Во Париз е воведена ограничена брзина за електричните тротинети

Брзината на е-тротинетите во Париз е намалена на 10 km/h во делови од центарот на градот според новите правила воведени од три големи компании за изнајмување.

Според локалниот весник Le Parisien, ова се однесува на области каде што е-скутерите и пешаците биле на заеднички патеки, како што се туристичките атракции, парковите, училиштата и плоштадите.

На иницијатива на градската управа, намалените брзини веќе се тестирани околу Музејот Лувр и на некои други плоштади. Сега компаниите што ќе изнајмат 15.000 електрични скутери во Париз одлучиле да ги прошират своите таканаречени „бавни зони“.

Скутерите автоматски ја намалуваат брзината на возење откако возачот ќе влезе во одредена област и GPS-тракерот на скутерот ќе ја регистрира нивната локација.

Корисниците можат да видат „бавни“ области во апликациите на компаниите за изнајмување. Сопствениците на приватни скутери засега можат да возат со максимална дозволена брзина.

Иако напорите на Париз се меѓу најдалекусежните и ќе ги погодат туристите, тој не е првиот град што воведува такви гео-ограничувања за електричните скутери.

Њујорк, Барселона и Берлин имаат ограничени брзини во одредени области.

Некои париски предградија, исто така, веќе имаат такво ограничување, додека компаниите за изнајмување е-скутери во многу градови исто така поставуваат ограничувања каде може да се паркираат скутерите за да се спречат да ги поплават парковите и преполните места.

Француските служби за изнајмување велат дека нивните бавни зони би можеле дополнително да се прилагодат на барање на градската администрација.

Париските власти се уште не се задоволни од овој доброволен чекор на давателите на услуги. Како што изјавил Дејвид Белијар, советник за мобилност во градското собрание на Париз, за ​​Le Parisien, бреговите на Сена и многу посетените трговски области сè уште не се опфатени со ограничување на брзината.

Со оглед на големиот број несреќи со е-скутери во Париз (329 возачи се повредени, а двајца загинале само оваа година), градот размислува и да ги забрани скутерите на одредени локации и да се користат за две или три лица истовремено.

Во меѓувреме, за да се зголеми безбедноста, три компании за изнајмување во Париз одлучиле да воведат „програма за почетници“ која ја ограничува брзината на скутерите на максимални 15 km/h.

Овој режим може да го постават луѓе кои користат скутер за прв пат и не се чувствуваат безбедно.

Разбојници ја убиле сопругата на легендарен музичар

Сопругата на легендарниот музичар Кларенс Авант е убиена во вторникот во нејзиниот дом во елитната населба Трусдејл Естејтс во Лос Анџелес.

Имено, таа била убиена од крадци кои упаднале во нивната семејна куќа.

Полицијата на Беверли Хилс била повикана во куќата во Трусдејл Естејтс во вторникот вечерта околу 2.30 часот по полноќ, откако на телефонскиот број 911 добиле повик дека некој бил застрелан и убиен.

Сопругата на Авант, Жаклин Авант, итно била пренесена во болница, каде што подоцна починала. Таа имала 81 година.

Семеен извор изјавил за ТМЗ дека разбојниците пукале додека влегле во куќата и ја погодиле сопругата на Авант.

Авант (90) во тој момент бил дома, но не е јасно дали е повреден во нападот.Легендарниот музичар беше примен во Куќата на славните во октомври, а покрај него беше неговата сопруга.

Нивната ќерка Никол Авант е во брак со извршниот директор на Нетфликс, Тед Сарандос.

СЗО: За неколку дена ќе знаеме колку е заразен омикрон

Светската здравствена организација очекува за неколку дена да има повеќе информации за тоа колку е заразен новиот сој на корона, омикрон, изјави денеска техничкиот директор на СЗО Марија ван Керхове.

Во соопштението се посочува дека СЗО ќе има податоци за омикрон многу побрзо од предвиденото, бидејќи Женева претходно соопштила дека ќе бидат потребни недели за да се добијат податоците, пренесе Ројтерс.

Некои од главните прашања се дали сојот е позаразен или отпорен на заштитата од вакцини, а одговорите треба да се почекаат, се додава.

Софија Вергара на луда латино забава во кругот на семејството (ВИДЕО)

Софија Вергара (49) изгледа сензационално на прославата на американскиот Ден на благодарноста, а актерката на социјалните мрежи се пофали со фотографии и видеа од забавата на која присуствуваа членовите на нејзиното семејство.

На ѕвездата од ТВ серијата „Модерно семејство“ и` се придружија помладата сестра, музичарката Вероника (21) и внуката Клаудија (29). Веселото трио танцува пред огледалото, а на Софија подоцна во танцовите чекори и се придружила и нејзината баба.

Се чини дека на споменатата забава не присуствувал актерот Џо Манганиело (44) за кого заносната американско-колумбиска дива се омажи во 2015 година.

- Среќна шеста годишнина од бракот, љубов моја! Уште многу години заедно! Те сакам – напишала Софија на Инстаграм во вторникот.

Двојката се свршила на Божиќ за време на романтичен одмор на Хаваи во 2014 година, само шест месеци откако Вергара раскинала со Ник Лоеб. Тие се венчале во 2015 година во Палм Бич, Флорида. Заедно немаат деца, а Софија е мајка на 27-годишниот син Манол, кој го доби со поранешниот сопруг Џо Гонзалес.

притисни ентер