Во САД фрлаат паричка за да изберат градоначалник (ВИДЕО)

Во градот Монро во Северна Каролина се случи неверојатен настан за време на изборите за градоначалник.

Новиот градоначалник на Монро, Роберт Барнс и неговиот противкандидат Боб Јаначек се кандидирале на изборите за градоначалник на Монро. Изборите се одржале на 7 ноември, а одѕивот на гласачите бил слаб.

Со пребројување на гласачките ливчиња е утврдено дека Бурнс и Јаначек добиле потполно ист број гласови - 970.

И двајцата во петокот отишле на состанок на локалниот избирачки одбор и се откажале од правото да побараат пребројување на гласовите. На крајот било одлучено новиот градоначалник да биде одреден со ждрепка.

Во случајот со Бурнс и Јаначек, тоа значело дека оној што точно предвидел која страна од превртената паричка ќе излезе, го заработил правото да биде градоначалник на овој град со 35.000 жители. Се наоѓа на околу 40 километри југоисточно од Шарлот, главниот град на Северна Каролина.

„Сега сè е во Божји раце. Сите го направија тоа што требаше да го направат, а сега ќе ја свртиме паричката“, рече Бернс неколку моменти пред да се фрли паричката.

Неколку минути подоцна Јаначек рече дека ќе има писмо нагоре. Откако се покажало дека Барнс е во право, тој победнички ги крена тупаниците, а потоа ја бакна сопругата и го прегрна Јаначек.

Во меѓувреме, Јаначек, поранешен полицаец, се појави на видео по фрлањето паричка и се пошегува дека состанокот на избирачкиот одбор „очигледно не помина според планираното“.

Тој исто така ги повика своите поддржувачи да не очајуваат бидејќи не биле поразени во изборна трка.

„Не ги загубивме изборите. Го изгубивме фрлањето паричка, па можете така да погледнете ако сакате. Не губете срце, тоа е само фрлање паричка“, додаде тој по поразот, објави Јаху Њуз.

Русија ја престигна Америка во испораката на гас

 Во мај Русија ја престигна Америка по количината на извезен гас во Европа, за прв пат по речиси две години.

Во мај Русија ја престигна Америка по количината на извезен гас во Европа, за прв пат по речиси две години, и покрај напорите на регионот да се ослободи од зависноста од фосилните горива, пишува „Фајненшл тајмс“.

„Изненадувачки е да се види дека увозот на руски гас во Европа е зголемен по сите напори и напори да се намали зависноста од енергетските извори од таа земја“, истакнал пазарниот аналитичар од ИЦИС Том Марзек-Менсер.

Британскиот весник потсетува дека по почетокот на конфликтот во Украина во февруари 2022 година, Русија ја намали испораката на гас во Европа и регионот престана да го увезува овој енергенс, кој потоа се испорачува со специјализирани бродови од Америка. Во септември 2022 година, Америка ја престигна Русија во количината на извезен гас во Европа.

Сепак, според податоците на ИЦИС, минатиот месец испораките на руски гас и течен гас учествуваа со 15 отсто од вкупниот извоз во ЕУ, Велика Британија, Швајцарија, Србија, Босна и Херцеговина и Македонија, пренесува Капитал.

Истите податоци покажуваат и дека течниот гас од Америка учествува со 14 отсто во регионот, што е најниско од август 2022 година.

Мицкоски за кадровските решенија во владата од коалицијата „Твоја Македонија“

Изјава на мандатарот за состав на влада и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за кадровските решенија во новата влада од коалицијата „Твоја Македонија“, што вечерва беа потврдени од Извршниот и Централниот комитет на партијата. 

Гордон Ремзи имал тешка сообраќајна несреќа со велосипед,ги покажа модринките

Светски познатиот готвач Гордон Ремзи објави видео на Инстаграм во кое откри, како што самиот вели, „лоша несреќа“ додека возел велосипед во Конектикат.

Во видеото, Ремзи се „пофали“ со своите модринки добиени во велосипедската несреќа.

„Доаѓа Денот на татковците и имам важна порака за сите татковци... Носете кацига! рече тој, додавајќи дека се чувствува добро и дека не се здобил со сериозни повреди, но дека телото му е покриено со модринки, поради што изгледа „како виолетов компир“. На крајот им се заблагодари на персоналот во болницата каде што престојува, но и рече дека е среќен што носел кацига.

„Да не носев кацига, искрено немаше да бидам овде во моментов“, порача Ремзи.

притисни ентер