Во Велес и Лопушник одбележани 77 години од смртта на Рацин

Општина Велес, по повод 77-годишнината од загинувањето на револуционерот и поет Коста Солев Рацин, ја одржа традиционалната почит со положување на букети цвеќе на двата споменика во неговиот роден Велес, пред гимназијата и во центарот на градот.

Букети цвеќе положи градоначалникот на Општина Велес Аце Коцевски и делегаци и претставници на семејството на Рацин, Советот на Општина Велес, општинската администрација, Клубот на писатели „Коста Солев Рацин", јавните установи и СОУ „Гимназија Кочо Рацин".

Општина Велес во чест на Рацин денеска организира и Maрш за Рацин на планината Лопушник каде на 13 јуни 1943 година загина Рацин, кој лани за првпат го иницира ЕГ „Грин Пауер".

Како што информираат за МИА од Општина Велес, поради состојбата тие годинава во минимален број со десетина учесници од ЕГ „Грин Пауер" и други учесници и почитувачи на делото на Рацин наместо пеш утрово од Велес со автобус тргнале до кичевското село Извор. Потоа од кичевско Извор тргнале пеш кон Лопушник каде што се наоѓа спомен обележјето на Рацин каде положиле букети цвеќе. Во Маршот во чест на Рацин им се приклучиле и почитувачи на Рацин од Куманово, Скопје, Битола и Прилеп, како и членови на ПСК „Бистра" од Кичево кои по традиција на 13 јуни денот на погибјата на Рацин традиционално се искачуваат на Лопушник.

Во изминатите години имаше и голем број на граѓани на Кичево и подржувачи на делото на Рацин кои во голем дел од Кичево и кичевско одеа пеш кон Лопушник да му оддадат почит на Рацин.

Коста Солев Рацин роден во 1908 година во Велес, а загинал во се уште целосно неразјаснет и контраверзен несреќен случај на13 јуни 1943 година на планината Лопушник во близина на партизанската печатница.

Рацин е најпознат по неговата стихозбирка „Бели Мугри" издадена на крајот на ноември 1939 година во хрватскит град Самобор, која во годините потоа е најпреведувана македонска стихозбирка и издадена на сите светски јазици.

Во негова чест во неговиот роден Велес секоја година се одржуваат Рациновите средби и Детските Рацинови средби. На Рациновите средби традиционално секоја година се доделува Рациново признание и Почесно Рациново признание./МИА

Полицијата во Минск користи ласерски пушки против демонстрантите (ВИДЕО)

Полицијата во Минск користела ласери и светлечки гранати за да ги растера демонстрантите собрани во западните предградија на Минск, јавува дописникот на ТАСС.

Околу 500 луѓе, претежно млади, се собраа во центарот на Минск.

Белорусија ги одржа претседателските избори на 9 август, а според првичните резултати, претседателот Александар Лукашенко доби поддршка од 80,08 проценти.

По објавувањето на резултатите, избувнаа протести во Минск и неколку други градови.

Властите на Белорусија објавија дека околу 2.000 незадоволни граѓани се уапсени за време на протестите против изборната победа на претседателот Александар Лукашенко.

Министерството за внатрешни работи соопшти дека повредени се 21 припадник на полицијата и безбедносните служби, од кои петмина биле хоспитализирани.

Од друга страна, претходните два дена загинаа двајца демонстранти , едниот прегазен од полициско возило , а на другиот му експлодирала направа од домашно производство во рацете.

Не платила за чистење смет, ѓубраџиите и се одмаздиле (ВИДЕО)

Браќа кои се занимавале со отстранување на отпад и чистење  куќи се одмаздиле на клиент која, наводно, одбила да плати за нивната работа, истоварувајќи камион полн со ѓубре пред нејзиниот влез.

Џонатан Морган (31) и неговиот брат Калум (27) од Кардиф, во Велс се одмаздиле на жена која не сакала да им плати за услугата. Браќата кои работат на отстранување на отпадот од Кардиф и расчистување на куќите, на 20 јули отстранувале стар мебел и отпад два часа и побарале 120 фунти за нивната работа, пренесува The Sun.

Меѓутоа, откако не платила до следниот ден, тие се вратиле во куќата и го истуриле ѓубрето по патеката.

„Ова им се случува на клиентите кои не плаќаат. Тие добиваат поврат на средства. Бесплатно е“, вели Калум во снимката пред Џон да го растовари отпадот. Еве како изгледаше тоа.

Браќата велат дека тие наплатиле 120 фунти за работата и велат дека станувало збор за работа од 200 фунти. Додаваат дека се чинела како пристојна дама која објаснила дека нема многу пари, па решиле да и наплатат само за да не бидат во загуба.

„Не требаше да заработиме, само сакавме да и помогнеме“, велат тие.

Францускиот премиер предупредува дека епидемијата оди во погрешна насока

Францускиот премиер Жан Кастекс денеска изјави дека стапката на инфекција со коронавирус во Франција се движи во погрешна насока и дека е потребно заедничко дејствување на национално ниво зашто ситуацијата ќе излезе од контрола.

,,Јавноста станува несовесна”, предупреди премиерот, откако беа пријавени скоро 5.000 нови случаи на ковид-19 од саботата до вчера, според официјалните бројки. Епидемијата однесе повеќе од 30.000 животи во земјата.

Бројот на позитивни тестови за вирусот се зголеми од околу илјада на ден пред три недели на скоро две илјади на ден сега, рече францускиот премиер за време на посетата на главната болница во Монпелје.

Земјата ќе го премине „прагот на претпазливост“ од 20 случаи на 100.000 жители оваа недела, предупреди тој.

Кастекс рече дека француската влада одлучила да ја продолжи забраната за собирање на повеќе од 5.000 лица до крајот на октомври и ќе подготви нови ограничувања за 20-те најголеми градови за да го спречи ширењето на инфекцијата.

Од локалните власти исто така ќе биде побарано да направат повеќе за да ги охрабрат луѓето да носат маски на јавни места низ целата земја.

,,Секоја недела се спроведуваат над 600.000 тестови во Франција, што е задоволително, но може да се направат повеќе за да се опфатат повеќе лица со симптоми, рече премиерот.

„Ако не дејствуваме заедно, ризикуваме дека повторното ширење на епидемијата ќе биде тешко да се контролира“, рече Кастекс.

притисни ентер