијат 40 отсто од вкупната вредност на грантот за поддршка за млад земјоделец, велат од МЗШВ.

На овој начин, додаваат од таму, директно им помагаме на младите земјоделци побрзо да започнат со земјоделската дејност, но и со реализација на планираните инвестиции, дополнително со оваа нова можност ги мотивираме младите уште поактивно да се вклучат во земјоделскиот сектор.

Украина: Русија безмилосно гранатира села на југ, луѓето живеат во подруми

Русија се обидува да ја врати изгубената позиција во окупираната област Керсон во јужна Украина, соопштија локалните власти.

"Во регионот Керсон ситуацијата е постојано напната, непријателот е постојано активен. Ситуацијата е особено тешка во населбите лоцирани во близина на линијата на фронтот. Луѓето мора да живеат во подруми или да ги напуштат своите домови", соопшти регионалната државна управа.

„Окупаторите неуспешно се обидуваат да ги вратат загубените позиции и безмилосно ги гранатираат ослободените села“, додаваат од управата.

притисни ентер