Во Шпанија ги палат роговите на бик во име на традицијата (Вознемирувачко видео)

Познатата организација за борба за благосостојба на животните, ПеТА, објави грозоморно видео на кое се гледа како граѓаните на Валенсија влечат бик со запалените рогови низ улиците.

Поради ова страшно видео, PeTA ги повика луѓето да потпишат петиција за забрана на борбите со бикови, но и јавно апелираше до папата Франциско за помош.

На видеото се гледа како мештаните влечат вознемирен бик по улиците на Валенсија, додека парче дрво, се чини, гори на неговите рогови.

Се вели дека оваа сцена е вообичаена во многу шпански градови за време на традиционалните борби со бикови.

Бикот во неколку наврати се обидува да го трне огнот од роговите, удирајќи со нив по асфалтот и земјата, а во еден момент очигледно исцрпен ја потпира главата на дрво.

Граѓаните продолжија да го влечат за опашката додека не се врати повторно на улица.

По тој повод, ПеТА објави соопштение на својата веб-страница.

„Иако се повеќе земји забрануваат „борби со бикови“ - погрешен назив, бидејќи бикот не сака да излезе жив - десетици илјади бикови сè уште се мачени и насилно убивани на арените за бикови секоја година. Бидејќи овие страшни спектакли често се одржана „во чест“ на католичките светци и на светите денови, Католичката црква може и мора да помогне да се стави крај на оваа злоупотреба со осуда на тортурата на бикови во име на религијата“, се вели меѓу другото во соопштението на ПЕТА, во кое апелираат на папата Франциск да проговори, потсетувајќи дека папата Пиј V, уште во 16 век, се изјаснил против борбите со бикови, осудувајќи го тој обичај како нехристијански. PeTA нè потсетува дека Пиј V дури и издал папски декрет во 1567 година кој забранува организирање и присуство на борби со бикови под казна на екскомуникација, но дека подоцна папите ја ограничиле забраната на свештеници.

Реагирала и шпанската хуманитарна организација PACMA, која исто така ја критикува оваа контроверзна традиција.

„Национален срам. Бикот беше во состојба на шок на популарниот фестивал Пузола во Валенсија на 7 септември. Тој излезе на улица вознемирен, па се заплетка и се сопна, но тоа не го прекина настанот каде што имало и малолетници. Покрај тоа, тие го принудија бикот да се движи со влечење на опашот. Не можеме да дозволиме ова малтретирање да се повторува повторно и повторно во нашите градови“, соопшти PACMA.

Погледнете како изгледаше оваа морничава сцена.

Наместо забава за откривање на полот, таткото завршил во болница- снимка со 32 милиони прегледи

Иако настаните за откривање на полот во повеќето случаи се возбудливо и посебно искуство за родителите и поширокото семејство и пријателите, понекогаш тие можат да тргнат наопаку.

Така, една трудница случајно му го скршила носот на својот сопруг и идниот татко кога дознала дека во нивното семејство ќе се приклучи девојче.

Видеото набрзо стана вистински хит на социјалните мрежи, а моментално има повеќе од 32 милиони прегледи и еден милион коментари.

Како што може да се види на видеото, воодушевената трудница среќно скокнала кога дознала дека носи девојче, но случајно со главата го удрила сопругот во носот и му го скршила. Сето ова, секако, го снимиле камерите и видеото набрзо се појави на TikTok.

@gender.reveal.tv Breaking my husband’s nose at our gender reveal 🙃🎀 #genderrevealfail #notactuallybroken #18weekspregnant ♬ Love You So - The King Khan & BBQ Show

НБА казни млад кошаркар - на жените им ги покажувал интимните делови на телото

Младиот канадски кошаркар Џошуа Примо (20) е суспендиран на четири натпревари без плата поради „непримерно и навредливо однесување кон повеќе жени“, објави НБА.

Американските медиуми пренесуваат дека Примо, кој моментално е без клуб, им ги покажувал интимните делови на голем број жени.

