ВМРО-ДПМНЕ: Договорот од Преспа нема легитимитет

Зад мене е центарот на грозоморието во кое што е втурната Република Македонија.

Зад мене е центарот на акцијата за обезличувањето на Република Македонија, за етноцид врз македонскиот народ!

Зад мене е дувлото на криминалот кој владее со државата, со буџетот, со улиците, со општините.

Тука е центарот од каде беше прифатено криминалното противзаконско потпишување на капитулацијата, мафијашкото изигрување на референдумот и акцијата како уценети и одметнати да изгласаат промена на Уставот.

Ова е седиштето на оние кои што ги погазија правото, правдата, демократијата и државата.

Тука се оние кои прифатија да ги води аболициран помилуван криминалец како Зоран Заев и да бидат негови и поданици на соседните интереси на штета на Македонците и на Република Македонија.

Со колку концесии, тендери, лиценци, градежни плацеви, полиња со дрога, цели компании, фамилијата го зголеми капиталот? Колку тежеше пред Евро за Вицето, колку тежи сега? Колку киловати струја чини Уставот? Колку милиони вреди продажбата на националните и државните интереси за мафијашкиот клан?

Зад мене е зградата на незаменливите додека не се избрише Република Македонија и се што останува и означува македонско, нејзината историја, традиција, култура, посебност, постоење и иднина.

Зад мене е центарот на македонската капитулација.

Сето ова е спротивно на митот за државност со кој со лаги сакаат да го задржат во оваа зграда. Но само како трофеј.

Ниту им е до граѓаните, ниту до државата, ниту до интеграциите.

Ниту некогаш им било!

Со лидер кој што ги прифати сите уцени за да го продолжи својот век во беззаконие, заедно со за него незаменливата банда одродници.

Единствено им е важно да го продолжат криминалното владеење со пљачкосување на државата и продажба на националните интереси.

Република Македонија победи на референдумот.

Република Македонија ја отфрли капитулацијата.

Договорот од Преспа нема никаков легитимитет.

Уставните измени кои што произлегуваат од него немаат никаква важност!

Насилството мора да запре, доколку се сака вистински да се тргне напред со вистински вредности, со почитување на човековите права и слободи, и почитување на демократијата преточена во Уставот и законите, правото и правдата. /МИА

Видео: Хезболах истрела десетици ракети врз северен Израел

Либански Хезболах објави дека го погодил северниот дел на Израел со десетици ракети Катјуша, гаѓајќи артилериски позиции.

Во соопштението, либанската група рече дека истрелала десетици ракети Катјуша врз артилериските позиции на Израелските одбранбени сили во северен Израел.

На северот на земјата се огласија неколку сирени за предупредување за ракети. На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како неколку пресретнувачи на ракети „Железна купола“ погодуваат очигледен ракетен бараж.

– Во знак на поддршка на палестинскиот народ и отпорот во Газа и во светло на израелската агресија врз различни села во јужен Либан, Исламскиот отпор продолжи со нападите врз ционистичките окупациски локации во близина на границата со Либан – соопшти претходно Хезболах. /МИА

Покетино: Многу е тешко кога немате борбен состав

Менаџерот на Челси, Маурисио Покетино пред натпреварот на „сините“ во Лондон против Евертон во понеделник, зборуваше за големиот број повредени во составот, а неодамна во „амбулантата“ влегоа и Енцо Фернандез и Аксел Дисаси.

-Овие двајца не тренираат, не знаеме дали ќе можат да играат. Праведно е да се има борбено подготвен состав. Не можеме да докажеме дека сме добар тим и дека можеме да се бориме за големи работи. Многу е тешко кога немате борбено подготвен состав. Сакаме да ја зголемиме конкуренцијата меѓу играчите, но тоа не е оправдување, изјави денеска менаџерот на Челси.

Тој, исто така, се наврати на ремито 2-2 со Шефилд Јунајтед минатиот викенд.

-Кога се соочуваме со тимови како (Манчестер) Сити, Манчестер Јунајтед, Тотенхем или Ливерпул, тимот покажува добар квалитет. Проблемот е што не сме постојани. Кога анализираме, недостигот на зрелост навистина се покажува, но само со текот на времето можеме да го постигнеме вистинскиот баланс, истакна тренерот.

Покетино особено ја пофали академијата на Челси.

-Ги каниме младите играчи секоја недела да тренираат со нас, тоа е одлична можност за нив. Челси има една од најдобрите академии во Англија, ако не и во светот. Наша одговорност е да се грижиме за овие момчиња и да им обрнеме внимание. Еден ден ќе имаат можност да играат во тимот, само треба да продолжат да тренираат, да бидат доследни. Можеме да го видиме нивниот развој од натпреварувањето со постарите играчи, додаде Покетино. /МИА

Алегри: Целта е Јувентус да биде во ЛШ, а потоа управата ќе одлучи за мене

 Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри повторно призна дека не знае дали ќе остане на чело на тимот и следната сезона. Во принцип, тој е врзан за клубот до летото 2025 година, но според многумина, тој сега ќе си замине.

-Целта е место во ЛШ, бидејќи се работи за 100 милиони евра. А за мојата иднина, како и секогаш, клубот ќе одлучи што е најдобро. Пред почетокот на сезоната, пред нас беа поставени две цели: пласман во ЛШ и освојување на Купот на Италија. Сега е важно да останеме заедно и да се бориме. Местото во ЛШ е приоритет и од финансиски причини не можеме да дозволиме да бидеме изоставени од турнирот, потсети Алегри.

Вчера сопственикот на Јуве, Џон Елкан прецизираше дека актуелната сезона е „нула“ за клубот под водство на новиот спортски директор Кристијано Џунтоли. Пред една година тој уверуваше дека Алегри е клучна фигура за иднината на тимот од Торино.

-Работата во Јуве ќе продолжи и во наредните години со новиот директор Џунтоли. Задачата беше да внесеме фудбалери од школата во тимот и мислам дека тоа го исполнивме, убеден е тренерот.

Во следното коло во Серија А, Јувентус за противник ќе го има градскиот ривал Торино.

-Треба да работиме напорно овој месец. Многу е важно да имаме шанси до самиот крај. А особено откако Торино има 15 „суви мрежи“ во текот на сезоната, што значи дека дозволуваат по еден гол на два меча. Ова дерби е секогаш посебно, заклучи Алегри. /МИА

притисни ентер