Во недела стартува 18то издание на Виз Ер Скопски маратон

Во недела стартува 18то издание на Виз Ер Скопски маратон, стартот и целта на добро позната локација.

Најпознатиот спортски настан во Македонија, Виз Ер Скопски маратон, ќе се оддржи на 02.10.2022 (недела) со препознатливите трки како носители на најголемата и традиционална спортска манифестација, која што сите љубители на трчањето од земјата и пошироко, со нетрпение ја очекуваат секоја година.

Трките кои секоја година се дел од најомилениот спортски настан во државата, - маратонот, полумаратонот, штафетниот маратон, - „ЕУ за спортот“ и трката на 5км ќе започнат точно во 08:00 часот.

Директорот на Виз Ер Скопски маратон, Кире Синадиновски, на денешната прес конференција најави дека се менува дел од патеката по која се трчаше изминативе години. Новата патека е измерена од меѓународен лиценциран мерач и се здоби со А сертификат од АИМС и Светската атлетска федерација. Целта е плоштадот „Македонија“ со кој се враќа традиционалниот финиш на патеката по што беше препознатлив маратонот.

Учесниците на трката на 5км ќе тргнат од „Рекорд“ и трчаат во правец на Аеродром, додека тркачите на маратон, полумаратон и штафетниот маратон ќе стартуваат од старата Градска болница „Св. Наум Охридски“ во правец на плоштад и продолжуваат преку ул. „Теодосиј Гологанов“ кон Хром.

„Огромна чест ми е што сум сведок и дел од големиот тим кој е заслужен за организација и на годинешното 18то издание на најпознатата атлетска манифестација во Македонија, Виз Ер Скопски маратон. Оваа година на сите четири трки, - маратонот, полумаратонот, штафетниот маратон - „ЕУ за спортот“ и трката на 5км, - ќе трчаат над 8500 учесници. Маратонот како и секоја година, така и оваа ќе биде домаќин на квалитетни натпреварувачи. Пријаве ни се натпреварувачи од над 47 земји од целиот свет, со што покажуваме дека овој спортски настан е веќе препознатлив на светско ниво. На сите тркачи им посакувам “лесни нозе“ и да ги соборат своите најдобри времиња,“- изјави Синадиновски.

Директорот на Виз Ер Скопски маратон изрази огромна благодарност до организаторите на маратонот, - Сојузот на спортови на Скопје, во соработка со Атлетски Клуб „Работнички“, Министерство за внатрешни работи (МВР) како партнер на маратонот, како и до покровителите на маратонот, - Град Скопје, Делегацијата на Европската Унија, Агенцијата за млади и спорт, како и до сите волонтери кои ќе бидат вклучени во реализацијата на овогодинешното издание.

Синадиновски ги потсети сите тркачи, кои сè уште го немаат подигнато својот стартен пакет, ќе имаат шанса истото да го направат уште денес и утре (30.09.2022 и 01.10.2022) во Веро Џамбо од 11:00 19:00 часот. Подигнувањето на пакетот ќе може да се изврши само со документ за идентификација или потврден меил од пријавата.

Прес конференцијата се оддржа во хотел „Парк и Спа“, каде свое обраќање имааа градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска и Гордана Николовска од Сојузот на спортови на Скопје .

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска истакна дека со огромно задовоство Градот Скопје е покровител и традиционален домаќин на Виз Ер Скопскиот маратон.

„Град Скопје е горд што по 18-ти пат е домаќин Виз Ер Скопскиот маратон на кој оваа година се пријавија над 8500 учесници од 47 земји низ светот. Градот Скопје покрај тоа што финансиски ја поддржува оваа голема манифестација, која ги промовира градот Скопје и Македонија како спортска и туристичка дестинација, исто така овозможи логистичка поддршка од градските јавни претпријатија со цел успешно оддржување на годинешниот Виз Ер Скопски маратон.,“- изјави градоначалничката Арсовска.

„Сите кои нема да бидат во можност маратонот да го проследат на скопските улици, ќе можат да го гледаат во живо на официјалниот профил на Македонскиот Олимписки Комитет на Јутјуб (YouTube): https://www.youtube.com/channel/UCg_F0azsm6udJTAGWMPOCFg. Во понеделникот нè напушти Ѓорѓи Кузмановски, претседателот на Сојузот на спортови на Скопје. Оваа недела беше тешка за сите нас, но знаеме дека тоа ќе ни даде ветар во грб за целиот маратон да помине во најдобар ред. Овогодинешниот маратон му го посветуваме токму на него,“- изјави Николовска.

