Во овој станбен блок во Кина живеат 20.000 луѓе, глетката е неверојатна! (видео)

Зградата, која првично била дизајнирана како луксузен хотел, се простира на 260 метри квадратни, висока е 206 метри и се состои од 39 ката.

Во станбениот комплекс „Риџент Интернешнал Резиденшал“ (Regent International RESIDENTIAL), во централната деловна област Чијанџан (Qianjiang Century City) на округот Хангжу, Кина, живеат дури 20.000 луѓе кои никогаш не мора да излезат од него. Имено, со оглед на тоа што жителите во зградата можат да најдат сè што им е потребно за живот, тие навистина не мора да излезат од овој станбен комплекс доколку не сакаат.

Зградата, која првично била дизајнирана како луксузен хотел, се простира на 260 метри квадратни, висока е 206 метри и се состои од 39 ката, што ја прави една од најголемите згради во Кина, па не е ни чудо што стана вирална на Tикток.

@fatheristheone The Regent International apartment in Hangzhou, China is famous for having a lot of inhabitants comparable to a small town, around 20,000 #unreal #😎 #followme #love #free #forever #friends #earth #biggest#apartments#hangzhou #china ♬ original sound - father is the one

Мал град

Комплексот може да прими до 30.000 станари, но во моментов во него живеат 20.000. Овој мал град вклучува бројни објекти, како што се ресторани, берберници, козметички салони, супермаркети, базени и кафулиња.

@herbs2help #china #hangzhou #crazy #apartment #building #fyp #foryoupage #fypage #architecture #design #luxury #interior #apartemen #apartments #apartmentliving ♬ ceilings - Sped Up Version - Lizzy McAlpine

Зградата ја дизајнирала Алиша Лу, која го дизајнираше и хотелот Сингапур Сандс со седум ѕвезди. „Regent International“ требало да биде хотел со шест ѕвездички, но тој е претворен во комплекс од луксузни апартмани, популарни кај студентите, дипломците и младите стручни лица.

Инаку, наем на стан без прозорци во овој копмплекс обично чини 195 евра месечно, додека поголемите станови со тераси чинат околу 520 евра месечно.

Извор: srecna.republika.rs

Дивата од модните писти слави 58 роденден: Се трудам да бидам добра

Познатата манекенка Синди Крафорд го прслави својот 58 роденден.

- Благодарна за уште еден сет роденденски свеќички - порача таа на Инстаграм.

Жената која упадна на модните писти во деведесеттите продолжува да плени со својата природна убавина. Длабоко во шестата деценија од животот без никаква пластика на себе, таа сè уште се колне во убавина.

Покрај редовните вежби, врвниот изглед го постигнува и со посебен режим на исхрана.

Избира здрава храна и признава дека се труди „80 проценти од времето да биде 80 отсто добра“.

Денот започнува со смути направено од кокосово млеко, третина од замрзната банана, шолја свеж спанаќ, 10 листови нане, една лажичка протеини и малку зрна какао. За ручек најчесто јаде салата со пилешко, а за вечера подготвува ќофтиња од мисирка со салата и зеленчук.

Извор: Аваз

Милитао би можел да се врати на фудбалските терени во март

Одбранбениот фудбалер на Реал Мадрид, Едер Милитао е блиску до враќање во тимот.

Како што пренесе „Relevo“ Бразилецот ќе има време да закрепне навреме за четвртфиналето на Лигата на шампионите доколку мадридскиот клуб стигне до оваа фаза.

Четвртфиналето во елитното фудбалско натпреварување ќе се одржи во средината на март.

Во август 2023 година, во 1. коло од Ла Лига против Атлетик (2:0), Милитао ги скина вкрстените лигаменти на коленото.

За тренерот на Реал Мадрид со евентуалното враќање на Милитао ќе биде големо олеснување пред завршниот дел од сезоната. /МИА

Паолини го освои трофејот во Дубаи

Италијанската тенисерка Јасмине Паолини е победничка на ВТА 1000 турнирот во Дубаи, ОАЕ.

Паолини во денешното финале беше поуспешна од Русинка Ана Калинскаја во три сета. Мечот траеше 2 часа и 16 минути и заврши со резултат 4:6, 7:5, 7:5 во корист на италијанската претставничка.

Дваесет и петгодишната Русинка двапати сервираше ас, направи четири двојни грешки и реализираше шест брејк топки од осум шанси. Паолини немаше ниту еден ас, направи една двојна грешка и седум брејк топки реализира од девет можности.

Паолини го освои својот втор ВТА трофеј во сингл. Пред тоа таа стана победничка и на три турнири во двојки.

Од друга страна, Калинскаја не успеа да ја освои својата прва ВТА титула во сингл. Сепак, за време на турнирот во Дубаи, Русинката победи три претставнички на Топ 10 – Ига Швјонтек (1), Елена Остапенко (9) и Коко Гоф (3). /МИА

притисни ентер