Во Грција уапсени 67 лица за спортско насилство и убиство на полицаец

Малиос рече дека во изминатите четири месеци, во строга тајност била спроведена опсежна истрага за „целосно расчистување на криминалниот хулигански напад“ во атинската населба што резултираше со смрт на полицаецот.

За убиството на полицаец во декември минатата година за време на одбојкарски натпревар во Атина, но и за други инциденти поврзани со спортско насилство, грчката полиција уапси 67 лица, кои утрово ќе бидат изведени пред јавен обвинител, јави дописничката на МИА од Атина.

Началникот на грчката полиција Димитриос Малиос рече дека во изминатите четири месеци, во строга тајност била спроведена опсежна истрага за „целосно расчистување на криминалниот хулигански напад“ во атинската населба што резултираше со смрт на полицаецот.

- Произлегоа докази за криминална организација, составена од 158 членови, која, најмалку од 2019 година, извршила кривични и прекршочни дела и дејствувала главно во Атика, Волос и Јанина, рече Малиос и додаде дека во големата полициска акција во текот на вчерашниот ден биле извршени претреси во 58 домови и во 15 возила и запленети биле пиштоли, дрвени палки, ножеви, дрога, облека итн.

Уапсените 67 лица, од кои 63 се товарат за учество во насилство на спортски натпревари, утрово ќе бидат изведени пред јавен обвинител.

На 7 декември 2023 година пред пред спортска сала во атинска населба за време на одбојкарскиот натпревар Панатинаикос-Олимпијакос, 31-годишен полицаец беше сериозно повреден откако хулигани го нападнале со пиротехничко средство, кое го погоди во горниот дел од ногата и се запали, а 20 дена подоцна ја загуби битката и почина.

За инцидентите, тогаш беа приведени 424 лица, уапсен беше 18-годишен кој го фрлил пиротехничкото средство, а по сериозната повреда на полицаецот, грчката Влада воведе вонредни мерки за справување со спортското насилство. /МИА

Ердоган: Евровизија ја поттикнува родовата неутрализација

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип, критикувајќи ја Евровизија, истакна дека музичката манифестација „ја поттикнува родовата неутрализација“ и го загрозува традиционалното семејство.

Ердоган ги опиша учесниците на Евровизија ако „тројански коњи на општествената корупција“ при тоа потенцирајќи дека неговата Влада била во право што што од 2012 година Турција не учествува на паневропскиот музички натпревар во 2012 година.

- На ваквите настани стана невозможно да се сретне нормална личност, посочи Ердоган, чија владејачка Партија на правдата и развојот е нетолерантна кон правата на ЛГБТ плус./МИА

Врховниот судија Наќе Георгиев во 30-дневен притвор, за Мемети мерки на претпазливост

30-ет дневен притвор му е одреден на врховниот судија Наќе Георгиев, кој според Обвинителството директно бил фатен со 10 илјади евра, односно за примање на награда за противзаконско влијание.. 

Кривичниот суд му определи 30 дена притвор на врховниот судија Наќе Георгиев. Мерката е на барање на обвинителството поради влијание врз постапката и повторување на делото. Пред судија на претходна постапка се бранел со молчење, единствено рекол дека е наместен.

Судијата Георгиев беше уапсен вчера по пријава на синот на ексградоначалникот на струмичко Ново Село а ОЈОГОКК отвори истрага за примање награда за противзаконито влијание во која освен Георгиев, опфатен е и членот на советот на ЈО Иџет Мемети. Георгиев е фатен на дело како прима 10.000 евра во кеш, од страна на синот на поранешниот градоначалник на Ново Село, Боро Стојчев кој е осуден за трговија со марихуана, на кој му ветил дека ќе му ја олесни постапката.

„Според сознанијата добиени од пријавителот, првоосомничениот користејќи ја својата службена положба и претпоставено влијание лажно ветувал погодности за обвинет (татко на пријавителот) во друга постапка што се води пред Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, и лажно прикажале дека ќе извршат влијание заедно со второосомничениот.“...стои во соопштението на Обвинителството.

За Мемети се бараат мерки на претпазливост – јавување во суд и одземање на пасошот.

Со оглед на тоа што судијата Георгиев бил фатен во вршењето на кривичното дело а тој има судиски имунитет, на барање на обвинителството Судскиот совет синоќа по полноќ на итна седница донесе одлука да му го одземе имунитетот, го одобри барањето за притвор и времено го оддалечи од вршењето на судиската функција. Полицијата изврши претреси во неговата канцеларија во Врховниот суд но и на други локации. Претрес според информациите бил извршен и во домот на членот на обвинителскиот совет Мемети.

Мајкрософт најави нови компјутери со чипови со вештачка интелигенција од Квалком

Мајкрософт објави дека наскоро ќе пушти во продажба нови компјутери со напредни чипови од компанијата Квалком.

Американската технолошка корпорација Мајкрософт објави дека наскоро ќе пушти во продажба нови компјутери со напредни чипови од компанијата Квалком (Qualcomm) кои се дизајнирани да извршуваат функции на вештачка интелигенција без брзо празнење на батеријата.

-Во прашање се чиповите Snapdragon кои ќе им овозможат на корисниците да извршуваат некои задачи со вештачка интелигенција дури и без интернет конекција и да го користат моделот на Мајкрософт со вештачка интелигенција Copilot.

Меѓу другото, компјутерите ќе можат да препорачуваат одговори на дојдовните пораки, да предлагаат промена на поставките, па дури и да разговараат со луѓето за тоа што е моментално на екранот. /МИА

притисни ентер