Видео: Македонија ја извојува првата победа во квалификациите за Евробаскетот 2022

Прва победа во квалификациите на македонските кошаркари на турнирот во Русија.

Најдобрата кошаркарска репрезентација на Македонија ја оствари првата победа во квалификацискиот балон во Перм Русија за пласман на Евробаскетот во 2022.

Црвено жолтите попладнево ја поразија фаворизираната Италија со 87-78. Со резултатски пресврт остварен во второто полувреме избраниците на Тодоров успеја да надокнадат негатива од 20 кошеви и да стигнат до посакуваниот триумф над Италија.

Со денешниот триумф нашиот национален тим ги задржува шансите за пласман на еврошамионатот, утре победа против Естонија со двоцифрена предност не води на континеталниот собри.

„Тежок натпревар, верувавме и покрај тоа што поведоа со двоцифрена разлика. Не се предадовме, и на крајот дојдовме до посакуваната победа. Немаме време да славиме. Мора да се одмориме добро, и утре да дадеме максимум да дојдеме до нашата цел, а тоа е пласман на Европско првенство“, изјавил по мечот ,Магдевски за официјалниот сајт на македонската кошаркарска федерација.

Бековите Андреј Магдевски и Ненад Димитријевиќ со по 22 постигнати поени и капитенот Војдан Стојановски со 15 поени беа творци на победата остварена со блескав пресврт во второто полувреме.

Бекот на Хувентуд долго ќе го памети мечот не само поради одличната реализација туки и по кошот постигнат од својата половина со кој го најави големиот пресврт.

Македонскиот национален тим попладнево во Перм одигра две различни полувремиња, очајно прво и маестрално второт полувреме. Посакуваме утре против естонија црвено жолтите да ја повторат играта од деншниот втор дел, која сигурно ќе биде доволна за победна над незгодната Естонија со која би го неутрализирале неуспехот од Скопје од минатиот февруари.

МААЕ: Техеарн не дозволува снимање на иранските нуклеарни постројки

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопшти дека Техеран не ги исполнил во целост условите од двонеделниот договор што ќе им овозможи на инспекторите на МААЕ да снимаат и да ги следат иранските нуклеарни постројки.

– Директорот на МААЕ, Рафаел Гроси истакна дека одлуката на Техеран да не и дозволи на Агенцијата пристап до центрифугата TEСA Kaрaџ е спротивна на договорените услови објавени во заедничкото соопштение на 12 септември, соопшти МААЕ. Со Договорот од 12 септември, Иран се согласи да и дозволи на МААЕ да ги сервисира камерите што ги користат инспекторите на Агенцијата за снимање на иранските нуклеарни постројки. Беше предвидено инспекторите на МААЕ да ги заменат мемориските картички на камерите, но и тие да се чуваат во Иран.

– Иран им дозволи на инспекторите да сервисираат камери на сите локации во Иран помеѓу 20 и 22 септември, со исклучок на комплексот ТЕСА Караџ", додаваат од МААЕ. Во тој комплекс, во јуни имало „очигледна саботажа во која беа уништени четири камери на МААЕ".

МЗ:Од денеска трета доза вакцина, без закажување термин, на сите вакцинални пунктови

Во текот на минатата седмица, јавните здравствени организации беа информирани дека здравствените работници независно од возраста, може да примаат трета доза вакцина, во кој било од вакциналните пунктови во земјава.

Министерството за здравство информира дека почнувајќи од денеска, со трета доза вакцина може да се вакцинираат, здравствените работници, граѓаните над 60 години, и лицата кои имаат имунокомпромитирана здравствена сстојба, а кај кои има поминато 6 месеци од примената ревакцина. Во текот на минатата седмица, јавните здравствени организации беа информирани дека здравствените работници независно од возраста, може да примаат трета доза вакцина, во кој било од вакциналните пунктови во земјава. Трета доза вакцина може да примат и граѓаните кои се вакцинирале во странство. Тие, задолжително на вакциналните пунктови, претходно ќе мора да приложат валиден документ од примените две дози вакцина, како би биле евидентирани во националниот систем Мој Термин. Трета доза вакцина може да се прими без да се закажува термин, како што е и за првите две дози. Вакцинацијата со трета доза се спроведува на сите вакцинални пунктови во државата, каде во тек е вакцинација и ревакцинација.

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Вархеји в среда доаѓа во Скопје

Eврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, во среда ќе отпатува за Скопје, јави дописничката на МИА од Брисел.

Информацијата ја потврдија службите на Европската Комисија.

Програмата на посетата сѐ уште се финализира но извесно е дека тој ќе се сретне со премиерот Зоран Заев.

Вархеји минатата недела беше во Бугарија каде разговараше за надминување на бугарската блокада за почеток на преговорите со Македонија во ЕУ.

Ден пред Вархеји во Скопје ќе биде и претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен, таа исто така ќе разговара за спорот со Бугарија и негово надминување.

притисни ентер