Во мозокот на клинички мртвите луѓе е забележана необична активност

Кога хирурзите почнаа да му ги сечат градите на 80-годишниот Обри Остин кој доживеал срцев удар во декември 2020 година, тој одеднаш станал свесен за сè што се случува околу него.

„Им реков да почекаат и да ми дадат уште анестезија. Набрзо сфатив дека не сум во иста димензија како нив и дека не можат да ме слушнат. Лебдев над операционата маса. Видов како лекарите сакаат да ми го извадатр срцето и ме оперираат. Потоа слушнав како некој вели - бубрези“, рече Остин.

„Двата бубрега престанаа да работат во исто време. Знаев дека сум готов. Потоа отидов на следното ниво. Стигнав до Бога, зад него беше светлина. Светлината на таа светлина беше посилна од сѐ што сум видел на Земјата , но тоа не беше заслепувачко“, додаде тој.

"Се појави прекрасен ангел и ме тешеше и ми рече дека сѐ ќе биде во ред и дека треба да се вратам. Сега знам дека ме вратија да им кажам на другите што сум доживеал", рекол Остин, кој сега има 82 години.

Остин доживеал феномен познат како искуство во близина на смртта (NDE). Може да се појави за време на клиничка смрт, односно кога срцето на една личност ќе престане да работи и повеќе не дише. NDE не е секогаш поврзан со срцев удар, тоа може да биде мозочен удар, сообраќајна несреќа или која било друга ситуација во која пациентот, според клиничките стандарди, веќе некое време не е меѓу живите.

Сè уште нема многу информации за тоа што точно се случува во мозокот во последните моменти од нашиот живот. Само минатата година, експертите за прв пат детално ги снимиле мозочните бранови на лице што умира и забележале скок во еден конкретен тип на мозочна активност, гама брановите, заедно со промените во другите фреквенции.

Во една студија објавена во мај оваа година, научниците исто така забележале сличен наплив на краткорочна гама активност кај двајца од четворица пациенти на кои им била симната поддршката за живот, пишува Science Alert.

Иако пред неколку децении научната заедница мавташе со раце за ваквите искуства, наведувајќи дека тоа веројатно биле халуцинации кај мал број луѓе, неодамна тие се сметаат за легитимни - во смисла дека е прифатено дека пациентите навистина ги доживуваат и дека тоа е прилично распространет феномен.

Имено, откако во 1960 година е измислена кардиопулмоналната реанимација, попозната како CPR, милиони луѓе пријавиле искуства кои би можеле да се класифицираат како NDE.

Научниците во новата студија, во која докторот Сем Парнија од здравствената болница NYU Langone во Њујорк, кој го истражува овој феномен долги години, се обидел да открие „скриена свест“ за време на клиничката смрт со мерење на електричната активност во мозокот.

„Многу пациенти зборуваат за истото искуство. Лекарите како мене мислат дека личноста е мртва во тој момент и се обидуваат да ја оживеат, а потоа чувствуваат дека нивната свест станува посилна и дека размислуваат поостро. Тие чувствуваат дека се одвоиле од нивното тело, можат да ги видат и слушнат лекарите и медицинските сестри и да кажат што правеле“, рече Парнија, пренесува Си-Ен-Ен.

Покрај тоа, пациентите кои доживуваат NDE често ги преиспитуваат своите животи, се сеќаваат на мислите, чувствата и настаните што веќе ги заборавиле и се гледаат себеси во морална смисла. Тие, исто така, можат да тврдат дека виделе некоја форма на божественото, за кое Парнија вели дека може да се толкува на различни начини.

„Ако сте христијанин, ќе кажете дека сте го виделе Исус, а ако сте атеист, дека сте сретнале неверојатно суштество полно со љубов и сочувство. Сето ова се пишува повеќе од 60 години“, рече Парнија. .

