Вишковиќ: Шмит ќе мора да сведочи во судскиот процес против Додик

Премиерот на Република Српска Радован Вишковиќ денеска изјави дека високиот претставник Кристијан Шмит ќе мора да се појави во Судот на Босна и Херцеговина како сведок во судскиот процес против претседателот на РС Милорад Додик.

-Би сакал Шмит да не се појави во Судот на Босна и Херцеговина како сведок во постапката против претседателот Додик, но после тоа Судот на Босна и Херцеговина ќе треба да издаде налог за негово апсење и затоа очекувам дека ќе избега и тоа ќе биде дефинитивно решение за Босна и Херцеговина, рече Вишковиќ на новинарите во Бања Лука.

Тој додаде дека „најдобро би било Шмит да остане во својата земја по Божиќ“.

-Во обвинението, обвинителот четири пати го споменува Додик како обвинет, а дваесет пати се повикува на Шмит и неговите одлуки. Ако Додик е во судницата, тогаш и Шмит треба да биде, рече премиерот на РС.

Според него, одбраната на Додик во моментов има 113 прашања до Шмит, кој треба да покаже на весникот дали легално престојува во Босна и Херцеговина и врз основа на кој закон може да донесува закони.

Вишковиќ изјави дека е сигурен оти процесот во Судот на Босна и Херцеговина против Додик, поради неспроведување на одлуките на високиот претставник, ќе се претвори во „судење на Шмит и Босна и Херцеговина“.

Обвинителството на Босна и Херцеговина ги обвини Додик и вршителот на должноста директор на официјалниот гласник на РС, Милош Лукиќ, дека не ги спроведувале одлуките на високиот претставник, што според измените на Кривичниот законик, наметнати од Шмит, е кривично дело. /МИА

Кијану Ривс посетил фабрика за ауспуси во Словенија и одржал таен состанок

Кијану Ривс последните денови ги помина во Словенија, а петокот и саботата ги помина во Прелук, кај Опатија, а потоа се упати кон Љубљана.

Познатиот актер беше воодушевен од Кварнер, кој го посети во друштво на филмскиот продуцент Гард Холингер, со кого во 2011 година ја основаа американската компанија „Arch Motorcycles“.

Ривс бил во Словенија поради неговиот бизнис со мотоцикли. Имено, според словенечките медиуми, Ривс одржал тајна средба со сопственикот на компанијата Акраповиќ, еден од најпознатите светски производители на издувни системи. Покрај тоа, тој ја посети и фабриката за аусуси, а по средбата во Љубљана се упатил кон аеродромот и во неделата наутро заминал од Словенија.

Киану е нормално љубител на мотори, па не случајно го избрал Прелук. Имено, таму се одржало светското првенство во мотоциклизам, а хотелот во кој престојувал се наоѓа во близина на Опатијската кривина. Освен тоа, недалеку од Риека се наоѓа и тркачката патека Гробник, поради што постои можност актерот повторно да го посети Кварнер.

Извор: Индекс

„Google“ исклучува уште една популарна апликација

Апликацијата „Google Pay“ се исклучува во Соединетите Држави.

Самостојната верзија на апликацијата „Google Pay“ веќе нема да биде достапна за американските корисници по 4 јуни оваа година.

Наместо тоа, корисниците се охрабруваат да се префрлат на „Google Wallet“. На другите пазари, апликациите сè уште ќе биде достапна.

Со исклучувањето на „Google Pay“, функциите како што се „P2P“ плаќања, наоѓање и нудење попусти и управување со банкарски сметки исто така ќе исчезнат.

„Google Wallet“ ќе стане главна услуга за безбедно складирање на информации од кредитни картички и лични документи. Паричникот се користи пет пати повеќе од „Pay“ во САД.

На корисниците им се препорачува да ги префрлат своите средства и податоци на „Wallet“ или да забранат сметка до 4 јуни.

Извор: Б92

Збогум на хидрауликата? Претставени на револуционерни сопирачки

Тоа значително ќе го намали растојанието за сопирање.

Германскиот снабдувач на автоделови „ZF“ дизајнираше нов систем за сопирање кој не бара течност за сопирачките или хидраулика за работа. Наместо тоа, силата на сопирање ја обезбедува електричен мотор директно до тркалото.

Додека чувството на сопирање треба да одговара на хидраулични сопирачки, „ZF“ ветува растојание за сопирање од 100 km/h до 0 km/h е девет метри пократко од конвенционалните сопирачки, пишува „Revijahak“.

Дополнително, опсегот на електрични автомобили треба да се зголеми за 17 проценти поради поефикасна рекуперација.

Добавувачот ветува и помали трошоци за одржување. Пониска е и емисијата на ситни честички.

„ZF“ им овозможува на производителите на возила да го состават својот оптимален систем за сопирање од класични хидраулични до нови електрични системи, во зависност од барањата.

Можни се и хибридни форми со, на пример, хидрауличен систем на предната оска и електричен систем на задната оска.

Компанијата не дава информации за точниот датум на лансирање на пазарот.

Извор: Б92

притисни ентер