Во Велес пред Спомен куќата на Рацин промовирана збирка поезија на млади „Слушни ја тишината"

Во  рамките на промоцијата свои стихови посветени на Рацин читаа млади велешки поети – ученици подмладок на Клубот на писатели „Коста Солев Рацин".

Во рамките на 57-те Рациниви средби синоќа пред Куќата на Рацин каде е Сокачето на поезијата беше промовирана збирката поезија на млади поети од земјава „Слушни ја тишината" во издание на Агенцијата за млади и спорт за 2019. Нејзини промотори беа проф-др Христо Петрески и проф д-р Кристина Николовска.

Во рамките на промоцијата свои стихови посветени на Рацин читаа млади велешки поети – ученици подмладок на Клубот на писатели „Коста Солев Рацин".

Во своето излагање пред присутните промоторот проф д-р Христо Петрески и еден од членовите на трочлената жири комисија која ги одбираше песните појасни дека возраста на авторите кои ги бираат е во две категорииод 15 до 20 и од 21 до 29 години.

-Јас лани говорев дека многу повеќе треба да правиме за младите и затоа голема е радоста и среќата што Рациновите средби тоа го прават. Тоа го правевме со Детските рацинови средби, но таа поезија завршуваше со завршување на основно образование. Но, затоа со овој проект на Агенцијата за млади и спорт некако спонтано и со наши големо залагање на членовите на жири комисијата донесовме одлука во рамките на Рацинови средби да се промовира овој проект со кој ќе се промовира поезијата на млади од 15 до 29 години. Со тоа правиме нишка меѓу децат и возрасните, нема возрасни писатели без млади писатели и нема творечка и креативна обнова и ако ние не мислиме за оние млади што се зад нас, потенцира Петрески.

Тој на младите поети им порача да бидат вредни и трпеливи и да творат и дека само така ќе дојдат на нивното место и дека тие се иднината на Рациновите средби и на македонската поезија.

Проф д-р Христина Николова порача дека Рацин нам ни е подарен и тоа мораме да го чуваме и дека тоа тие тој стих го препознале во оваа книга „Слушни ја тишината".

-Така носи наслов оваа стихозбирка и со тоа можеби се и тишините на Анте Поповски, на Конески на Мисирков, ама тие најубавите филозофски пишани во кои тишината секогаш им претходи на големите настани и потоа доаѓа главното дело. Најголемата епохална фигура во нашиот 20 век е роден тука во Велес и затоа се поклонувам на тоа место и му благодарам што ги инспирираше овие млади поети. Нема подобар пример и патоказ од Рацин затоа што тој ни покажа како да ги победиме болестите на духот и општеството и на неправдите. Беше извонредно прогресивен и затоа Рацин е поет на иднината, Рацин е наш и завет на светот. Ние тој Рацин мора да го чуваме како најдрагоцено богатство, а ова е пример како тој да се негува. Освен што неговите стихови ги има на фасадите во Велес, најважно е што Рацин е дел од сите нас, од нашата крв и имунитет и затоа со години да го сливиме Рацин, порача Николовска.

Таа на техничката грешка на отчукување на апаратувата за разглас, заклучи рече дека тоа не е случајна техничка грешка и рече дека тоа сега што отчукува е срцето на Рацин кое е тука со нас.

Потоа свои стихови за Коста Солев Рацин прочитаа млади велешки поети ученици,кои се подмладокот на Клубот на писатели „Коста Солев Рацин" од Велес, Кристина и Наталија Купенкови, Валерија и Анастасија Ѓорѓиеви и Вероника Саздова. /МИА

Најдено новороденче на аеродром,сите патнички завршиле во притвор (ВИДЕО)

Катарските власти ги информирале властите во Австралија дека извадиле тринаесет патнички од авион на аеродромот во Доха, каде што им бил извршен детален преглед за да се утврди дали се поврзани со оставањето на новороденче на аеродромот.

Австралија денеска ги осуди катарските власти за соблекување и пребарување на 13 патнички на летот кон Сиднеј кои биле подложени на детален преглед за да се утврди дали се поврзани со раѓањето на тоа бебе.

