Возач на Формула 1 со продажба на календари со неговиот гол задник собрал 150.000 долари(ВИДЕО)

Возачот на Ф1, Валтери Ботас, собра 150.000 долари за добротворната организација за машко здравје Movember, откако беше распродаден календарот на Bottass 2024 со фотографии од неговиот гол задник.

Почетниот печатен тираж од 10.000 примероци, по пет евра од секој за истражување на ракот на простата, брзо се распродаде.

„Ви благодариме многу за вашата поддршка во ноември. Заедно со донации и календари собравме значителна сума за @Movember“, објави Ботас преку социјалните мрежи. „Конечните бројки ќе се пресметаат во наредните денови, но станува збор за 150 илјади долари собрани средства“, додаде тој.

Возачот на Алфа Ромео ја добил идејата за календарот откако неговата партнерка и австралиска велосипедистка Тифани Кромвел го фотографирала како лежи гол во Аспен. Тоа видео стана хит на Инстаграм и беше продадено во хуманитарни цели.

„Луѓето ме прашуваа „Зошто го направи тоа? Зошто сакаш да го покажеш својот задник?“ изјави Ботас за speedcafe.com на Гран при во Лас Вегас овој месец. „Но, кога го објаснив добротворниот аспект, луѓето го сфатија тоа. Многу се забавувавме правејќи ги тие фотографии“, додаде тој.

Ботас рече дека неговата мајка на почетокот била воздржана. „Таа навистина не разбира толку добро англиски и виде неколку видеа што ги објавив. Беше прилично збунета и заштитнички настроена, прашувајќи ме „Дали си сигурен дека ова е начинот на кој сакаш да се појавиш?“ и сега е добро“, додаде тој.

Украинците тврдат дека го собориле суперавионот на Путин, вреден 330 милиони долари (ВИДЕО)

Украинците тврдат дека го собориле рускиот воен радар Бериев А-50У/М над Азовското Море вреден 330 милиони долари.

Локацијата на несреќата, на околу 322 километри од линијата на фронтот во јужна Украина, може да укаже дека радарскиот авион со четири мотори со 15 членови на екипаж или претрпел механички дефект или бил погоден додека летал блиску до линијата на фронтот и се обидувал да се врати во својата база во Краснодар пред експлозијата, јавуваат локалните медиуми.

На видеото што денеска се појави на социјалните мрежи, наводно, се гледаат остатоците зафатени во пламен во рускиот Краснодарски крај, источно од Азовското Море.

Новак Ѓоковиќ случајно го сретнал Рафаел Надал на лет кон САД, селфито го обиколи светот (ФОТО)

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ замина за САД каде треба да учествува на турнирот во Индијан Велс, а на пат се сретна со добро познатото лице - Рафаел Надал.

Двајцата долго време не се сретнале на теренот, со оглед на тоа што Рафа Надал ја пропушти цела сезона поради повреда, а оваа година требаше да се врати, но повредата го спречи веќе на почетокот на годината да се обиде во првиот Грен слем турнир.

Таму Ѓоковиќ успеа да стигне до полуфиналето, каде што беше елиминиран од Јаник Синер, додека овојпат треба да се сретнат заедно во Индијан Велс, каде и двајцата се на списокот на учесници.

Се чини дека Надал конечно е подготвен и дека неговото тело нема да го изневери, а случајноста сакаше двајцата да се сретнат во авионот за САД.

– Одлично друштво на пат кон Америка – напиша накратко Новак Ѓоковиќ со заедничко селфи, објави Телеграф.

Над 90.000 работници во Мерцедес ќе добијат по 7.300 евра бонус

Mercedes објави дека, врз основа на прелиминарните резултати за финансиската 2023 година објавени денеска, се очекува вработените кои ги исполнуваат условите да добијат бонус за споделување профит до 7.300 евра.

Како знак на благодарност за нивните перформанси и ангажман во изминатата година, Mercedes-Benz повторно го споделува успехот на компанијата со своите вработени.

Износот на споделување на добивката е независен од степенот на плата, а конечниот износ зависи од утврдувањето на конечните резултати за последната финансиска година во март 2024 година. Шемата за споделување на добивката е доброволна придобивка што ја нуди компанијата, а околу 91.000 квалификувани вработени во Германија ќе го добијат со априлската плата.

„Минатата година, нашите вработени уште еднаш покажаа во предизвикувачко опкружување дека компанијата може да се потпре на нив. Како знак на благодарност за исклучителните перформанси и високата флексибилност што ја покажаа нашите колеги во 2023 година, нивната исклучителна посветеност повторно ќе биде почестена со бонус за споделување профит кој се очекува да биде рекорден износ.

Успешниот бонус за споделување профит не само што ја наградува посветеноста и напорната работа на нашите вработени, туку и нивната лојалност и решителност да ги надминат предизвиците и да ги постигнат целите“, рече Ергун Лумали, претседател на Советот за општи работи на Mercedes-Benz Group AG.

Вработените на тарифната скала во Mercedes-Benz имаат корист од споделувањето на добивката од 1997 година. За финансиската 2022 година, вработените кои ги исполнуваат условите веќе добија бонуси до максимален износ од 7.300 евра.

притисни ентер