Во Германија за еден месец се забележани речиси 1.000 антисемитски инциденти

Во Германија во првиот месец од војната меѓу Израел и палестинската милитантна група Хамас се пријавени вкупно 994 антисемитски инциденти.

Тоа се 29 случаи на ден, што е за 320 отсто повеќе од дневниот просек во 2022 година, објави Федералната асоцијација за истражување и информации за антисемитизмот (Риас) во Берлин. Податоците се однесуваат на периодот од 7 октомври до 9 ноември 2023 година.

Според Риас, многу Евреи доживеале антисемитски инциденти во секојдневниот живот и се чувствувале небезбедни. Антисемитизмот и антиизраелската пропаганда се во пораст и на универзитетите, каде што биле пријавени 37 антисемитски инциденти. Еврејските студенти рекоа дека нивните колеги студенти ги обвинуваат за постапките на Израел. Некои престанале да одат на универзитет. Бројките се алармантни, но не и изненадувачки, рече Хана Веилер, претседател на Еврејскиот студентски сојуз на Германија.

Од 7 октомври, младите Евреи континуирано известуваат за тоа колку антисемитизмот што го гледаат во нивниот секојдневен живот пораснал, особено во универзитетски контекст.

Центрите за известување Риас забележаа 177 антисемитски собири низ целата земја. Дезинформациите, како што се непроверените извештаи за наводен напад на израелската армија врз болницата Ал-Ахли на 17 октомври, придонесоа за ова, се вели во извештајот. „Пропагандните успеси на Хамас имаат поголемо влијание врз бројот и текот на протестите во Германија отколку акциите на самата израелска армија“, изјави директорот на Риас, Бенјамин Штајниц.

Дивата од модните писти слави 58 роденден: Се трудам да бидам добра

Познатата манекенка Синди Крафорд го прслави својот 58 роденден.

- Благодарна за уште еден сет роденденски свеќички - порача таа на Инстаграм.

Жената која упадна на модните писти во деведесеттите продолжува да плени со својата природна убавина. Длабоко во шестата деценија од животот без никаква пластика на себе, таа сè уште се колне во убавина.

Покрај редовните вежби, врвниот изглед го постигнува и со посебен режим на исхрана.

Избира здрава храна и признава дека се труди „80 проценти од времето да биде 80 отсто добра“.

Денот започнува со смути направено од кокосово млеко, третина од замрзната банана, шолја свеж спанаќ, 10 листови нане, една лажичка протеини и малку зрна какао. За ручек најчесто јаде салата со пилешко, а за вечера подготвува ќофтиња од мисирка со салата и зеленчук.

Извор: Аваз

Милитао би можел да се врати на фудбалските терени во март

Одбранбениот фудбалер на Реал Мадрид, Едер Милитао е блиску до враќање во тимот.

Како што пренесе „Relevo“ Бразилецот ќе има време да закрепне навреме за четвртфиналето на Лигата на шампионите доколку мадридскиот клуб стигне до оваа фаза.

Четвртфиналето во елитното фудбалско натпреварување ќе се одржи во средината на март.

Во август 2023 година, во 1. коло од Ла Лига против Атлетик (2:0), Милитао ги скина вкрстените лигаменти на коленото.

За тренерот на Реал Мадрид со евентуалното враќање на Милитао ќе биде големо олеснување пред завршниот дел од сезоната. /МИА

Паолини го освои трофејот во Дубаи

Италијанската тенисерка Јасмине Паолини е победничка на ВТА 1000 турнирот во Дубаи, ОАЕ.

Паолини во денешното финале беше поуспешна од Русинка Ана Калинскаја во три сета. Мечот траеше 2 часа и 16 минути и заврши со резултат 4:6, 7:5, 7:5 во корист на италијанската претставничка.

Дваесет и петгодишната Русинка двапати сервираше ас, направи четири двојни грешки и реализираше шест брејк топки од осум шанси. Паолини немаше ниту еден ас, направи една двојна грешка и седум брејк топки реализира од девет можности.

Паолини го освои својот втор ВТА трофеј во сингл. Пред тоа таа стана победничка и на три турнири во двојки.

Од друга страна, Калинскаја не успеа да ја освои својата прва ВТА титула во сингл. Сепак, за време на турнирот во Дубаи, Русинката победи три претставнички на Топ 10 – Ига Швјонтек (1), Елена Остапенко (9) и Коко Гоф (3). /МИА

притисни ентер