Волонтерите во Лондон намерно ќе ги заразат со корона, за да ја тестираат вакцината

Здравите волонтери ќе бидат намерно заразени со ковид-19 на почетокот на следната година за да се тестира ефикасноста на експерименталните вакцини против коронавирус во Лондон.

Околу 2.000 луѓе во Велика Британија се пријавиле за да примат една од низата експериментални вакцини, за потоа, под контролирани услови, да добијат доза на коронавирус, пишува New Scientist.

Волонтерите за овој вид на студии, што треба да започне во јануари, се пријавија преку 1Day Sooner. Оваа организација е основана во април 2020 година и претставува доброволно учество во клиничките испитувања на вакцини против ковид-19.

На почетокот на оваа година, 1Day Sooner состави отворено писмо потпишано од истакнати научници, вклучително и нобеловци, во кое се повикува американската влада да започне човечки испитувања што е можно поскоро.

Според Фајненшл тајмс и Ројтерс, тестовите за волонтерите треба да започнат во јануари во Лондон и ќе бидат финансирани од британската влада. 1Day Sooner исто така најави дека ќе покрене петиција за јавно финансирање на објекти за биоконтрола кои се доволно големи за да можат да примат меѓу 100 и 200 учесници во карантин.

Империјал колеџ во Лондон, кој наводно стои зад научниот дел од овие тестови, официјално не го потврди започнувањето на ваквото тестирање.

„Империјал продолжува да учествува во широк спектар на истражувачки дискусии поврзани со истражувањето на ковид-19. Во оваа фаза, нема што повеќе да додадеме“, изјави портпаролката на универзитетот, откако била прашана за тестирање на вакцината врз волонтери кои намерно ќе бидат заразени со коронавирусот.

Сите клинички испитувања спроведени во Велика Британија мора да бидат одобрени од Агенцијата за регулирање на лекови и здравствени производи (МХРА) или регулаторното тело што се занимава со безбедносни прашања и протоколи.

Владата на Велика Британија и МХРА сè уште не одговориле на истрагата на Ројтерс за овој вид тестирање на вакцините.

ВМРО-ДПМНЕ:Во државата 500.000 граѓани денот го минуваат со помалку од 130 денари

​Срамно е СДСМ да пушта соопштение и да се фали пред народот дека нивните политики обезбедуваат раст на платите во време на кризата поврзана со КОВИД-19.

Поради погубните политики од месец март односно од почетокот на корона кризата до сега над 40.000 граѓани ги изгубија своите работни места и останаа без своите приходи.

Се фалат дека платите растат, а во државата околу 100.000 граѓани живеат во сиромаштија и 500.000 граѓани денот го минуваат со помалку од 130 денари

Во период на пандемија го зголемија и јавниот долг за 1 милијарда евра.

Без никаков срам СДСМ се дрзна да покачи даноци и давачки на граѓаните односно ја покачија сметката за струја за 7.4%.

Сето ова докажува дека со СДСМ на власт Македонија тоне во криза. Оваа криминална влада мора да си замине час поскоро. Граѓаните на Република Македонија заслужуваат подобар и поквалитетен живот.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ: Секој, вклучително и ВМРО-ДПМНЕ да покаже одговорност во борбата против коронавирусот

Ззаконските измени мора да се донесат, мерките мора да се почитуваат.

Во период на есенски бран од коронавирусот потребна е максимална одговорност и посветеност на секој поединец во спречување на ширењето на заразата.

Согласно новите мерки, работното време на сите угостителски објекти е ограничено до 23 часот, освен на тие што вршат испорака, а воведено е и ограничување на капацитетот на патници во возилата на јавниот превоз на 50%.

Владата предводена од СДСМ ја прифати и препораката на Комисијата, државната и јавната администрација, општините и судовите да работа во смени, онлајн од дома или редуцирано со систем на ротации.

Владата предводена од СДСМ ги усвои и мерките со кои се предвидува носење маски на отворено, ограничување на групирање по 22 часот, како и ограничување на семејните собири. Овие мерки се проследени до Собранието кое треба да ги усвои измените на Законот за заштита на населението од заразни болести.

Но во време кога се соочуваме со нов бран на коронавирусот, кога и кај нас,но и во регионот и во европските земји бројот на заразени секојдневно расте, ВМРО-ДПМНЕ повторно прави се за да ги одолговлекува мерките важни за справување со пандемијата.

Нивните обиди за деструкција и блокирање на законските измени е смислен и тенденциозен обид за дневно политички поени, со што директно се загрозува јавното здравје. Христијан Мицкоски и ВМРО ДПМНЕ, повторно докажуваат дека последно за што се грижат е здравјето на граѓаните.

Нема време за одложување. Ситуацијата со коронавирусот е сериозна и потребно е брзо делување, конструктивност и соработка.

Здравјето на граѓаните е пред се. Законските измени мора да бидат донесени, мерките и задолженијата мора да бидат почитувани од сите. Само на тој начин ќе го заштитиме јавното здравје и побрзо ќе ја надминеме заканата од коронавирусот.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Во Грција се воведува полициски час во Атина и други жаришта

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис објави воведување полицискиот час од 30 минути  по полноќ до 05:00 часот наутро во регионите најсилно погодени од новиот коронавирус како и носење маски на отворено.

Во телевизиско обраќање Мицотакис нагласи дека ќе се воведе ноќен полициски час во областите што припаѓаат на нивоата три и четири со ризик како што се Атина, Солун, Јанина, Закинтос и други жаришта.

Во Грција вчера беа регистрирани 882 инфицирани од коронавирусот од дргите земји во регионот во Босна и Херцеговина беа регистрирани 999 новозабоолени, во Бугарија 1595 , а во Словенија 1 663.

притисни ентер