Виз Ер Скопски маратон како секој познат светски маратон секоја година внесува нешто ново во организацискиот дел, па така оваа година традиционалната „Pasta Party“ ќе се реализира во соработка со тркачкиот клуб 091 RUNCrW. Забавата ќе се оддржи на 01.10.2022 (сабота) во МКЦ клуб и ресторан со почеток од 18:00 часот.

Организаторите уште еднаш ја повикаа скопксата публика да дојдат и да ги поддржат сите натпреварувачи, бидејќи сите знаеме колку им значи нивното навивање додека ја завршуваат нивната трка. За најдобрите фотографии и транспаренти ќе следува награда.

Повеќе информации за Виз Ер Скопскиот маратон може да се најдат на официјалната веб страница: http://skopskimaraton.com.mk/.

Катарина Живковиќ во најминијатурно мини што некогаш сте го виделе (фото)

Младата поп уметница ги воодушеви своите фанови со најновиот имиџ, но имаше и такви кои се запрашаа што носи и како функционира во таква комбинација.

Пејачката Катарина Живковиќ редовно настапува во регионот. Нејзината најнова објава на Инстаграм за која доби низа пофалби пред сè за физичкиот изглед, ги збуни нејзините придружници, имено, не им беше најјасно дали во долниот дел носи појас или здолниште.

Сепак, тие го оценија нејзиниот изглед како успешен и се согласија дека пејачката никогаш не изгледала поатрактивно. Во горниот дел Каќа се одлучила за маичка од тул со долги ракави, па привидно изгледа како нејзиното тело да го покрила со тетоважи. Оваа комбинација ја дополнила со долги црвени чизми до над колена.

Поединци на шега прашуваа дали Каќа „го заборавила здолништето некаде по пат“, како и тоа дали може да седи со тоа мало парче облека.

Сепак обожавателите на Инстаграм, каде пејачката ја следат околу 300.000 лица, нејзиниот изглед го оценија како впечатлив.

Овде живеел Саша Поповиќ пред да се збогати, нема да верувате кој му бил дедо (Фото)

Хармоникашот и човекот одговорен за кариерите на бројни млади пејачи, Саша Поповиќ, може да се пофали со многу интересна животна приказна.

Еден од најмоќните и секако најбогатите луѓе на регионалната музичка сцена е роден во 1954 година во Нови Сад, каде живеел до 1996 година кога се преселил во Белград. Со своите баба и дедо, родителите и пет години постарата сестра живеел во парохискиот дом покрај Николаевска црква каде што служел неговиот дедо. Стеван Поповиќ бил свештеник три децении.

Едно време се шпекулираше дека токму дедото на Поповиќ ги венчал Алберт и Милева Ајнштајн во Николаевската црква.

- Не знам дали дедо ми ги крстил децата на Милена и Алберт Ајнштајн. Она што е сигурно е фактот дека тој беше првосвештеник 30 години, во периодот 1933-1963 година – изјави еднаш Поповиќ за локалните медиуми.

Како дете сакал да игра фудбал, па татко му го одвел на првиот натпревар на фудбалскиот клуб „Војводина“ кога имал осум години. Оттогаш фудбалот му станал главна преокупација. Неколку години тренирал во Војводина и сонувал професионално да се занимава со тоа. Сепак, животот го одвел во сосема друга насока.

Неговиот татко му купил хармоника, а подоцна Поповиќ се запишал во средно музичко училиште и ја продолжил музичката кариера. Веќе на 17 години имал свој оркестар со кој настапувал на разни веселби. Со емотивна и финансиска помош на родителите го основал оркестарот „Лира шоу“ со кој доживеал голема популарност. Пресвртот се случил кога Милован Илиќ Минимакс во неговата емисија „Претежно ведро“ на гостите им пуштил снимка од настапот на оркестарот на Поповиќ. Тогаш Брена го добила прекарот „Лепа“, а оркестарот „Лира шоу“ официјално станал „Сладки грех“.

Инаку, Саша Поповиќ е во среќен брак со Сузана Јовановиќ со кого ја имаат ќерката Александра. Сузана од првиот брак го има и синот Даниел.

Фото: Манекенка во бикини на плажа во Мајами

Светски познатата манекенка, модел и ди џејка Шантел Џефрис е фотографирана на плажа во Мајами.

30-годишна убавица уживала во својот слободен ден, а фоторепортерите знаеле каде ќе направат вистински нејзини жешки фотографии.

Атрактивната Шантел уште еднаш покажа дека е модел со природни облини - без силикон и филер.

Шантел сака сонце и плажа и ја користи секоја можност да ужива во животот.

притисни ентер