Во шпанскиот парламент за прв пат почна да се зборува на регионалните јазици

Долниот дом на шпанскиот парламент денеска за првпат дозволи говори на регионални јазици, како дел од договорот за избор на социјалистички претседател и покрај силните критики од конзервативните пратеници.

Пратениците користеа слушалки за да слушаат преводи на говори на каталонски, баскиски и галициски додека дебатираа за промена на правилата за да се дозволи нивна употреба, која претходно беше забранета во Долниот дом, но делумно прифатена во Сенатот.

Реформата е усвоена со 176 гласа за, 169 против и двајца воздржани.

Вршителот на должноста премиер Педро Санчез на тој начин се обидува да добие поддршка од каталонските сепаратисти за формирање влада. Привремената влада на Санчез, исто така, побара од Европската унија да ги направи трите јазици официјални во институциите на Унијата.

Хозе Рамон Гомез Бестеиро, социјалистички пратеник од северозападниот регион на Галиција, прво зборуваше на родниот галициски јазик, по што беше прекинат од екстремно десничарската пратеничка на Вокс, Пепа Милан, која се спротивстави.

Откако претседателот на парламентот ја опомена, 33-те пратеници на Вокс ја напуштија салата, оставајќи ги слушалките на местото каде што обично седи Санчез.

Пратениците од конзервативната Народна партија (ПП) одбија да користат слушалки.

Новата мерка е договорена на 17 август во замена за поддршка за кандидатурата на Франсин Арменгол за претседател на Долниот дом на Парламентот. Нејзиниот избор беше првиот чекор во обидите на Санчез да ги придобие регионалните партии за да го поддржат мандатот на новиот премиер.

Тој ќе мора да почека до крајот на септември неговиот конзервативен противкандидат, Алберто Нуњез Фејо од ПП, да се обиде да ја обезбеди премиерската функција бидејќи неговата партија беше релативен победник на изборите во јули. Фејо, кој исто така го зборува галицискиот јазик, досега не успеа да добие доволно поддршка за мнозинството.

Јавната употреба на регионалните јазици беше спречена од државата за време на диктатурата на Франциско Франко. По смртта на Франко во 1975 година, демократската влада воведе одредба во регионалните устави според кои баскискиот, галицискиот и каталонскиот, заедно со шпанскиот, се официјални јазици во нивните региони.

Употребата на тие јазици долго време е точка на расправија меѓу националистичката десница на Шпанија, која се залага за централизирана визија за земјата, и другите партии кои сакаат да ги зајакнат регионалните права и различности.

Се проценува дека девет милиони луѓе зборуваат каталонски, три милиони галициски и околу 750 илјади баскиски.

Наместо забава за откривање на полот, таткото завршил во болница- снимка со 32 милиони прегледи

Иако настаните за откривање на полот во повеќето случаи се возбудливо и посебно искуство за родителите и поширокото семејство и пријателите, понекогаш тие можат да тргнат наопаку.

Така, една трудница случајно му го скршила носот на својот сопруг и идниот татко кога дознала дека во нивното семејство ќе се приклучи девојче.

Видеото набрзо стана вистински хит на социјалните мрежи, а моментално има повеќе од 32 милиони прегледи и еден милион коментари.

Како што може да се види на видеото, воодушевената трудница среќно скокнала кога дознала дека носи девојче, но случајно со главата го удрила сопругот во носот и му го скршила. Сето ова, секако, го снимиле камерите и видеото набрзо се појави на TikTok.

@gender.reveal.tv Breaking my husband’s nose at our gender reveal 🙃🎀 #genderrevealfail #notactuallybroken #18weekspregnant ♬ Love You So - The King Khan & BBQ Show

НБА казни млад кошаркар - на жените им ги покажувал интимните делови на телото

Младиот канадски кошаркар Џошуа Примо (20) е суспендиран на четири натпревари без плата поради „непримерно и навредливо однесување кон повеќе жени“, објави НБА.

Американските медиуми пренесуваат дека Примо, кој моментално е без клуб, им ги покажувал интимните делови на голем број жени.

