УЕФА воведува нови правила за трансферите по стотиците милиони потрошени од Челзи

Со купувањето на Михајло Мудрик од Шахтјор за 70 милиони евра плус 30 милиони евра бонус, Челзи сезонава потроши неверојатни 460 милиони евра на нови играчи.

Тоа може да порасне на 580 доколку до крајот на јануарскиот рок го купи Енцо Фернандез од Бенфика, за што повторно се зборуваше.

Челзи му даде на Мудрик договор на осум и пол години, што му овозможи да ги оддолжи ратите за исплата на неговиот трансфер за целото времетраење на договорот. Така, во финансиските извештаи Челзи ќе го прикаже трансферот на Мудрик како трошок од десет милиони евра годишно, што ќе му помогне да го задоволи финансискиот фер-плеј.

Но, УЕФА реши да ја промени таа практика, па англиските медиуми пишуваат дека чадорот на европската фудбалска организација ќе воведе лимит од максимум пет години, колку долго може да траат исплатите на обештетувањето за трансферите. Клубовите ќе можат да продолжат да им даваат долгорочни договори на играчите, но трансферот ќе треба да се плати во рок од пет години.

УЕФА ова правило ќе го воведе на лето и тоа нема да биде ретроактивно, што значи дека нема да важи за претходно договорените трансфери, па на Челзи сепак ќе му биде дозволено да му плаќа на Мудрик за сите осум и пол години.

Челзи ја воведе истата практика и за другите трансфери оваа сезона. Беноа Бадијашиле и Дејвид Датро Фофана потпишаа договори на шест и пол години, Нони Мадуке на седум и пол, Весли Фофана на седум, Марк Кукурела на шест и Рахим Стерлинг на пет години. Во тој период ќе се исплаќаат и нивните трансфери.

На овој начин Челзи сакаше да направи баланс во финансиските извештаи за да го задоволи финансискиот фер-плеј според кој клубовите не смеат да потрошат повеќе од пет милиони евра од заработеното во период од три години. Таа граница може да се зголеми и до 30 милиони, но само доколку сопственикот на клубот го покрие целосно.

Бонмати и Ѓоковиќ добитници на спортските оскари за 2023

Шпанската фудбалерка Аитана Бонмати и српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се добитници на наградата Лауреус, таканаречените Оскари за најдобра спортистка и спортист во 2023 година.

Минатата година Бонмати беше избрана за најдобар играч во изборот на ФИФА, а беше прогласена и за најкорисен играч (МВП) на Светското првенство на кое Шпанија ја освои шампионската титула.

Новак Ѓоковиќ ја освои наградата Лауреус по петти пат во кариерата, откако минатата година освои три од четирите грен - слем турнири (Австралија Опен, Ролан Гарос, УС Опен) и играше во финалето на четвртиот (Вимблдон).

Спортистите за наградата Лауреус се номинирани од претставници на светските медиуми, а победниците ги избираат 69 членови на Светската спортска академија Лауреус. Наградата е основана во 2000 година.

Добитници на наградата Лауреус за 2023 година:

Спортистка на годината: Аитана Бонмати

Спортист на годината: Новак Ѓоковиќ

Тим на годината: Шпанска женска фудбалска репрезентација

Најголем напредок: Џуд Белингем

Повратничка на годината: Симон Белс

Најдобра спортистка со попреченост: Диде де Грот

Спортистка на година во акциски спортови: Ариса Трев

Награда за хуманитарна работа: Фондација Рафа Надал. /МИА

Гласањето на болните и изнемоштените во десетте општини од Југоистокот почна без проблеми

Најмногу болни и изнемоштени се пријавени во Општина Струмица - 356.

Вкупно 1.547 болни и изнемоштени лица денеска гласаат во првиот круг од претседателските избори во десетте општини во Југоисточниот плански регион - Струмица, Радовиш, Василево, Босилово, Ново Село, Конче, Богданци, Гевгелија, Дојран и Валандово. Гласањето се одвива без проблеми и според општинските изборни комисии се очекува да заврши во попладневните часови.

Најмногу болни и изнемоштени се пријавени во Општина Струмица - 356, а заедно со нив гласат и затвореници од Затворот во Струмица. Утрово од 07:30 почна подигањето на избирачкиот материјал и процесот тече без проблеми.

Претседателите на изборните комисии од другите општини, исто така, информираат дека гласањето се одвива нормално и без пробеми.

Во Општина Ново Село се пријавени 299 болни и изнемоштени лица, Босилово-172, Гевгелија-175, Валандово-78, Василево-186, Радовиш-123, Конче-48, Дојран-44, Богданци-66 избирачи.

Во избирачкиот список во десетте општини вкупно се запишани вкупно 147167 граѓани со право на глас, кои ќе гласаат на 273 избирачки места.

ЈСП: Јавниот превоз утре по неделен возен ред, жичницата на Водно нема да работи

Јавното сообраќајно претпријатие Скопје соопшти дека утре јавниот превоз ќе функционира по неделен возен ред, а жичницата на Водно нема да работи.

Како што се појаснува во соопштението, дежурни од седум до 14 часот ќе бидат билетарниците на Транспортен центар и таа во Ѓорче Петров.

притисни ентер