Во Србија од утре полициски час до понеделник наутро

Утре од полициски час од 13 часот до понеделник наутро воведува и соседна Србија, која во последното деноноќие регистрираше осум починати од Ковид-19..

Се зголемува бројот на заразени и починати лица од корона вирусот во Србија. Според последните податоци регистрирани се 305 нови случаи, со што вкупниот број на заразени порасна на 1.476 лица. Во последното деноноќие починале 8 пациенти и моментално има 39 жртви од вирусот. Српските власти воведоа забрана за движење од сабота во 13 часот до понеделник до 5 часот наутро, а српскиот претседател Александар Вучиќ најави дека е подготвен да воведе 24-часовен полициски час доколку експертите сметаат дека е тоа единствената можна мерка. Белград е и натаму најголемото жариште, а епидемиолозите постојано апелираат до граѓаните да ги почитуваат мерките за заштита.

Од регионот и Словенија бележи четири нови жртви и вкупно 20 починати од КОВИД 19. Бројот на вкупно заразените во Словенија се зголемил заклучно со четвртокот на 934 пациенти, а во просек се тестираат околу илјада луѓе дневно.

Во изминатите 24 ласа во Грција уште шест лица го загубија животот од коронавирусот, со што вкупниот број на жртви се зголеми на 59, додека пак регистрирани се 99 нови случаи на заразени со Ковид-19. Од почетокот на епидемијата, во Грција се регистрирани се вкупно 1613 позитивни случаи на коронавирусот, од кои 119 се на бродот што е во карантин.

Во меѓувреме и бугарските власти пак одлучија до 13 мај да ја продолжат вонредната состојба во земјата. Медиумите објавија дека уште двајца бугарски парламентарци се позитивни на тестот на коронавирусот. Уште двајца бугарски парламентарци се позитивни на тестот на коронавирусот, објавија тамошните медиуми. Во Бугарија досега има потврдено 457 заразени лица и 10 смртни случаи.

И Албанија регистрира уште една жртва од Ковид-19 со што бројот на починатите од вирусот се зголеми на 17 лица. Инаку, во последните 24 часа, ново дијагностицирани се 27 со што бројот на заразени со Ковид-19 во Албанија се зголеми на 304 лица,од нив речиси половина или 146 се од Тирана.

притисни ентер