Влада: Безбедносната ситуација во државава стабилна без индиции за можни нарушувања

Безбедносната состојба во државата, во корелација со случувања на Косово, е стабилна, без никакви индикации за можни нарушувања, сите институции задолжени за безбедноста се максимално будни. 

Врз основа на информациите кои се споделени помеѓу безбедносно разузнавачките служби во Македонија како и информациите добиени од службите на нашите сојузници во НАТО алијансата, ве информираме дека не постојат индиции кои укажуваат на нарушување на безбедноста во Македонија, велат од Владата за МИА, во врска со последните случувања на Косово.

-Безбедносната состојба во државата, во корелација со случувања на Косово, е стабилна, без никакви индикации за можни нарушувања, сите институции задолжени за безбедноста се максимално будни. Ги осудуваме настаните кои се случија денес и даваме целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање на мирот и стабилноста во Косово и регионот, велат од Владата.

Од Владата апелираат „за продолжување на дијалогот и решавање на сите отворени на мирен и демократски начин, и во функција на напредок, подобра иднина и подобар животен стандард за граѓаните“.

Кабинет на Пендаровски: Претседателот следната неделаќе извести за неговата кандидатура

Претседателот следната недела официјално ќе извести за неговата кандидатура.

Канал 5 побара став и од кабинетот на претседателот Стево Пендаровски..Оттаму предмалку за неговата кандидатура за втор претседателски мандат соопштија дека се работи за информации за одлуки кои не се официјално донесени, а претседателот ќе ја информира јавноста во текот на следната недела.

Силјановска Давкова и Пендаровски повторно ќе се соочат на претседателски избори

Ќе ги почитувам различностите, ама ќе се опкружам со жени, време е за консензус меѓу сите политички субјекти. 

Професорката и пратеничка Гордана Силјановска Давкова и официјално ја објави кандидатурата за претседател со поддршка од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Таа беше единствена кандидатка пријавена на јавниот оглас на ВМРО-ДПМНЕ .Кажа дека потписите од 30 пратеници се веќе собрани, без нејзино знаење, но ќе собира и 10.000 граѓански потписи за да биде еднаква со другите. Една од причините поради која по втор пат одлучила да се кандидира за претседателка е бидејќи граѓаните според неа се во агонија и потребни се радикални реформи.

-Зошто се кандидирам? Од објективни и субјективни причини. Причина е резултатот од минатите избори. Второ, состојбата во којашто се наоѓаме. Мене многу ме боли тоа што другите држави повеќе нѐ ценат отколку ние самите себеси. Сите сме во една агонија и сметам дека време е за женска димензија во политиката, време е за консензус. Мислам дека само самопочит ќе дојдеме до почит. Ако градиме консензус ќе бидеме посилни. Ако не се почитуваме себеси не може да очекуваме почит од никого. Во Европската унија се оди со стандарди во сите области, а не само со зборови ЕУ, ЕУ љубов моја или со како што велат европски фронт, рече Сиљановска-Давкова.

Од СДСМ денеска потврдија дека актуелниот претседател Стево Пендаровски добил поддршка од највисокото раководство на СДСМ за втор мандат и се очекува следниот викенд да биде официјализиран на партиска конвенција.

Претседателот Пендаровски засега јавно не се произнесе за ваквата одлука на СДСМ, иако досега неколкупати изјавуваше дека се уште размислува дали повторно да се кандидира, но никогаш не ја отфрли ваквата можност.

Бундестагот го одби барањето за испорака на крстосувачки ракети „Таурус“ во Украина

Германскиот Парламент Бундестагот денеска со мнозинство гласови на владејачката социјалдемократско-зелено-либерална коалиција го отфрли барањето на опозициските демохристијани за испорака на крстосувачки ракети „Таурус“ во Украина.

Опозициската Христијанско-демократска унија ЦДУ/ЦСУ поднесе барање во Бундестагот за „пресврт во германската надворешна и безбедносна политика“, што ќе овозможи испорака на ракетниот систем „Таурус“ во Украина.

Претседателот на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) и претставничката група на Унијата ЦДУ/ЦСУ во Бундестагот, Фридрих Мерц, ги повика претставниците на партиите на владејачката коалиција на социјалдемократите, зелените и либералите (ФДП) да гласаат според нивната совест и да ја одобрат испораката на „Таурус“.

„Украина и натаму не добива во целосна мерка средства што ѝ се потребни за успешно да се одбрани од руската агресорска војна“, рече Мерц.

Советот за безбедност на Германија, во кое германскиот канцелар Олаф Шолц го има одлучувачкиот збор, ја отфрла испораката на германскиот ракетен систем воздух-земја за Украина.

Набљудувачите сметаат дека Шолц ја отфрла испораката на ова вооружување со оглед на тоа дека овие ракети со дострел од 500 километри би можеле да се користат и против цели длабоко на територијата на Русија и да служат за можна ескалација на конфликтот.

притисни ентер