Видео: Ново чудо на милијардерот Маск

Компанијата во сопственост на американскиот милијардер Илон Маск изградила тунел под Лас Вегас во САД .„Боринг“ завршила со ископување на вториот тунел под градот на коцката од двата тунела наменети за подземениот транзитен систем.

Маск со својата компанија го добил договорот за изградба на систем од тунели долг 1,6 километри. Трошоците за изградба го чинеле Маск 52,5 милиони долари. Сите работи околу изградбата е планирано да завршат во јануари 2021 година.

Патниците во тунелот ќе се возат со омилениот автомобил на милијардерот Маск, електричната Тесла.

Преку тунелот кој официјално е наречен „ Convention Center Loop", патниците ќе се возат под центар Конвенш во Лас Вегас со автономно електрично возило. Системот е дизајниран така да во еден час да може да бидат транспортирани повеќе од 4000 луѓе.

До 15 часот гласале 340 лица со Ковид-19 и во самоизолација

Започна тридневното гласање за десетите  по ред парламентарни избори кое ќе финишира во среда...

Први кои денеска го остваруваат своето право на глас се болните од ковид-19 и граѓаните што се наоѓаат во самоизолација...

Во седиштето на Државната изборна комисија е Јана Јосифоска.

Нови 88 случаи со Ковид-19, тројца починати, 123 оздравени пациенти

По неколкудневни троцифрени бројки на заразени од коронавирусот, изминатото деноноќие во Македонија се регистрирани 88 новозаболени и тројца починати...

Со последните детали од пред Инфективната клиника го вклучуваме Игор Манасиевски...

Славија – најатрактивниот модел на Шкода (ФОТО)

Беше само прашање на време кога маркетинг-експертите на Шкода ќе го тестираат пазарот за модел со ова име.

Славија е легендарно име кое најчесто го поврзуваме со спортски и популарни тимови како Славија Прага, која е годинашен шампион на чешката лига. Шкода исто така забележува дека Славија може да се најде како термин во словенската митологија, како и името на астероидот откриен во 1972 година од чешкиот астроном Антонин Мркос. Конечно, познатото кафуле од 1930-тите на бреговите на Влтава во Прага се викаше Славија.

И кога станува збор за Шкода Славија, тоа е Спајдер верзија на Скала. Тоа е дел од проектот Азуби во кој студентите дизајнираат уникатен автомобил додека учат за технологијата на производство на автомобили, историјата на домашната автомобилска индустрија и денешните трендови.

Тимот во моментов работи на дизајнот на ентериерот. Седиштата на Спарко веќе пристигнаа , а поголемиот дел од пилотската кабина ќе се задржи. Затоа најголем предизвик останува прилагодувањето на конструкцијата на возилото откако ќе се отсече покривот.

Според концептот, автомобилот ќе има две врати, а задниот крај ќе мора темелно да се редизајнира. Веќе е подготвен спортски ауспух со централно поставена завршница. Исто така, постојат и RS-рамки и голем број надградби.

Проектот „Шкода Славија“ се очекува да заврши во текот на летото.

притисни ентер