Вучевиќ: Фантазмагориите на Курти, базите на српската војска со години се на истото место

 Српскиот премиер Милош Вучевиќ реагирајќи на изјавата на косовскиот премиер Албин Курти за Си-Ен-Ен порача дека Србија не прекршува ниту еден меѓународен договор.

Српскиот премиер Милош Вучевиќ реагирајќи на изјавата на косовскиот премиер Албин Курти за Си-Ен-Ен порача дека Србија не прекршува ниту еден меѓународен договор, документ, ниту резолуцијата 1244 на Обединетите нации, а воените бази на српската армија со години се наоѓаат на истото место, јави дописникот на МИА од Белград.

-Уште еднаш ја имаме на дело фантазмагоријата на Албин Курти, кој не ни знае точно што значи зборот база, се наведува во соопштението на Вучевиќ на Инстаграм, во врска со изјавите на Албин Курти дека Србија е „многу агресивна“ и дека западните партнери треба да извршат притисок врз Белград да ги отстрани воените бази лоцирани во близина на Косово.

„Тоа што Курти по којзнае кој пат се обидува да направи медиумска драма за тоа како Косово наводно се загрозува, не е ништо повеќе од продавање магла на неговите западни спонзори“, смета Вучевиќ.

Тој посочи дека Курти не е жртва, ниту некој е во опасност во Косово, освен српскиот народ на кој истото лице им ги ускратува основните човекови права.

-Значи, единствените на кои им се заканува на Косово и Метохија се Србите, а тоа е поради постојаното насилство, провокациите, деструктивните дејствија и медиумскиот спин што ги спроведува самиот Курти. Не треба да заборавиме дека Србија е членка на Партнерството за мир, дека соработува со НАТО, така што тие многу добро знаат што истиот тој Курти ускратува, порача српскиот премеир.

Вучевиќ додаде дека српската армија ќе продолжи да се зајакнува и модернизира, бидејќи е гарант за мирот и безбедноста на Србија.

Осуммина загинати во голем пожар во трговски центар во Кина, десетици се заробени(ВИДЕО)

Осум лица загинаа, а десетици останаа заробени во зградата откако денеска избувна пожар во трговски центар во Кина, јавува кинеската државна телевизија CCTV.

Пожарот избувнал околу 18 часот по локално време во трговски центар во градот Зигонг, во кинеската провинција Сечуан. Снимките објавени на социјалните мрежи покажуваат огромен облак од црн чад што се издига над 14-катницата.

Речиси 300 работници за брза помош и десетици возила пристигнале на местото на настанот. Противпожарната единица го изгаснала пожарот во 20 часот и 20 минути. Од центарот се спасени 30 лица. Не е познато колкумина се уште се заробени. Во јануари избувна пожар во зграда во Кина, при што загинаа најмалку 39 луѓе. Неколку дена пред тоа изгоре интернат во провинцијата Хенан, при што загинаа 13 деца, пишува CNN.

ГТЦ се распаѓа, падна дел од плафонот

Денес падна клима во Градскиот трговски центар и откорна дел од покривот.

Деловниот простор е од страната на паркот „Жена Борец“, кој во моментов е празен. Очевидци велат дека во моментот на паѓање немало минувачи, објави 4 Њуз.

Барселона добива милиони од ФИФА поради повредените играчи

Барселона минатата сезона имаше големи проблеми со повредени играчи, а не запира ниту пред почетокот на новата сезона.

На списокот со повредени каталонски фудбалери има четворица, а она што е интересно е што нивната заедничка вредност според Трансфермаркт се проценува на 310.000.000 евра.

Младиот Гави е повреден подолго време, Френки Де Јонг наскоро би требало да се врати на тренинзите, а Педри и Роналд Араухо се повредија на неодамна одиграното Европско првенство и Копа Америка.

Педри се повреди во победата на Шпанија над Германците, по навистина непромислениот старт на Тони Крос, додека Араухо доживеа пех за време на четвртфиналниот натпревар од Копа Америка против Бразил.

Затоа Барса уште некое време нема да може да смета на нив, но сепак има малку подобра страна на оваа приказна.

Имено, Каталонците ќе добијат вкупно 3.200.000 евра како обештетување од ФИФА за повредениот двоец, односно 2.500.000 за Арауха, а 700.000 за Педри.

Да потсетиме, Барселона во февруари годинава имаше дури 12 повредени играчи.

притисни ентер