Видео: Трипл-дабл на Јокиќ, Денвер ги елиминира Клиперси за историско финале на Западот

Кошаркарите на Денвер се противникот на ЛА Лејкерс во конференциското финале во Западната конференција од НБА.

Денвер предводен од маестралните Никола Јокиќ и Џамал Мареј во полуфиналната мајсторка триумфираше против фаворизираниот ЛА Клиперс со 104-89 и со 4-3 во победи обезбеди историско финале на Западот.

Тимот од Денвер по втор пат во НБА плеј офот успеаа да се вратат од скоро загубена позиција од негатива од 3-1 во победи. Со овој подвиг избраниците на Мајк Мелоун станаа првата екипа во историјата на најсилното светско кошаркарско прветсво кои во еден плеј оф успеале да стигнат од 1-3 до триумф од 4-3 во победи.

Феноменален меч утринава во Орландо одиграа предводниците на Денвер Никола Јокиќ и Џамал Мареј. Јокиќ решавачкиот дуел против фаворитот од Лос Анџелес го заврши со трипл дабл од 16 поени, 22 скока, 13 асистенции и 3 блокади. Мареј со 40 постигнати кошеви беше најефикасниот поединец на дуелот.

Клиперси и во третиот меч во низа ги разочараа своите навивачи, утрово се распаднаа посебно во решавачката четвртта четвртина, кога не успеааја да погодат скоро ништо. Нагести уште еднаш го искористија падот на својот противник и стигнаа до посакуваниот триумф.

Катасрофален натпревар утринава во Орландо одиграа најдобрите кошаркари на Клипесри Кавај Ленард и Пол Џорџ, лидерот на Клипесри Ленард постигна скромни 14 поени со очаен шут 6/22 од игра, а Џорџ заврши со само 10 кошеви на своето конто.

Песната „Сакам да кажам" од Нокаут победничка на 35-то издание на „Макфест"

Победничка песна на 35-то издание на „Макфест" е „Сакам да кажам"  од групата Нокаут, втората награда е за „Ден по ден" изведена од Ѓоко Таневски и трета награда за „Ако те изгубам" во изведба на Омар Џаферовски.

Никола Перевски-Пере од Нокаут за МИА вели дека ова е награда по 24 години работа, а слатка трема немал да почуствувано никогаш.

-По 24 години конечно нешто да освоиме, публиката тоа го примети дека има некаков квалитет, што сме го направиле. Се разбира тука е жирото кое гласаше за нас и веројатно жирото, тоа го почуствувало. Најважно е за мене да почуствува песната, да се пренесе енергијата, кај публиката, еве и кај жирото и сметам дека е заслужено, вели Пере од Нокаут.

Тој во разговорот за МИА открива дека песната е направена пред три години, а инспирацијата доаѓа од љубовта. Прашан како го доживува „Макфест" по 35 години, одговорот му е „Како никогаш досега, затоа што „Макфест" досега се правеше на затворено, а сега за првпат е кога „Макфест" се организира под отворено небо и навистина чувството е прекрасно и мислам дека треба да продолжи во ваков некаков континуитет, рече Перевски-Пере од Нокаут.

Досега на „Макфест" имал две композиции едната е „Танго" во 2014 и победничката е втора песна со која настапи на 35-то издание.

Публиката синоќа не гласаше, изборот на наградите го направи стручното жири, составено од познати македонски музички имиња, актери, од модата. Што се однесува за почитувањето на здравствените протоколи фестивалот беше беспрекорно организиран. Волонтерите на ОО Црвен Крст постојано беа меѓу публиката, кои предупредуваа на држење дистанца и задолжително носење на заштитни маски./MИА

Сончево и топло преку ден, утринските температури ниски

Сончево време со мала до умерена локална облачност ќе преовладува денеска во земјава. ќе дува и слаб до умерен ветер од променлив правец.

За денеска, според метеоролозите, утринската температура ќе се движи од 6 до 16 степени, а дневната од 24 до 29 степени.

Слично време ќе преовладува и во Скопје каде утринската температура ќе се спушти до 13-тиот степен, а дневната ќе се искачи до 28-тиот степен.

Се најавува период на претежно стабилно време но со ниски утрински температури. Во вторник и во среда во западните делови можна е појава на нестабилна облачност со повремен дожд и ретки грмежи.

Oдбележување на Европска недела на мобилност во Скопје

Во рамки на одбележувањето на Европската недела на мобилност денеска кај Школка во Градскиот парк ќе се одржи настан „Вело Родео" во организација на здружението на граѓани „Еко Логик".

Настанот е поддржан од Делегацијата на Европската унија во Скопје, а право на учество имаат учениците од 4 до 9 одделение од основните училишта кои имаат желба да возат велосипед и едукативно да се забавуваат.

Програмата вклучува едукативни игри како „Еко Не лути се човече" (во реална големина), „Вело Меморија" (мега верзија, карти и онлјан апликација), Еко квиз, Вело Маало,Твистер, покажување и унапредување на велосипедските вештини, творење во рамки на креативна работилница и други изненадувања и активности.

Поради пандемијата со Ковид-19, организаторите најавуваат дека настанот ќе се одржува согласно официјалниот протокол за организирање на јавни настани со целосно почитување на здравствените мерки.

Европската недела на мобилност, која традиционално секоја година се одбележува од 16 до 22 септември, годинава се одржува под мотото „Мобилност со 0 емисии за сите".

притисни ентер