„Примо тврди дека неговото однесување не било намерно, а лигата не најде докази дека тој учествувал во сексуално или друго недолично однесување надвор од овие кратки изложувања“, се вели во соопштението на НБА. „Сепак, ваквото однесување не е во согласност со стандардите на лигата и бара казна“, се додава.

Сан Антонио Спарс го раскина договорот со Примо на 31 октомври минатата година, а младиот кошаркар моментално е без клуб. Тој ќе ја одлежи суспензијата доколку потпише договор со друг тим од НБА.

д-р. Хилари Котен, поранешниот терапевт на Примо, првпат се појави со обвинувања против него минатата есен, велејќи дека тој „се изложил во девет одделни прилики“. Бидејќи Спарс не направија ништо, Каутен го тужел клубот, а тужбата била решена надвор од судот.

Примо одиграл вкупно 54 натпревари во дресот на Спарс, а имал просек од 5,9 поени и 1,8 асистенции по натпревар. Набргу откако бил отпуштен од Спарс, Примо рече дека се бори со своето ментално здравје.

„Побарав помош да се справам со претходната траума што ја претрпев и сега ќе го одвојам ова време за да се фокусирам поцелосно на третманот за моето ментално здравје. Се надевам дека ќе можам да разговарам за овие прашања во иднина за да можам да им помогнам на другите кои претрпеле на сличен начин. Ја ценам приватноста во овој момент“, изјави тој неодамна.

Цените на нафтата надминаа 96 долари за барел

Цените на нафтата денеска се искачија над 96 долари на меѓународните берзи, поттикнати од индициите за слаба понуда во САД и очекувањата за зголемена побарувачка за гориво во Кина за време на празничната сезона.

На лондонската берза цената на барел со датуми на испорака во ноември беше за 88 центи повисока попладне отколку на крајот на вчерашното тргување и изнесувала 96,26 долари. Поактивно се тргувало со барели со датум на испорака во декември, по 97 центи повисока цена од 94,07 долари.

На американскиот пазар барелот поскапе за 1,31 долари и се тргува за 93,02 долари.

Трговците се фокусираа на знаците на тесна понуда во САД на крајот на неделата. Залихите во резервоарите во Кушинг, од каде се испорачува нафта купена со форвард договори на американскиот пазар, веќе се на најниско ниво од јули минатата година.

„Понатамошниот пад би ги спуштил на критично ниво, што би можело да го отежне нивното извлекување (од резервоарот - op.ed.)“, објаснува Карстен Фрич од Комерцбанк.

Цените се поддржани и од проценките дека побарувачката за гориво во Кина ќе се зајакне за време на седумдневниот одмор што започнува денеска.

„(Зголеменото) патување во странство за време на празникот Златна недела ја поттикнува кинеската побарувачка за нафта“, напишаа аналитичарите на ANZ во белешката до клиентите.

Се очекува и домашните патувања да ја поддржат побарувачката. Податоците од апликацијата за летови на Umetrip покажуваат дека просечниот број дневни резервирани летови е за петтина поголем отколку за време на Златната недела во периодот пред пандемијата 2019 година.

Во меѓувреме, Русија размислува за воведување квоти за извоз на гориво доколку привремената забрана за извоз не го постигне посакуваниот ефект и ако не паднат цените на домашниот пазар. Цените на рускиот бензин и на дизелот благо паднаа денеска на Меѓународната берза во Санкт Петербург.

Економистите прогнозираат дека барелот во Лондон ќе во просек ќе изнесува 89,85 долари во четвртиот квартал и 86,45 долари во 2024 година.

До крајот на годината на цените најмногу ќе влијае намалувањето на понудата од Саудиска Арабија и Русија, но нивниот раст кон 100 долари за барел може да биде забавен од неповолните макроекономски движења, пишуваат аналитичарите.

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) одделно објави дека барел нафтена кошница на нејзините членки вчера поскапел за 40 центи на 97,48 долари.

притисни ентер