Врнежите добредојдени за есенските посеви, но за да се зголемат приносите потребна е прихрана

Врнежите добред дојдени за житариците, но проблематични за резидбата на овошките и лозјата. Експертите со препорака до земјоделците да се искористат врнежите за да се прихранат есенските посеви за да имаме зголемено производство на лебно жито.

Врнежливот период кој ќе ја зафати земјава во следните неколку дена е добре дојден за земјдоелството.

Според агро метролозите долготрајното зимско затоплување со надпросечно високи температури не својствени за овој период од годината веќе почна да прави проблеми предизикувајќи недостиг од влага но од друга страна ваквите темератури се идеални за почеток на резидбите во овоштарството и лозарството кој по традиција започнуваат на 14 ти февруари, Свети Трифун.

Науката пак со совет до земјдоелците ако имаат услови во време кога се дождовите да ја направат првата прихрана а а ко не успеат тогаш да одат на една прихрана која ќе биде подоцна.

Заради временските услови односно сушната есен и сеидбата беше доста покасна па и посевите сега се во пониска фаза од својот развој.Есенските посеви под пченица и јачмен годинава според проценките од терен ги има нешто помалку од лани.

Причина за тоа се ниските откупни цени кои ги демотивираа земјоделците во време кога сеуште се високи цените на репроматеријалите со што и годинава надополнувањето на потребите од лебно жито ќе се прави со увоз кој најчесто е од соседна Србија.

Георгина направи фустан од дресот на Роналдо и прошета по модната писта (ФОТО)

Георгина Родригез, партнерката на португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо, привлече големо внимание на Модната недела во Париз поради изборот на облека во која прошета по пистата.

Оваа шпанска убавица вчера вечер беше на модната писта, на ревијата на Vetements, облечена во фустан од дресот на Роналдо со потпис и посебна посвета на актуелниот играч на Ал Наср.

Медиумите пишуваат дека овој фустан е пример за „блоккор“ кој комбинира спортска мода со урбана облека, а на задната страна пишувало:

- За љубовта на мојот живот, Георгина и Ветементс - потпишан од Кристијано Роналдо.

На Георгина, инаку, не и е непозната Модната недела, бидејќи претходно присуствувала на некои од најголемите модни ревии. Сепак, ова е прв пат да прошета со некој од брендовите. Сите се согласуваат дека нема да и биде последен настап.

Во сообраќајка кај Колари синоќа загина 46 годишник од Скопје, со возилото излетал од патот

Во сообраќајна несреќа вчера околу 18 часот на магистрален пат Кичево – Гостивар кај селото Колари животот го загуби 46 годишник од Скопје, откако со возилото што го управувал излетал од патот. 

Во сообраќајката со тешки повреди се здобила малолетна сопатничка во автомобилот.

-На 01.03.2024 во 18.20 часот во полициската станица Кичево, пријавено е дека на магистрален пат Кичево – Гостивар, кај селото Колари, патничко возило „форд“ со скопски регистарски ознаки, управувано од В.Н.(46) од Скопје, излетало од коловозот. Притоа, тој од здобиените повреди починал на местото на настанот, а смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош. Со тешки телесни повреди се здобила малолетна сопатничка, констатирани во болницата во Кичево, информираше СВР Охрид.

Увид на местото извршила увидна екипа од Одделението за внатрешни работи Кичево.

Силна експлозија одекна во Санкт Петерсбург

Гувернерот на Санкт Петербург Александар Беглов објави дека во областа Красногварде во тој град се случил „инцидент“ во кој делумно се оштетени балконите на две куќи, но дека нема повредени.

„Министерството за вонредни ситуации и припадниците на полицијата работат на местото на инцидентот во областа Красногварде. Нема повредени“, напиша Белглов на Телеграм.

Тој изјави дека станарите од тие згради се евакуирани, пренесува РИА Новости.

Силна експлозија го потресе рускиот град Санкт Петербург рано утринава, откако беспилотно летало удрило во станбена зграда, јавија локалните медиуми, а пренесува Раша тудеј.

Како што пренесува локалниот весник Фонтанка, експлозијата се случила во северниот дел на градот, а фасадата на станбениот блок е „сериозно оштетена“.

Весникот „Известија“ објави и дека во Санкт Петербург имало експлозија која оштетила две згради и дека нема жртви.

притисни ентер