Видео: Ослабениот Мајами на крилата на Батлер ги изненади Лејкерси

Кошаркарите на Мајами со 115-104 утрово во третиот меч од големото финале во НБА го изненадија фаворизираниот ЛА Лејкерс и го намали водството на езерџиите на 2-1 во победи.

Џими Батлер со трипл дабел ефект го надокнади отсуството на повредените Драгиќ и Адебајо и го водеше својот тим до изненадувачки триумф.

Уште од стартот на третиот меч жешките покажаа дека иако повторно ќе играат без двајцата стандардни членови на првата петорка воопшто не размислуваат на предавање, посебно што во своите редови го имаа расположениот Батлер.

Ол стар ѕвездата на Мајами, Џими Батлер како вистински херој ги водеше своите соиграчи во скоро „невозможната мисија“ .

Батлер утрово го одигра својот најдобар меч во кариерата во еден плеј оф. Третата пресметка со Лејкерси ја заврши со првиот трипл дабел во кариерата во разигрувањето од 40 поени, 11 скока и 13 асистенции што беше доволно за вредна победа од 115-104.

Одлична поддршка на Батлер му беа Кели Олик и Тајлер Хиро со по 17 поени.

Во редовите на поразениот ЛА Лејкерс убедливо најдобар беше Леброн Џејмс со 25 коша и 8 скока, но и 8 загубени топки. Маркиф Морис и Кајл Кузма дуелот го завршија со по 19 поени на своето конто. Лош натпревар одигра втората ѕвезда на езерџиите центарот Ентони Дејвис и постигна за него скро,мни во оваа серија само 15 поени.

Фото: Се соблече Елена Китиќ и покажа зошто е сон на секој маж

Таа е многу активна на социјалните мрежи и често ги почестува своите фанови со провокативни фотографии.

Елена Китиќ, ќерката на фолкерот Миле Китиќ, важи за една од најатрактивните пејачки на естрадата. Таа е многу активна на социјалните мрежи и често ги почестува своите фанови со провокативни фотографии.

Таа моментално престојува на егзотична дестинација и објавува фотографии од плажа на кои се гледа нејзиното извајано тело.

„Каква риба“, „Убавица“, „Леле“, „Најубава си“, „Преубава, прубава“ - ова се само дел од многуте коментари на фановите.

УЕФА исфрла неколку клубови од евро-натпреварите?!

Шест клубови се под закана од тригодишна суспензија во евро-куповите од страна на УЕФА поради финансиски долгови.

Порто, ЦСКА Софија, Бетис, Санта Клара, Спортинг и Монс Калпе од Гибралтар имаат рок да ја избегнат суспензијата до јануари идната година. Најдолжен е Порто со 300 000 евра, Спортинг и Бетис мораат да платат по 250 илјади, ЦСКА и Санта Клара по 75.000 а Монс Калпе 15. Сериозна парична казна но без закана за суспензија имаат и Астана со 150.000 евра и романски Клуж со 200.000.

Џорџ Клуни одбил 35 милиони долари - сопругата го поддржала

Актерот Џорџ Клуни изјави дека еднаш му биле понудени 35 милиони долари за еден ден работа, но тој ја одбил понудата откако заклучил дека не вреди.

Оскаровецот и продуцент ја раскажа анегдотата откако еден новинарот за време на интервјуто за „Гардијан“ го праша дали некогаш помислил дека има доволно пари.

„Па, да. Ми беа понудени 35 милиони долари за еднодневна работа за снимање на реклама за авиокомпанија“, рече тој, додавајќи дека се консултирал со Амал, неговата сопруга, и одлучиле дека не вреди. Авиокомпанијата била поврзана со како што вели тој, „земја која иако е сојузник, понекогаш е дискутабилна“.

„Си помислив: Па, ако ми одзема една минута сон, не се исплаќа“, изјави оскаровецот.

Покрај неговата повеќедецениска кариера во Холивуд, Клуни има и големо деловно портфолио, тој има заработено над 40 милиони долари за својата рекламна работа со една швајцарска компанија. Неговата компанија за текила „Casamigos“ беше продадена пред четири години за 1 милијарда долари, објави „Инсајдер“.

притисни ентер