Уште тројца го поддржаа предлогот за импичмент на претседателот на Претставничкиот дом на САД

Неколку републиканци во Претставничкиот дом на САД изјавија дека ќе го поддржат предлогот за смена на нивниот сопартиец Кевин Мекарти од функцијата претседател на Домот, претходно претставен од конгресменот Мет Гејц.

Тројца членови на Претставничкиот дом, Енди Бигс и Ели Крејн, двајцата републиканци од Аризона и Боб Гуд, републиканец од Вирџинија, вчера ја објавиле својата поддршка за иницијативата на Гејтс. Републиканецот Тим ​​Буршет, исто така, се стреми кон поддршка на петицијата за смена на Мекарти.

Многу од 20-те конгресмени кои не го поддржаа Мекарти на маратонските избори во јануари за претседател на Претставничкиот дом сè уште не ги објавија своите позиции.

Иницијативата за смена на претседателот на Претставничкиот дом на САД ја покрена Мет Гејц, републиканец од тоа тело.

-Имам доволно републиканци, за следната недела да се случат една или две работи: Кевин МекКарти или повеќе нема да биде претседател на Претставничкиот дом, или ќе биде претседател на тој дом кој работи во интерес на демократите. Секој резултат ми одговара, бидејќи американскиот народ има право да знае кој е на власт“, ​​изјави синоќа Гејц по поднесувањето на барањето за разрешување на Мекарти.

Мекарти му одговори неколку минути подоцна, на социјалните мрежи, со кратка порака: „Повелете“.

Гејц, десничарски републиканец од Флорида и жесток критичар на Мекарти, со месеци го најавуваше потегот, а заканите се интензивираа откако Мекарти овој викенд, поддржан од демократите, го освои потребниот број гласови за да избегне затворање на американската влада.

Гејц го обвини Мекарти дека договарал со Белата куќа за да се донесе закон со кој ќе и се обезбеди финансиска помош на Украина во војната против Русија.

Барањата за смена на претседателот на Претставничкиот дом не се вообичаени и вклучуваат строга процедура, која е покрената против републиканските претседатели на тоа тело само двапати во изминатиот век. /МИА

Мајка од пеколот: Тригодишни близначиња починаа од предозираност со дрога

Џестис Џејмс (22), мајка на тригодишните синови близнаци Џоши и Џестин, е обвинета за убиство и злоупотреба на деца, откако децата починале поради прекумерна изложеност на дрогата фентанил.

Како што објави „Дејлимејл“, децата биле пронајдени во несвест на 11 јули во куќа во паркот Канога, Калифорнија. Тие не реагирале и не биле свесни кога болничарите пристигнале во станот во кој била Џастис Џејмс со нејзиното момче и нејзиното семејство.

Братчињата итно биле пренесени во блиската болница, но веќе било доцна. Џоши починал подоцна истата вечер, а Џестин два дена подоцна.

Џонатан Хатами, заменик окружен обвинител, рече дека ова е прв пат во областа на Лос Анџелес родителите да бидат обвинети за смрт од предозирање поврзано со фентанил.

Употребата на оваа дрога е во пораст, што е вознемирувачки тренд во последните години во САД. Поради истрагата, која се уште не е завршена, обвинителот не сакал да даде повеќе детали за тоа како близнаците биле изложени на дрога.

„Имавме уште четири слични случаи во последните шест месеци во Лос Анџелес. Децата се највредното нешто што го имаме. Тие не купуваат фентанил, не пушат. Возрасните го прават сето тоа, но невините деца плаќаат Највисоката цена е неприфатлива“, рече Хатами.

Мајката на малите деца, Џастис Џејмс, се појави на суд во вторникот и изгледала вознемирено. Во публиката имало уште неколку членови од нејзиното семејство. Таа била задржана во притвор откако ѝ била одредена кауција од четири милиони долари.

Ќе добие адвокат на нејзиното следно судење закажано за 31 јули. Членовите на семејството тврдат дека таа била грижлива мајка и не би направила ништо за да им наштети на синовите. Близнаците неодамна го прославиле третиот роденден, а за Денот на независноста биле на плажа и го гледале огнометот.

Семејството формирало фонд на GoFundMe за да собере пари за погребот на момчињата.

„Ова е навистина тешко за семејството. Сакаме сите да бидат свесни за опасностите од фентанилот“, рекла бабата на момчињата, Реџина Холмс.

Страшна снимка од Индија: Збеснати бикови нападнаа жени во продавница (ВИДЕО)

Во драматичен инцидент минатата недела во Ришикеш, Индија, две жени биле нападнати од разбеснети бикови во продавница.

Индијките се соочија со застрашувачко искуство на 12 јули, кога два диви бикови упаднале во продавница во Ришикеш, Утараханд (Индија). На снимката од инцидентот се гледа како огромните животни, спонтано влетуваат во продавницата и демолирале сѐ пред себе, а потоа им се нафрлаат на муштериите, пренесува Мирор.

Биковите, кои првично биле преокупирани меѓусебно борење и удирање со главите, одеднаш ја свртеа својата агресија врз жените кога едната се обидела да побегне качувајќи се на робата.

На шокантната снимка се гледа како бик се пробива по Индијките: животното во паника скокнало врз нив, расфрлајќи ги торбите и робата што ги заштитила жените од сериозни повреди.

Храбриот продавач брзо интервенирал, се качил на своите производи и со стап избркал еден од биковите, правејќи простор за жените да избегаат, а потоа го избркал другиот бик кој бил заглавен зад жените.

Жените поминале добро, со неколку ситни гребаници, благодарение на чантите и другите ситници.

Извршниот директор на Муники Рети Нагар Палика, Танвер Марвах, рече дека се прават напори за отстранување на бездомните животни од улиците за да се спречат слични инциденти во иднина.

Голема размена на руски и украински заробеници: Бевме во смртна опасност

Русија и Украина денеска разменија по 95 воени заробеници во најновата размена со посредство на Обединетите Арапски Емирати, соопштија украинскиот претседател Володимир Зеленски и руското Министерство за одбрана.

Руското Министерство за одбрана во соопштението објавено на Телеграм наведува дека ослободените руски војници ќе бидат префрлени во Москва на медицински прегледи и физичка и психолошка рехабилитација.

Тие додаваат дека војниците биле во „смртна опасност“ во украинско заробеништво. Украинскиот претседател рече дека ослободените украински затвореници биле припадници на украинските вооружени сили, Националната гарда и граничната служба.

Зеленски им се заблагодари на Обединетите Арапски Емирати за помошта. Тоа е трета ваква размена во изминатите седум недели.

Во последната размена, која се одржа во јуни и беше посредувана од Обединетите Арапски Емирати, Русија и Украина разменија по 90 затвореници.

притисни ентер