„Примо тврди дека неговото однесување не било намерно, а лигата не најде докази дека тој учествувал во сексуално или друго недолично однесување надвор од овие кратки изложувања“, се вели во соопштението на НБА. „Сепак, ваквото однесување не е во согласност со стандардите на лигата и бара казна“, се додава.

Сан Антонио Спарс го раскина договорот со Примо на 31 октомври минатата година, а младиот кошаркар моментално е без клуб. Тој ќе ја одлежи суспензијата доколку потпише договор со друг тим од НБА.

д-р. Хилари Котен, поранешниот терапевт на Примо, првпат се појави со обвинувања против него минатата есен, велејќи дека тој „се изложил во девет одделни прилики“. Бидејќи Спарс не направија ништо, Каутен го тужел клубот, а тужбата била решена надвор од судот.

Примо одиграл вкупно 54 натпревари во дресот на Спарс, а имал просек од 5,9 поени и 1,8 асистенции по натпревар. Набргу откако бил отпуштен од Спарс, Примо рече дека се бори со своето ментално здравје.

„Побарав помош да се справам со претходната траума што ја претрпев и сега ќе го одвојам ова време за да се фокусирам поцелосно на третманот за моето ментално здравје. Се надевам дека ќе можам да разговарам за овие прашања во иднина за да можам да им помогнам на другите кои претрпеле на сличен начин. Ја ценам приватноста во овој момент“, изјави тој неодамна.

Цените на нафтата надминаа 96 долари за барел

Цените на нафтата денеска се искачија над 96 долари на меѓународните берзи, поттикнати од индициите за слаба понуда во САД и очекувањата за зголемена побарувачка за гориво во Кина за време на празничната сезона.

На лондонската берза цената на барел со датуми на испорака во ноември беше за 88 центи повисока попладне отколку на крајот на вчерашното тргување и изнесувала 96,26 долари. Поактивно се тргувало со барели со датум на испорака во декември, по 97 центи повисока цена од 94,07 долари.

На американскиот пазар барелот поскапе за 1,31 долари и се тргува за 93,02 долари.

Трговците се фокусираа на знаците на тесна понуда во САД на крајот на неделата. Залихите во резервоарите во Кушинг, од каде се испорачува нафта купена со форвард договори на американскиот пазар, веќе се на најниско ниво од јули минатата година.

„Понатамошниот пад би ги спуштил на критично ниво, што би можело да го отежне нивното извлекување (од резервоарот - op.ed.)“, објаснува Карстен Фрич од Комерцбанк.

Цените се поддржани и од проценките дека побарувачката за гориво во Кина ќе се зајакне за време на седумдневниот одмор што започнува денеска.

„(Зголеменото) патување во странство за време на празникот Златна недела ја поттикнува кинеската побарувачка за нафта“, напишаа аналитичарите на ANZ во белешката до клиентите.

Се очекува и домашните патувања да ја поддржат побарувачката. Податоците од апликацијата за летови на Umetrip покажуваат дека просечниот број дневни резервирани летови е за петтина поголем отколку за време на Златната недела во периодот пред пандемијата 2019 година.

Во меѓувреме, Русија размислува за воведување квоти за извоз на гориво доколку привремената забрана за извоз не го постигне посакуваниот ефект и ако не паднат цените на домашниот пазар. Цените на рускиот бензин и на дизелот благо паднаа денеска на Меѓународната берза во Санкт Петербург.

Економистите прогнозираат дека барелот во Лондон ќе во просек ќе изнесува 89,85 долари во четвртиот квартал и 86,45 долари во 2024 година.

До крајот на годината на цените најмногу ќе влијае намалувањето на понудата од Саудиска Арабија и Русија, но нивниот раст кон 100 долари за барел може да биде забавен од неповолните макроекономски движења, пишуваат аналитичарите.

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) одделно објави дека барел нафтена кошница на нејзините членки вчера поскапел за 40 центи на 97,48 долари.

притисни ентер