Вооружен маж уби најмалку 13 луѓе, а повреди 20 деца во училиште во Русија

Крвав понеделник во училиште во централна Русија.

Вооружен маж отвори оган и уби најмалку 13 лица. Меѓу жртвите седум се деца...... Маскарот во градот Ижевск, според руските медиуми, најверојатно го извршил поранешен ученик, идентитфикуван како Артем Казанцев. Користел два пиштола, повредил најмалку 20 лица, по што си пресудил.

„Напаѓачот се самоубил. Во моментов е констатирано дека носел црна маица со нацистички симболи и капа. Со него немало никакви документи, моментално се утврдуваат податоци за неговиот идентитет. “-Светлана Петренко, Истражен комитет на Русија.

Персоналот и учениците се евакуирани од училишните згради. Според руските власти, меѓу жртвите се и двајца чувари и двајца учители. Руските медиуми објавија траорни снимки. На една од нив се гледа како соученик од класот ја известува својата мајка за хоророт во кој се слуша пукањето, додека тој е сокриен под клупа и ги слуша истрелите.

Локалниот гувернер потврди дека напаѓачот упаднал во училиштето откако прво убил еден од стражарите, неселективно пукајќи првенствено во деца.

„Видов како децата викаат по соучениците, други неможат д апоминат, многу наставници плачат. оопшто не разбирам што се случи.“- Јулија Нуриева, очевидец.

Ижевске град со околу 650.000 жители, се наоѓа на околу 1200 километри источно од престолнината Москва и важи за исклучително мирно место.

„Во Ижевск има фабрика за оружје, таму се произведува и „Калашников“. Тој е прилично голем град и е главен на Муртија. Важи за тивко место и вакво нешто таму никогаш порано не се случило.“- Сергеј Горјашко, новинар.

Рускиот претседател Путин нападот го нарече нехуман терористички напад.

Пијан Германец возел 12 километри во спротивна насока на автопат

Германската полиција во четвртокот вечерта запрела пијан возач кој возел во спротивна насока на автопатот во сојузната покраина Хесен повеќе од 12 километри.

Полицијата извести дека блокираната раскрсница Манхајм-Санхофен го навела 52-годишниот маж да погреши и да вози во спротивна насока.

Возачот бил запрен откако возел повеќе од 12 километри во правец на Франкфурт. За среќа, не предизвикал сообраќајна несреќа или инцидент. Од полицијата објаснија дека возачот згрешил бидејќи бил во алкохолизирана состојба, што било утврдено со земање крв.

Веднаш му била одземена возачката дозвола и против него е покрената кривична постапка. Очевидците се замолуваат да контактираат со полицијата, која ги следи сообраќајните услови во јужен Хесен.

Српски навивачи дивееле низ Виена со антиалбански пароли (ВИДЕО)

Навивачите на српската репрезентација синоќа маршираа низ главниот град на Австрија и извикуваа „Убиј, коли, додека Шиптар не постои“.

На социјалните мрежи се прошири видеото од српските навивачи како шетаат низ Виена по натпреварот меѓу Србија и Швајцарија на Светското првенство во Катар, на кој што Србија беше елиминирана од натпреварувањето.

Да потсетиме, синоќешниот натпревар во Катар не го одбележа само елиминацијата на Србија од Мундијалот, туку и вербалните и физички пресметки меѓу српската репрезентација и швајцарските репрезентативци со албанско потекло.

Украински гувернер: Ослободивме 13 населени места на истокот

Украинската армија ослободи 13 населени места во областа Луганск, најисточниот регион на Украина, изјави денеска шефот на регионалната администрација на мнозинскиот окупиран регион, Серхи Хајдај.

Гувернерот на Луганск наведува дека руските сили се уште ги гаѓаат ослободените села со артилерија. Најави и дека идната недела медицински екипи треба да ги посетат ослободените села, а властите организираат собирање огревно дрво за жителите, објави Хајдај на апликацијата Телеграм.

Оваа информација не е независно потврдена.

притисни ентер