Патничките на „Катар ервејс“ на летот 908 до Сиднеј биле подложени на детален медицински преглед на аеродромот „Хамад“ во Доха и затоа летот бил одложен.

Еден од патниците рекол дека во авионот слушнале порака во која жените биле повикани да го напуштат авионот.

Австралиското Министерство за надворешни работи ги опиша постапките на катарските власти како несоодветни.

"Инцидентот е многу вознемирувачки и насилен. Никогаш не сум чул за сличен случај во мојот живот. Ние недвосмислено им го пренесовме нашиот став на катарските власти", изјави австралискиот министер за надворешни работи Мариз Пејн, потврдувајќи дека очекува детален извештај од катарските власти оваа недела, за да донесе одлука за следните чекори, објави АП.

По враќањето во Австралија, патничките од Катар заминале во карантин, каде ја добиле целата неопходна медицинска нега и психијатриска помош.

Новороденчето, патем, сè уште не е идентификувано, но е предадено на надлежните медицински и социјални служби, објавиле властите на аеродромот во Доха.

Манекенката Деми Роуз избега од Британија и се сонча на Малдивите (ФОТО)

Кралицата на минијатурните костими за капење, британска манекенка и сензација на Инстаграм, 25-годишната Деми Роуз ужива во топлите зраци на сонцето на Малдивите , откако избега од вечно дождливиот Лондон.

„Полека се навикнувам на островскиот живот“, напиша Деми позирајќи во минијатурно бикини со животински принт, заземајќи стратешка поза (нога пред нога додека стои на прстите) за да изгледа повисоко, а нозете подолги.

Heaven on Earth✨ @lolo_creativ

A post shared by Demi 🌹 (@demirose) on

Сите 15 милиони нејзини следбеници на Инстаграм последниве денови уживаат во објавите на бујната инфлуенсерка Деми Роуз, која се прослави единствено со нејзиниот секси изглед, а влезе во светот на шоу-бизнисот со фактот дека е поранешна девојка на раперот Тајџ, поранешно момче на познатата Кајли Џенер.

- Рајот е состојба на умот! Ве има 15 милиони. Јас сум воодушевена. Никогаш не можев да помислам кога започнав со Инстаграм и кога почнав да позирам на 18 години дека ќе имам таква неверојатна база на обожаватели како што имам сега. Ве ценам и сакам сите. Благодарна сум за вашата поддршка - напиша пресреќната Деми, почестувајќи ги придружниците со фотографии во црно боди од чипка, додека зад неа се гледа бескрајниот океан.

- Вие сте нашиот ангел - е само еден од коментарите на воодушевените обожаватели.

Деми не се обидува да ги сокрие своите бујни облини. Покрај тоа, таа гордо ги покажува во исклучително минијатурните костуми за капење, а понекогаш и без нив.

- Верувам дека сме најубави кога ќе го отфрлиме нашето старо „јас“ и ќе се свртиме кон новото светло - напиша Деми на романтичната фотографија од плажа.

Поголемиот дел од деновите ги поминува на плажа, пловејќи на јахти или релаксирајќи се на отворените базени во одморалиштето Амила на Малдивите, кои се опкружени со природни ресурси и ја кријат од љубопитните погледи.

Таа е секогаш во костим за капење, изложена на сонце, на што му го должи својот тен дури и во средината на есента.

Во сториите на Инстаграм, Деми призна дека овој островски живот ја оставил „без трепки“, алудирајќи дека престанала да става вештачки трепки и дека ужива во годишниот одмор и природата.

Министерот Спасовски е позитивен на коронавирус,има благи симптоми

И покрај строгото почитување на мерките коишто ги превземам за моја лична и заштита на луѓето околу мене од почетокот на пандемијата, вечерва добив позитивен резултат за Ковид 19, напиша на ФБ министерот Оливер Спасовски.

Почитувани, би сакал да ве информирам дека и покрај строгото почитување на мерките коишто ги превземам за моја лична и заштита на луѓето околу мене од почетокот на пандемијата, вечерва добив позитивен резултат за Ковид 19.

Клиничката слика ми е добра, со благи симптоми и веќе сум во домашна самоизолација.

Чувајте сепорача министерот за внатрешни работи во објавата на Фејсбук.

притисни ентер