Ердоган и турската влада изјавија дека Гулен и неговите приврзаници стојат зад пучот. Тие го обвинија Гулен з асоздавање на паралелни струјтури во полицијата, оружените сили, медиумите и правосудството со цел за преземање на власта. Гулен негира.

- Го осудувам најсилно што е можно обидот за воен пуч во Турција. како некој кој пропатил во текот на повеќе воени пучеви, посебно е навредливо да бидам обвинет дека имам каква било врска со тој обид - соопшти Гулен, пренесе Ројтерс.

Муслиманскиот водач Фетулах Гулен со години живее во САД. Државниот секретар Џон Кери изјави дека не добиле никакво барање за испорачување на Гулен ...

Датум на објава: сабота, 16 јули 2016 во 15:28
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар