Вашингтон и Пекинг во вербална војна за Ковид-19!

И додека светот бара одговор на глобалната епидемија, двете најмоќни земји на планетата се конфронтираат околу тоа како треба да биде наречен Ковид-19.

Според пишувањето на неколку светски медиуми, средбата на Г-7 на ниво на шефови на дипломатии, завршила со фијаско, откако Вашингтон инсистирал, а Пекинг не прифатил заразата да се нарече Вухан вирус. Средбата резултирала со 4-часовна видео конференција, на која не била усогласена заедничка изјава. Според Шпигел, фразата Вухан вирус била оценета како стигматизирачка и не била прифатена од членките, иако САД одлучија унилатерално да продолжат да го користат.

-Оваа криза почна во Вухан, Кина. Кинеската комунистичка партија вели дека САД го донеле вирусот во Кина. САД сакаат да работат со сите земји, вклучително и со Кина да најдеме решенија поголем број луѓе да останат живи, да оздрават и потоа да ги обновиме нашите екомомии, погодени од Вухан вирусот., изјави Мајк Помпео, државен секретар на САД

САД во меѓувреме станаа шеста држава во светот според бројот на починати. Регистрирани се 1.030 жртви и 70 илјади заразени, а Сенатот синоќа усвои историски пакет од 2.200 милијарди долари за помош на економијата. По благиот пад на заразени и починати во Италија, Шпанија и натаму го потврдува статусот нов епицентар на заразата во Европа, откако регистрираше нови 655 жртви.

-Разговарав со моите другари, кои се уште велат дека кога ќе чујам вести дека помладите не заболуваат тоа е само анегдота, дека тоа не му се случува секому. Ако тие искусат еден ден од она што јас го искусувам 10 дена, сигурно ќе го сменат мислењето, вели Оливер Камерино, пациент од Шпанија

Од светската здравствена организација синоќа апелираа до светските земји дека самоизолацијата не е доволна и дека купеното време од седењето во карантин треба да се искористи да се нападне вирусот.

-Да се бара од луѓето да останат дома и да се спречи движето на населението е купување време за да се редуцира притисокот врз здравствените системи. Но тие мерки, сами по себе нема да ја отстранат епидемијата, кажа Тедрос Адханом Гебрејесус, шефот на СЗО

Во соседството Србија регистрираше две нови жртви. Црниот биланс во регинот и натаму е најзастапен во Грција, кој изнесува 23-ца починати.

Одложен е самитот на ЕУ, претседателот на Советот бил во контакт со заразено лице

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел го одложи самитот на земјите-членки на ЕУ закажан за четврток и петок на 24 и 25 септември за 1 и 2 октомври, бидејќи едно лице со кое бил во контакт било заразено со коронавирус.

„Претседателот на Европскиот совет одлучи да го одложи вонредниот самит закажан за 24 и 25 септември за 1 и 2 октомври“, објави неговиот портпарол Баренд Лејтс преку Твитер. Мишел денес дознал дека лицето задолжено за безбедност со кое бил во близок контакт минатата недела бил позитивен на корона.

"Претседателот редовно се тестира, а вчера тестот му беше негативен. Почитувајќи ги белгиските правила, тој од денес е во карантин", додаде Лајтс.

Главната тема на самитот, кој сега е одложен, е стратешката дебата за односите на ЕУ со Турција, како и прашањето за санкции против белорускиот режим.

Имено, Кипар го блокира воведувањето санкции против Белорусија, барајќи да и се воведат санкции на Турција поради истражувањето на нафта и гас во Медитеранот.

Најтежок ден во Црна Гора од почетокот на пандемијата,296 новозаболени,осуммина починати

Осум лица починале денеска од ефектите на коронавирусот во Црна Гора, а 296 се заразени, соопштија црногорските здравствени власти.

За нешто повеќе од три месеци, од средината на јуни, кога започна вториот бран на епидемијата во Црна Гора, 137 лица починале од инфекција со коронавирус, а скоро 9000 се заразени.

Во првиот бран, од средината на март до почетокот на мај, кога беа воведени рестриктивни епидемиолошки мерки, државата имала само 9 смртни случаи и 324 заразени.

Во Црна Гора моментално има 3448 активни случаи, што е 547 на 100 илјади жители, убедливо најмногу во регионот.

Црногорските епидемиолози ги гледаат причините за ваквите, како што рекоа, алармантни состојби во политичките митинзи на власта и опозицијата за време на парламентарните избори.

Здравствените власти секојдневно ги предупредуваат граѓаните дека мора да ги почитуваат епидемиолошките мерки, особено да носат маска и да ја почитуваат оддалеченоста во угостителските објекти, со оглед на тоа што во моментов најголем број на заразени има кај популацијата родена по 1981 година.

„Не е исклучена можноста да се затворат градовите каде ситуацијата е најтешка, но тоа е екстремна мерка“, соопшти претходно Црногорскиот институт за јавно здравје.

Девојка откри како изгубила 22 килограми без да влезе во теретана(ФОТО)

Жена од Австралија изгубила повеќе од 22 килограми за неколку месеци без да стапне во теретана.

Анџела Боујер (22) започнала да се дебелее поради лошата диета и вели дека веројатно не јадела ништо зелено цели две години.

Но, пред три години, таа одлучила да го промени својот животен стил и да се фокусира на фитнес. За жал, била премногу исплашена за да оди во теретана, открила за news.com.au.

И покрај тоа, таа успеала да ја намали тежината само со вежбање на отворено и дома, а се фокусирала главно на вежби за слабеење и тренинг со висок интензитет (HIIT). „Почнав полека со еден тренинг неделно и полека го надградував на почести тренинзи, за да достигнам најмалку пет пати неделно“, објасни таа.

Таа вели дека читала списанија и пребарувала на интернет како да вежба без теретана и само ги следела советите.

Денес ја следат повеќе од 100.000 луѓе на Инстаграм, каде ја покажува својата импресивна нова фигура и споделува совети за вежбање. Таа веќе не се плаши од теретана и ја вклопила во својата рутина.

Иако е насочена кон здрава исхрана со многу протеини како пилешко, говедско и путер од кикирики, сепак успева да изеде и храна како сладолед или хамбургери. „Не треба одеднаш да престанете да јадете сè “, предлага таа. „Полека, чекор по чекор.

За сите оние кои се заинтересирани за обновување на сопствената диета, таа им препорачува да почнат да бараат здрави алтернативи за нивната омилена храна и полека да ги вметнуваат во нивниот план за исхрана.

suns out 🌞

A post shared by 𝐀𝐍𝐆𝐄𝐋 𝐁𝐎𝐖𝐘𝐄𝐑 👼🏽 (@angelmaybowyer) on

притисни ентер