Како дел од најновото истражување, тимови од обучен персонал следеле лекари кои работеле со клинички мртви пациенти во 25 болници во САД, Обединетото Кралство и Бугарија.

Додека лекарите вршеле CPR, тимовите прикачиле уреди кои мерат кислород и електрична активност на главата на лицето што умира. Просечниот обид за реанимација траел помеѓу 23 и 26 минути. Сепак, некои лекари продолжиле да вршат CPR еден час.

„Немаше движења , видовме скокови - појава на електрична активност на мозокот, истата онаа што ја имаме кога зборуваме или се концентрираме длабоко“, вели Парнија.

Тие пикови вклучуваат гама, делта, тета, алфа и бета бранови, според студијата. За жал, само 53 пациенти преживеале од 567 кои доживеале клиничка смрт и на кои им била измерена мозочната активност, односно 10% од нив.

Научниците разговарале со 28 од нив за можна појава на какво било искуство при реанимација. Само 11 пациенти пријавиле дека биле свесни за време на CPR, а шест пријавиле искуство блиску до смрт.

Но, не сите експерти се убедени во резултатите од истражувањето, кои за прв пат биле презентирани на научни состаноци во ноември 2022 година.

„Медиумите го разнесоа овој најнов извештај за мозочните бранови по срцев удар. Всушност, не е докажана никаква поврзаност помеѓу мозочните бранови и свесната активност“, рече д-р Брус Грејсон од Медицинскиот факултет на Универзитетот во Вирџинија.

„Тоа е, оние пациенти кои имале искуства блиску до смрт немале скокови во мозочните бранови, а оние кои имале не пријавиле NDE“, објасни Грејсон. Парнија одговори на тој коментар и изјави дека е точно дека студијата не успеала да ја поврзе електричната активност со искуството блиску до смрт кај истиот пациент.

"Немавме доволно голем примерок. Повеќето од испитаниците не преживеаја реанимација. Покрај тоа, оние кои преживеаја често имаат фрагментирани сеќавања или забораваат што доживеале поради тешките седативи што ги добиваат на интензивна нега", вели Парнија.

„Недостапноста на записите не значи дека нема свест. Тврдиме дека оваа област е голема непозната. А клучната работа е што не се работи за халуцинации, туку за вистински искуства кои доаѓаат со смртта“, додаде тој.

Истражувањето Аwareness during Rеsuscitation - II: A multi-center study of consciousness and awareness in cardiac arrest е објавено во списанието Resuscitation.

Наместо забава за откривање на полот, таткото завршил во болница- снимка со 32 милиони прегледи

Иако настаните за откривање на полот во повеќето случаи се возбудливо и посебно искуство за родителите и поширокото семејство и пријателите, понекогаш тие можат да тргнат наопаку.

Така, една трудница случајно му го скршила носот на својот сопруг и идниот татко кога дознала дека во нивното семејство ќе се приклучи девојче.

Видеото набрзо стана вистински хит на социјалните мрежи, а моментално има повеќе од 32 милиони прегледи и еден милион коментари.

Како што може да се види на видеото, воодушевената трудница среќно скокнала кога дознала дека носи девојче, но случајно со главата го удрила сопругот во носот и му го скршила. Сето ова, секако, го снимиле камерите и видеото набрзо се појави на TikTok.

@gender.reveal.tv Breaking my husband’s nose at our gender reveal 🙃🎀 #genderrevealfail #notactuallybroken #18weekspregnant ♬ Love You So - The King Khan & BBQ Show

НБА казни млад кошаркар - на жените им ги покажувал интимните делови на телото

Младиот канадски кошаркар Џошуа Примо (20) е суспендиран на четири натпревари без плата поради „непримерно и навредливо однесување кон повеќе жени“, објави НБА.

Американските медиуми пренесуваат дека Примо, кој моментално е без клуб, им ги покажувал интимните делови на голем број жени.

