Вештачка интелигенција во служба на лица со оштетен вид- полесно ги вршат секојдневните работи

Кога Метју Шервуд оди да купува облека, му треба помош за да се увери дека она што го добива е токму она што го сака.

Имено, Шервуд е слеп повеќе од 15 години; има семејство, успешна инвестициска кариера и куче Крис, кое му помага да се движи низ светот. Сепак, тој вели дека секојдневните задачи, како што е купувањето, сè уште претставуваат пречки за неговата независност.

Вештачката интелигенција наскоро би можела да му помогне.

Во моментов, Шервуд вели дека понекогаш користи апликација наречена „Биди мои очи“, која ги поврзува корисниците со оштетен вид со доброволци со оштетен вид кои пружаат помош, преку видео во живо, со работи како проверка дали кошулата одговара на остатокот од облеката или дали има истечен рок на тетрапак млекото. Но, напредокот во технологијата за вештачка интелигенција веќе почнува да ја отстранува потребата од волонтерски помагачи на другиот крај од линијата.

Be My Eyes соработува со OpenAI од минатата година за да му дозволи на неговиот модел со вештачка интелигенција, а не на друг човек, да види и опише што има пред корисникот.

Во најновото демо на производот на OpenAI, компанијата прикажа снимка од лице што ја користи оваа верзија за да повика такси, а апликацијата му објаснува на корисникот точно кога да крене рака за да го запре автомобилот.

Во мај, Google најави слична функција за својата апликација „Lookout“, која е дизајнирана да им помогне на корисниците со оштетен вид, пренесува CNN.

Активни 15 пожари, најкритично на планината Серта, армијата испраќа дополнителен број војници

15-ина пожари и натаму ја пустошат Македонија.Најкритично е на планината Серта, состојбата е непредвидилива и со пожарите околу Росоман, а добра вест е што пожарот кај Радовиш е ставен под контрола.

Oд денеска дополнително се активира и армијата.

Во живо во овие вести ја вклучуваме Елизабета Дамјаноска Спасеновска. Бети, ти си над селото Пепелиште.

Каква е попладнево состојбата на Серта и уште колку војници тргнуваат на помош?

Целиот извештај погледнете го во видеото.

Маж се удави во Дојранското Езеро

Претпладнево во 10:10 часот во СВР Струмица било пријавено дека во Дојранско Езеро се удавил маж. 

Според информацијата од полицијата, машкото лице скокнало во водата од чамец, пливало неколку метри, по што се удавило.

-Полициски службеници од ОВР Гевгелија се на местото на настанот. Запознаен е јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Велес, а повикани се нуркачки екипи за пронаоѓање на лицето, информираа од СВР Струмица.

Засега не се соопштува идентитетот на удавениот, а повеќе детали од полицијата најавуваат за подоцна.

Муцунски на средби со Хулман и Шљиванчанин

Министерот за надворешни работи и надворешна трговија, Тимчо Муцунски, денес оствари одвоени средби со амбасадорката на Швајцарската Конфедерација, Вероник Хулман и вршителот на работите во Амбасадата на Црна Гора, Велимир Шљиванчанин.

На средбата со Амбасадорката на Швајцарија беше изразено заемно задоволство од развојот на билатералните односи меѓу двете земји изминатите три децении и беше потенцирана заедничката подготвеност за одбележување на 30 годишниот јубилеј од воспоставувањето на дипломатските врски. Воедно, беше поздравена успешната долгорочна соработка во рамки на швајцарската развојна програма, меѓудругото, наменета и за поддршка на реформите за постигнување на европските стандарди и вредности во нашата земја. Притоа, Муцунски истакна дека Швајцарија е наш значаен билатерален донатор, изразувајќи благодарност за оваа континуирана поддршка.

Министерот Муцунски, на средбата со вршителот на работите во Амбасадата на Црна Гора, се заблагодари за укажаната помош во опрема во справувањето со огнените стихии. Воедно, стана збор за евроинтегративните процеси на двете земји, при што беше истакната потребата од нивно забрзување во интерес на регионалната стабилност. Беа разменети мислења и за сојузништвото во рамки на НАТО и регионалната соработката во контекст на справувањето со актуелните безбедносни предизвици.

Соговорниците се осврнаа и на актуелни регионални и меѓународни теми, при што беше искажана заемна подготвеност за натамошна соработка во рамки на мултилатералните формати.

притисни ентер