Во Словенија опаѓа бројот на новозаразени, но состојбата во болниците не се подобрува

Во Словенија трендот на опаѓање на епидемиолошките криви продолжува и денес, но тоа се уште не се одразува со намалувањето на притисокот врз болниците.

Во последните 24 часа се откриени 2.364 нови инфекции со 6.523 тестови, со 36,2 отсто позитивни наоди кај тестираните, а починале 17 пациенти, објави денес Националниот институт за јавно здравје (НИЈЗ).

Бројот на новозаразени е намален во однос на претходниот ден кога ги имало 2668, а падот е уште поизразен на неделно ниво, бидејќи пред седум дена имало 3517.

Во Словенија во моментов активно се заразени 41.492 лица, што е за 1.067 помалку од претходниот ден, покажуваат новите податоци на НИЈЗ.

Седумдневниот просек на зарази во еден ден исто така се намалил на 2.622 случаи, инциденцата на 14 дена исто така опаѓа и сега изнесува 2019 на 100.000 жители.

Состојбата во болниците

Иако епидемиолошките криви опаѓаат неделава, подобрувањето се уште не се чувствува во болниците, каде состојбата се уште е многу тешка, особено во одделенијата за интензивна нега, каде бројот на заболени расте од ден на ден.

Во болниците во моментов има 1.137 пациенти со коронавирус, додека на одделенијата за интензивна нега има 289 пациенти.

„Во просек примаме пет до седум нови пациенти дневно и ја преминавме границата на капацитетите кои обезбедуваат соодветен и професионално оптимален третман“, изјави за медиумите Матјаж Јереб, раководител на одделението за интензивна нега на Инфективната клиника во Љубљана.

Тој предупредува дека може да се случи „катастрофа“ доколку одделенијата за интензивна нега продолжат да се полнат.

Според пишувањата на медиумите, словенечката влада би можела следната недела да објави кои правила против епидемијата ќе важат за време на божиќните и новогодишните празници, особено кога станува збор за саеми и други настани. Министерството за економија е задолжено тие предлог мерки.

Разбојници ја убиле сопругата на легендарен музичар

Сопругата на легендарниот музичар Кларенс Авант е убиена во вторникот во нејзиниот дом во елитната населба Трусдејл Естејтс во Лос Анџелес.

Имено, таа била убиена од крадци кои упаднале во нивната семејна куќа.

Полицијата на Беверли Хилс била повикана во куќата во Трусдејл Естејтс во вторникот вечерта околу 2.30 часот по полноќ, откако на телефонскиот број 911 добиле повик дека некој бил застрелан и убиен.

Сопругата на Авант, Жаклин Авант, итно била пренесена во болница, каде што подоцна починала. Таа имала 81 година.

Семеен извор изјавил за ТМЗ дека разбојниците пукале додека влегле во куќата и ја погодиле сопругата на Авант.

Авант (90) во тој момент бил дома, но не е јасно дали е повреден во нападот.Легендарниот музичар беше примен во Куќата на славните во октомври, а покрај него беше неговата сопруга.

Нивната ќерка Никол Авант е во брак со извршниот директор на Нетфликс, Тед Сарандос.

СЗО: За неколку дена ќе знаеме колку е заразен омикрон

Светската здравствена организација очекува за неколку дена да има повеќе информации за тоа колку е заразен новиот сој на корона, омикрон, изјави денеска техничкиот директор на СЗО Марија ван Керхове.

Во соопштението се посочува дека СЗО ќе има податоци за омикрон многу побрзо од предвиденото, бидејќи Женева претходно соопштила дека ќе бидат потребни недели за да се добијат податоците, пренесе Ројтерс.

Некои од главните прашања се дали сојот е позаразен или отпорен на заштитата од вакцини, а одговорите треба да се почекаат, се додава.

Софија Вергара на луда латино забава во кругот на семејството (ВИДЕО)

Софија Вергара (49) изгледа сензационално на прославата на американскиот Ден на благодарноста, а актерката на социјалните мрежи се пофали со фотографии и видеа од забавата на која присуствуваа членовите на нејзиното семејство.

На ѕвездата од ТВ серијата „Модерно семејство“ и` се придружија помладата сестра, музичарката Вероника (21) и внуката Клаудија (29). Веселото трио танцува пред огледалото, а на Софија подоцна во танцовите чекори и се придружила и нејзината баба.

Се чини дека на споменатата забава не присуствувал актерот Џо Манганиело (44) за кого заносната американско-колумбиска дива се омажи во 2015 година.

- Среќна шеста годишнина од бракот, љубов моја! Уште многу години заедно! Те сакам – напишала Софија на Инстаграм во вторникот.

Двојката се свршила на Божиќ за време на романтичен одмор на Хаваи во 2014 година, само шест месеци откако Вергара раскинала со Ник Лоеб. Тие се венчале во 2015 година во Палм Бич, Флорида. Заедно немаат деца, а Софија е мајка на 27-годишниот син Манол, кој го доби со поранешниот сопруг Џо Гонзалес.

притисни ентер