„Примо тврди дека неговото однесување не било намерно, а лигата не најде докази дека тој учествувал во сексуално или друго недолично однесување надвор од овие кратки изложувања“, се вели во соопштението на НБА. „Сепак, ваквото однесување не е во согласност со стандардите на лигата и бара казна“, се додава.

Сан Антонио Спарс го раскина договорот со Примо на 31 октомври минатата година, а младиот кошаркар моментално е без клуб. Тој ќе ја одлежи суспензијата доколку потпише договор со друг тим од НБА.

д-р. Хилари Котен, поранешниот терапевт на Примо, првпат се појави со обвинувања против него минатата есен, велејќи дека тој „се изложил во девет одделни прилики“. Бидејќи Спарс не направија ништо, Каутен го тужел клубот, а тужбата била решена надвор од судот.

Примо одиграл вкупно 54 натпревари во дресот на Спарс, а имал просек од 5,9 поени и 1,8 асистенции по натпревар. Набргу откако бил отпуштен од Спарс, Примо рече дека се бори со своето ментално здравје.

„Побарав помош да се справам со претходната траума што ја претрпев и сега ќе го одвојам ова време за да се фокусирам поцелосно на третманот за моето ментално здравје. Се надевам дека ќе можам да разговарам за овие прашања во иднина за да можам да им помогнам на другите кои претрпеле на сличен начин. Ја ценам приватноста во овој момент“, изјави тој неодамна.

Цените на нафтата надминаа 96 долари за барел

Цените на нафтата денеска се искачија над 96 долари на меѓународните берзи, поттикнати од индициите за слаба понуда во САД и очекувањата за зголемена побарувачка за гориво во Кина за време на празничната сезона.

На лондонската берза цената на барел со датуми на испорака во ноември беше за 88 центи повисока попладне отколку на крајот на вчерашното тргување и изнесувала 96,26 долари. Поактивно се тргувало со барели со датум на испорака во декември, по 97 центи повисока цена од 94,07 долари.

На американскиот пазар барелот поскапе за 1,31 долари и се тргува за 93,02 долари.

Трговците се фокусираа на знаците на тесна понуда во САД на крајот на неделата. Залихите во резервоарите во Кушинг, од каде се испорачува нафта купена со форвард договори на американскиот пазар, веќе се на најниско ниво од јули минатата година.

„Понатамошниот пад би ги спуштил на критично ниво, што би можело да го отежне нивното извлекување (од резервоарот - op.ed.)“, објаснува Карстен Фрич од Комерцбанк.

Цените се поддржани и од проценките дека побарувачката за гориво во Кина ќе се зајакне за време на седумдневниот одмор што започнува денеска.

„(Зголеменото) патување во странство за време на празникот Златна недела ја поттикнува кинеската побарувачка за нафта“, напишаа аналитичарите на ANZ во белешката до клиентите.

Се очекува и домашните патувања да ја поддржат побарувачката. Податоците од апликацијата за летови на Umetrip покажуваат дека просечниот број дневни резервирани летови е за петтина поголем отколку за време на Златната недела во периодот пред пандемијата 2019 година.

Во меѓувреме, Русија размислува за воведување квоти за извоз на гориво доколку привремената забрана за извоз не го постигне посакуваниот ефект и ако не паднат цените на домашниот пазар. Цените на рускиот бензин и на дизелот благо паднаа денеска на Меѓународната берза во Санкт Петербург.

Економистите прогнозираат дека барелот во Лондон ќе во просек ќе изнесува 89,85 долари во четвртиот квартал и 86,45 долари во 2024 година.

До крајот на годината на цените најмногу ќе влијае намалувањето на понудата од Саудиска Арабија и Русија, но нивниот раст кон 100 долари за барел може да биде забавен од неповолните макроекономски движења, пишуваат аналитичарите.

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) одделно објави дека барел нафтена кошница на нејзините членки вчера поскапел за 40 центи на 97,48 долари.

притисни ентер