Во Крива Паланка изложба од Лесновската ликовна колонија 2023

 Во Национална установа Центар за култура Крива Паланка денес беше отворена изложбата дела од годинашната Лесновска ликовна колонија, 31. по ред на која симболично, создадени се 31 дело од вкупно 17 автори-учесници.

-Ова е прво претставување на делата кои беа создадени во периодот од 28 јуни до 2 јули годинава, од страна на учесниците од Србија, Данска, Бугарија и од нашата држава. Лесновската ликовна колонија настанала далечната 1992 година како една идеја што низ годините не престанала да се реализира и денес важи за една од најпрестижните и најреномираните во нашата држава. Уметниците се сместуваат во капацитетите на село Лесново кадешто се наоѓа и еден од најубавите и најпознати манастири во Македониај и пошироко, па уметниците ја црпат инспирацијата и од манастирот и од прекрасната околина, рече директорката на Дом на културата „Злетовски рудар”, Пробиштип, Сандра Мијалковска.

Проектот ,,Meѓународна Лесновска Ликовна колонија 2023” е избран на Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2023 година, од областа на визуелните уметности, архитектурата и дизајнот.

Главен покровител на „Лесновската Ликовна колонија” е општина Пробиштип, а организатор е Дом на културата „Злетовски рудар” од Пробиштип.

На годинашната колонија меѓу бројните реномирани автори-учесници учествуваше и кривопаланчеката уметница, Христина Стојчевска, која остави две маестрални дела во збирката на колонијата и истите се дел од изложбата поставена во Крива Паланка.

Сите љубители на уметноста можат да уживаат во делата од постановката во следните десет дена.

На Судан му се заканува најголемата глад во светот во последните 40 години

Хуманитарниот апел на Обединетите нации за земјата доби само 16 отсто од средствата кои и се потребни.

Судан се соочува со глад којa би можелa да биде најголема по таа која светот ја видел во Етиопија пред 40 години, предупредуваат американски официјални претставници, додека испораките на помош и натаму ги блокираат завојуваните армии, но снабдувањето со оружје за двете страни продолжува да се одвива.

Хуманитарниот апел на Обединетите нации за земјата доби само 16 отсто од средствата кои и се потребни.

„Потребно ни е светот да се разбуди за катастрофата што се случува пред нашите очи“, изјави за новинарите Линда Томас-Гринфилд, амбасадор на САД во ОН, пишува „Гардијан“.

Орбан разговараше со Мелони и Моравјецки во пресрет на состанокот на лидерите на ЕУ

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска се сретна со италијанската премиерка Џорџа Мелони, со која разговараше за резултатите од изборите за Европскиот парламент, соопшти портпаролот на Орбан, Берталан Хаваши.

Хаваши рече дека Орбан и Мелони разговарале и за прашањата кои се однесуваат на европската десница и за задачите кои се пред Европскиот совет, кој ги собира лидерите на ЕУ, како и за претстојното претседавање на Унгарија со Советот на ЕУ, пренесува МТИ.

„Орбан во Брисел разговараше и со поранешниот премиер на Полска, Матеуш Моравјецки за обединување на европската десница“, додаде Хаваши.

Заев: Со Алексис му ја предадовме првата Награда за мир Преспа, на амбасадорот Метју Нимиц

Заедно со Алексис му ја предадовме првата Награда за мир Преспа, на амбасадорот Метју Нимиц кој имаше трпение повеќе од две децении од својот живот да им посвети на барање решение за спорот за името, објави на својот профил на фејсбук Зоран Заев. 

Со неговата поддршка и посветеност изградивме меѓусебна соработка и дојдовме до решение не само за името, туку отворивме порта за соработка за двете земји за подобра иднина на нашите народи, но и за иднината на регионот.

Му благодарам на амбасадорот Метју Нимиц кој ни помогна да стигнеме до решение кое денес е модел за решавање многу спорови.

Нимиц ни порача да го чуваме и негуваме Преспанскиот договор и целосно да го имплементираме, стои во објавата на екс премиерто Зоран заев на фејсбук.

притисни ентер