Видео: ЛА Лејкерс НБА шампион, Леброн МВП

Кошаркарите на ЛА Лејкерс со четвртиот триумф над Мајами во големото финале ја освоија  17 шампионска титула во историјата на франшизата. 

Лејкерси предводени од Леброн Џејмс по десет години повторно се искачија на шампионскиот трон во најсилното светско кошаркарско првенство.

Во шестиот меч од финалната серија Лејкерси го поразија одличниот Мајами со 106-93 и го добија големото финале со 4-2 во победи.

Кралот Леброн Џејмс повторно беше лидерот на жолтите од Лос Анџелес. Големиот Леброн дуелот го заврши со уште еден трипл дабл, од 28 поени, 14 скока и 10 асистенции.

За најдобриот кошаркар на светот ова е 28 трипл дабл остварување во плеј офот и 11 во финалните мечеви.

Одлични соработници на Леброн му беа Антони Дејвис со 19 поени и 15 скока, и Рондо и Поуп со 19 односно 17 постигнати кошеви.

Кај поразениот Мајами најефикасен е Бем Адебајо со 25 поени, Џими Батлер постигна скромни за него 12 поени колку што уфрли и Краудер.

Заслужено ѕвездата на Лејкерси, Леброн Џејмс на крајот на големото НБА финале го понеси и признанието за најкорисен кошаркар(МВП) во финалната серија.

Фото: Се соблече Елена Китиќ и покажа зошто е сон на секој маж

Таа е многу активна на социјалните мрежи и често ги почестува своите фанови со провокативни фотографии.

Елена Китиќ, ќерката на фолкерот Миле Китиќ, важи за една од најатрактивните пејачки на естрадата. Таа е многу активна на социјалните мрежи и често ги почестува своите фанови со провокативни фотографии.

Таа моментално престојува на егзотична дестинација и објавува фотографии од плажа на кои се гледа нејзиното извајано тело.

„Каква риба“, „Убавица“, „Леле“, „Најубава си“, „Преубава, прубава“ - ова се само дел од многуте коментари на фановите.

УЕФА исфрла неколку клубови од евро-натпреварите?!

Шест клубови се под закана од тригодишна суспензија во евро-куповите од страна на УЕФА поради финансиски долгови.

Порто, ЦСКА Софија, Бетис, Санта Клара, Спортинг и Монс Калпе од Гибралтар имаат рок да ја избегнат суспензијата до јануари идната година. Најдолжен е Порто со 300 000 евра, Спортинг и Бетис мораат да платат по 250 илјади, ЦСКА и Санта Клара по 75.000 а Монс Калпе 15. Сериозна парична казна но без закана за суспензија имаат и Астана со 150.000 евра и романски Клуж со 200.000.

Џорџ Клуни одбил 35 милиони долари - сопругата го поддржала

Актерот Џорџ Клуни изјави дека еднаш му биле понудени 35 милиони долари за еден ден работа, но тој ја одбил понудата откако заклучил дека не вреди.

Оскаровецот и продуцент ја раскажа анегдотата откако еден новинарот за време на интервјуто за „Гардијан“ го праша дали некогаш помислил дека има доволно пари.

„Па, да. Ми беа понудени 35 милиони долари за еднодневна работа за снимање на реклама за авиокомпанија“, рече тој, додавајќи дека се консултирал со Амал, неговата сопруга, и одлучиле дека не вреди. Авиокомпанијата била поврзана со како што вели тој, „земја која иако е сојузник, понекогаш е дискутабилна“.

„Си помислив: Па, ако ми одзема една минута сон, не се исплаќа“, изјави оскаровецот.

Покрај неговата повеќедецениска кариера во Холивуд, Клуни има и големо деловно портфолио, тој има заработено над 40 милиони долари за својата рекламна работа со една швајцарска компанија. Неговата компанија за текила „Casamigos“ беше продадена пред четири години за 1 милијарда долари, објави „Инсајдер“.

притисни ентер