Утре Шведска прв противник на македонските ракометари на СП во Египет

Најдобрата машка ракометна репрезентација на Македонија се подготвува за лет до Египет  каде  денеска започнува Светскиот шампионат.

По откажувањето на Чешка поради големиот број на позитивни ракометари на корона црвено жолтите како прва резерва експресно го прифатија новиот предизвик за повторно учество на смотрата на најдобрите светски селекции.

Според последните информации чартерот со нашите најдобри ракометари по 14 часот е планирано да полета за Египет.

Македонската репрезентација во значително подмладен и променет состав, ќе биде дел од групата Г заедно со селекциите на домаќинот Египет, Шведска и Чиле.

Распоред на натпревари:

14.01.2021 Македонија – Шведска 20:30 часот

16.01.2021 Македонија – Египет 18:00 часот

18:01.2021 Македонија – Чиле 15:30 часот

Нашиот прв противник Шведска на Мундијалот во Египет допатува со значително ослабен и изменет состав, без ѕвездата Никлас Егберг, кој се повлече од националниот тим, повредениот голман Микаел Апелгрин, и без Јаспер Нилсен, Андреас Нилсон, Линус Арнесон и Лукас Нилсон.

Селекторот Данило Брестовац на светскиот ракометен шампионат во Египет одлучи да поведе подмладен состав , без Борко Ристовски, Дејан Манасков, Гоце Георгиевски, предводен од искусните Кире Лазаров, Стојанче Стоилов и Никола Митревски.

ГОЛМАНИ: Никола Митревски, Мартин Томовски, Никола Даниловски

ЛЕВИ КРИЛА: Димитар Димитриоски, Цветан Кузманоски

ДЕСНИ КРИЛА: Мартин Поповски, Ненад Костески

ЛЕВИ БЕКОВИ: Филип Талески, Марко Мишевски, Дарко Георгиевски, Михајло Младеновиќ

СРЕДНИ БЕКОВИ: Филип Кузмановски, Марио Танкоски, Горан Крстевски

ДЕСНИ БЕКОВИ: Кирил Лазаров, Мартин Велковски, Мартин Серафимов

ПИКЕРИ: Стојанче Стоилов, Никола Маркоски, Жарко Пешевски

Русите го слават Богојавление со нурнување во ледена вода (ВИДЕО)

Православните христијани на далечниот исток на Русија го слават Богојавление со нурнување во ледена вода.

На денешниот празник, Русите три пати влегуваат во водата , мислејќи дека се чистат од гревовите. На 18ти јануари, денот пред Водици тие постат.

Капењето во осветените води се практикува од времето кога Исус Христос бил крстен во реката Јордан.

Денеска се затвори ковид-центарот на Kлиниката за уво, нос и грло

По вчерашното затворање на ковид – центарот на Oчната клиника, денеска се затвораи  ковид-центарот на Kлиниката за уво, нос и грло.

Четирите пациенти сместени во оваа клиника ќе се преместат во друга. Затворањето доаѓа откако се бележи намалување на бројот на хоспитализирани пациенти.

Според денешните извештаи, во ковид-центрите во Скопје се сместени 283 пациенти, а во болниците во цела држава се хоспитализирани 359 пациенти бројот на слободни кревети,пак, изнесува 621.

Независни експерти со критики кон Кина и СЗО за бавниот одговор на пандемијата

Независен одбор на експерти во денешниот извештај објавиле дека кинеските власти можеле да воведат поостри здравствени мерки во јануари ,а СЗО за прогласување глобална вонредна состојба дури на 30 јануари.

Експертите предводени од поранешната премиерка на Нов Зеланд,Хелен Кларк и поранешната претседателка на Либерија, Елен Џонсон Сирлиф, во прелиминарниот извештај изјавиле дека „глобалниот систем за предупредување за пандемија не е погоден “.

„Светската здравствена организација не беше во можност да ја заврши работата“, додава.

„Она што на Комитетот му е јасно е дека локалните и националните здравствени власти во Кина беа во можност да применат поостри мерки за јавното здравје во јануари“, се вели во извештајот, повикувајќи се на појава на новиот вирус во градот Вухан во провинцијата Хубеи.

Одборот додава дека кога се појавиле докази за пренесување од човек на човек, „во премногу земји, тој сигнал бил игнориран“.

Исто така, се наведува дека се поставува прашањето зошто Комитетот за вонредни состојби на СЗО не се состанал до третата недела од јануари и не прогласил меѓународна вонредна состојба до вториот состанок на 30 јануари 2020 година.

"Иако терминот пандемија не е употребен или дефиниран со Меѓународните здравствени регулативи (2005), неговата употреба служи за привлекување внимание на сериозноста на здравствениот настан. СЗО го употреби терминот дури на 11 март", се вели во извештајот.

Комитетот на експерти повика на „глобална реконструкција“ и рече дека препораките ќе бидат дадени во финалниот извештај до министрите за здравство во мај.

притисни ентер