Во Албанија, со дозвола за престој живеат над 18 илјади странци, најголем број Италијанци

Во Албанија, според статистиката од 2022 година, живеат вкупно 18.151 странски државјанин со регуларна дозвола за престој, од кои 43,7 отсто имаат дозвола за престој од работни причини или 7.932, објави Институтот за статистика, ИНСТАТ.

Италијанските државјани предничат со работни дозволи со околу 1.409 дозволи или 47,8 отсто од вкупно 2.948 Италијанци со дозволи за престој.

-На второ место се државјаните на Турција со 1.037 дозволи за престој од работни причини или 63,7 отсто од вкупни издадени 1.629 дозволи до 2022 година. Граѓаните од Косово се на трето место со 707 дозволи или околу 25 отсто од граѓаните со дозволи за престој во 2022 година (2.829), јави Телеграфи.

Во однос на дозволите за престој од работни причини, потоа следуваат државјаните од Соединетите Американски Држави, 505, Египет (293) итн.

Според податоците на ИНСТАТ, странците кои живеат во Албанија со потекло од Италија, покрај причината за вработување (47,8 отсто), се забележува и доминација на причината за обединување на семејството (17,2 отсто). Од друга страна, граѓаните од Косово ги предводат причините за обединување на семејството (44,7 отсто) и други причини (29 отсто).

Странците со турско потекло водат според причините за вработување со 63,7 отсто и за обединување на семејството 31,7 отсто. Странците со потекло од САД и Египет доминираат во причините за вработување со 54,2 односно 74,2 проценти.

Георгина направи фустан од дресот на Роналдо и прошета по модната писта (ФОТО)

Георгина Родригез, партнерката на португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо, привлече големо внимание на Модната недела во Париз поради изборот на облека во која прошета по пистата.

Оваа шпанска убавица вчера вечер беше на модната писта, на ревијата на Vetements, облечена во фустан од дресот на Роналдо со потпис и посебна посвета на актуелниот играч на Ал Наср.

Медиумите пишуваат дека овој фустан е пример за „блоккор“ кој комбинира спортска мода со урбана облека, а на задната страна пишувало:

- За љубовта на мојот живот, Георгина и Ветементс - потпишан од Кристијано Роналдо.

На Георгина, инаку, не и е непозната Модната недела, бидејќи претходно присуствувала на некои од најголемите модни ревии. Сепак, ова е прв пат да прошета со некој од брендовите. Сите се согласуваат дека нема да и биде последен настап.

Во сообраќајка кај Колари синоќа загина 46 годишник од Скопје, со возилото излетал од патот

Во сообраќајна несреќа вчера околу 18 часот на магистрален пат Кичево – Гостивар кај селото Колари животот го загуби 46 годишник од Скопје, откако со возилото што го управувал излетал од патот. 

Во сообраќајката со тешки повреди се здобила малолетна сопатничка во автомобилот.

-На 01.03.2024 во 18.20 часот во полициската станица Кичево, пријавено е дека на магистрален пат Кичево – Гостивар, кај селото Колари, патничко возило „форд“ со скопски регистарски ознаки, управувано од В.Н.(46) од Скопје, излетало од коловозот. Притоа, тој од здобиените повреди починал на местото на настанот, а смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош. Со тешки телесни повреди се здобила малолетна сопатничка, констатирани во болницата во Кичево, информираше СВР Охрид.

Увид на местото извршила увидна екипа од Одделението за внатрешни работи Кичево.

Силна експлозија одекна во Санкт Петерсбург

Гувернерот на Санкт Петербург Александар Беглов објави дека во областа Красногварде во тој град се случил „инцидент“ во кој делумно се оштетени балконите на две куќи, но дека нема повредени.

„Министерството за вонредни ситуации и припадниците на полицијата работат на местото на инцидентот во областа Красногварде. Нема повредени“, напиша Белглов на Телеграм.

Тој изјави дека станарите од тие згради се евакуирани, пренесува РИА Новости.

Силна експлозија го потресе рускиот град Санкт Петербург рано утринава, откако беспилотно летало удрило во станбена зграда, јавија локалните медиуми, а пренесува Раша тудеј.

Како што пренесува локалниот весник Фонтанка, експлозијата се случила во северниот дел на градот, а фасадата на станбениот блок е „сериозно оштетена“.

Весникот „Известија“ објави и дека во Санкт Петербург имало експлозија која оштетила две згради и дека нема жртви.

притисни ентер