Во Хрватска шест нови заразени и двајца починати од Ковид-19

Во Хрватска во последните 24 часа се регистрирани шест нови случаи на заразени од коронавирус, а починале две лица, објави денес Националниот штаб за цивилна заштита.

Од почетокот на епидемијата, коронавирус е потврден кај 2.243 лица а се излекувале 2.011. Вкупно во таа земја починале 99 лица.

Во последните 24 часа починале две лица, 57 годишнен пациент во Сплит и 43 годишен во Загреб.

Директорот на Хрватскиот завод за јавно здравство и водечкиот епидемиолог Крунослав Цапак рекол дека меѓу новозаболените се тројца работници кои се вратиле од Германија и двајца од Шведска.

Во Хрватска се тестирани вкупно 59.911 лица, а во последните 24 часа биле направени 1.820 тестови.

притисни ентер