Видео: Има само 14 години а веќе е висока 2,13м, ново кошаркарско чудо од Кина

Ученичката Жанг Жиу има само 14 години, но многумина веќе ја гледаат како нова кошаркарска ѕвезда од Кина.

Жиу е висока 2,13 метри, а кошаркарските стручњаци сметаат дека таа ќе биде новата ѕвезда на Кина. Секако тоа е нешто очекувано ако се земе во предвид дека 14 годишната Жанг сигурно уште ќе расте, а веќе е во трениг неколку години.

Младата Жиу стана актуелна откако неделава на совјот тим му помогна да стигне до титулата со 42 постигнати коша, 25 скока и 6 блокади.

По одличните игри на училишните натпревари медиумите Жанг Жиу веќе започнаа да ја споредуваат со легендарниот кошаркар од Кина, славниот НБА центар на Хјустон, Јао Минг.

„Глобал Тајмс“ пренесува дека Жанг во прво одделение била повисока од 1,5 метри, а во шесто веќе имала два метри.

Таа инаку потекнува од кошаркарско семејство, и нејзината мајка била член на кошаркарската репрезентација на Кина.

Фото: Адријана Лима позира гола под месечевата светлина

Бразилската манекенка Адријана Лима објави нова фотографија на Инстаграм на која позира целосно гола.

Славната манекенка го покажа своето совршено тело позирајќи гола на месечевата светлина.

-Кога ќе се сретнат двете Месечини, напиша Адријана во описот на објавата.

Иако манекенката минатиот месец наполни 40 години, се уште изгледа феноменално и не покажува знаци на стареење.

Фото: Ѓоковиќ со белгиските гимнастичарки стана хит на интернет

Новак Ѓоковиќ повторно воодушеви бројни фанови на спортот ширум светот, неговиот ведар дух и дружељубивост секогаш се препознаваат.

Овој пат тој влегол на тренинг од олимписки гимнастичарки и им се придружил.

На интернет стана хит фотографијата која на својот Инстаграм профил ја објави белгиската олимписка гимнастичарка Нина Дерваел.

На фотографијата Нина вежба пред натпреварот а во изведувањето на шпага и се придружил и Новак Ѓокович и уште некои белгиски натпреварувачки.

„Кога Новак Ѓоковиќ ќе те замоли за фотографија, едноставно не можеш да одбиеш“, напиша Нина во описот на фотографијата.

Насмевнатиот Ѓоковиќ со шпагата ги освои срцата на фановите на белгиската натпреварувачка, а објавата е преполна со позитивни реакции.

Видео: Американски пожарникари возат низ голем пожар

Шумските пожари и понатаму беснеат на западот од САД.

Се бележат рекордни теператури, многу граѓани морале да ги напуштат своите домови, а пожарникарите се борат против пожарите во екстремни услови.

Двајца пожарникари загинале во пад на авион. На северот од Невада, недалеку од границата со Калифорнија, дошло до масовна евакуација поради избивање на пожар предизвикан од гром. Еден пожар создал голем облак од чад и пепел кој во комбинација со временските услови создал сопствени молњи.

Во Орегон пожарот зафаќа површина од 311 километри квадратни.

Пожарникарите објавија снимка од возење во сред пожар. Погледнете ја:

притисни ентер