Ученичка во САД нокаутира наставничка, ја погоди со метален стол (ВИДЕО)

Ученичка од Мичиген удрила професорка со метално столче за време на жестока расправија со друг ученик.

Шокантна снимка од инцидентот покажува средношколка која стои во близина на вратата од училницата додека вика на врсничка, која не се гледа. Тинејџерките постојано се навредуваат додека наставничката стои меѓу нив и се обидува да ја смири ситуацијата.

Во еден момент ученичката ненадејно фрлила стол, удирајќи ја наставничката, која паднала и останала да лежи неподвижна. Наместо да ѝ помогнат, тинејџерките се судриле со тупаници над нејзиното тело.

Неименуваната наставничка итно била пренесена во болница.

- Ученичката ќе одговара во согласност со законот - изјави директорот на училиштето, Кевелин Џонс.

Локалните водачи велат дека видеото од насилството во училиштата, кое е прегледано повеќе од осум милиони пати, е показател за лошиот училишен систем во земјата.

- Видеото одлично ја прикажува тажната состојба на образованието во Мичиген, нема чувство за ред, нема почит кон наставниците, а најлошо од сѐ, нема учење. Недостигот на образование на младите е рецепт за зголемен криминал и невработеност - изјави поранешниот шеф на полицијата во Детроит Џејмс Крег, кој планира да се кандидира како републиканец во претстојната трка за Сенатот.

Локалните медиуми јавуваат дека повредената наставничка е добро и планира да се врати на работа.

Засега не се знае каква дисциплинска мерка ѝ е изречена на ученичката која го фрли столчето и дали е исфрлена од училиштето.

Лајчак планира идната недела да организира состаноци со претставници на Косово и Србија

Лајчак планира идната недела да организира состаноци со претставници на Косово и Србија за одлуката на КЦБ за укинувањето на динарот.

Портпаролот на Европската унија (ЕУ), Петер Стано потврди дека специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак планира следната недела да организира рунда состаноци со Србија и Косово на кои ќе се разговара за одлуката на Централната банка на Косово (КЦБ) да го укине користењето на динарот.

Стано исто така потврди и дека Лајчак упатил покана до Приштина и Белград за состанок што требаше да се одржи на 27 февруари.

„Обично не коментираме за преписките со партнерите. Меѓутоа, во писмото за покана на специјалниот претставник на ЕУ, Лајчак не е прецизирано кој треба да ги претставува Косово и Србија - тоа им останува на страните“, објасни Стано во писмената реакција што ја достави до медиумите.

Овие коментари на портпаролот на Брисел доаѓаат откако еден ден претходно, на 21 февруари, главниот преговарач на Косово, Бесник Бислими изјави дека ја одбил поканата на Лајчак, тврдејќи дека тоа не е состанок на кој мора да оди главниот преговарач, бидејќи, според за него, „прашањето за динарот не е дел од дијалогот“.

Нови играчки за сите детски градинки во Карпош

Годинава, Општина Карпош обезбеди 300.000 денари за набавка на комплети на играчки и дидактички материјали, кои ќе бидат распоредени низ сите 13 објекти на детските градинки кои се наоѓаат на територија на локалната самоуправа. 

По тој повод денеска, градоначалникот Стевчо Јакимовски во рамки на детската градинка „Пролет“ во населбата Козле, им ги врачи новите комплети, наменети за најмалите карпошани, информираат од Општина Карпош.

Од Општината појаснуваат дека веќе 12 години во континуитет, Одделението за детска, здравствена и социјална заштита од Општина Карпош ја спроведува акцијата за обновување и унапредување на фондот на играчки и дидактички материјали, наменет за дечињата кои се згрижени во предучилишните установи во Карпош. Досега, локалната самоуправа од Карпош за оваа намена издвојуваше околу 100.000 денари од општинскиот буџет, со кои парични средства се набавуваа еколошки играчки и дидактички материјали за четирите главни објекти на детските градинки.

- При извршување на моите општествени функции, најдрага ми е соработката со најмладите, во конкретниов случај со децата од предучилишна возраст, односно со градинките од општина Карпош. За нив осмисливме проект уште во 2012 година, за донирање на одреден број на нови играчки, со тоа што секоја година го зголемуваме и надополнуваме бројот на нови играчки. Драго ми е што нашите градинки се наоѓаат во добра состојба, дека децата се згрижени на најсоодветен начин. Особено ме радува фактот што ниту едно дете нѐ чека да биде запишано во градинката, што значи дека сме обезбедиле соодветни услови за упис и престој за секое детенце. Неодамна се информирав дека во целата држава околу 4.000 деца чекаат за упис во градинка, што е недозволено, истакна Јакимовски при посетата на градинката во Козле.

Инаку, според стратешките насоки на Одделението за детска, здравствена и социјална заштита од Општина Карпош, целта е да се повлечат од употреба старите нефункционални играчки и истите да бидат заменети со нови еколошки дидактички материјали. На овој начин треба да се постигне поквалитетен воспитно – образовен пристап, кој ќе влијае на подобрување на психо – физичкиот развој на децата. Имено, со оваа интеракција се очекува, најмалите карпошани преку поголема социјализација да стекнат работни навики и чувство за развивање на одговорно однесување.

Максим Димитриевски кандидат за претседател на ЗНАМ

Максим Димитриевски ќе биде кандидат за претседател на Движењето ЗНАМ - За наша Македонија, соопшти денеска партискиот портпарол Никола Мемов. 

Како што соопшти Мемов на прес-конференција, од утре почнува постапката за собирање потписи.

Според него, граѓаните првпат ќе имаат можност да гласаат за одредена опција, а не како досега, да гласаат против.

-Очекуваме победа. Нашата анализа покажува дека Димитриевски ќе влезе во вториот круг, за потоа да имаме и конечна победа. Ги повикуваме граѓаните да ја поддржат кандидатурата на Димитриевски во општинските канцеларии на ДИК, нагласи Мемов.

Тој информира дека по завршената внатрепартиска постапка, Извршниот одбор донел одлука да му предложи на првиот Конгрес Димитриевски да биде кандидат за претседател на државата.

-На Македонија и е потребен татко на нацијата, чувар на идентитетот и заштитник на историјата. На Македонија и е потребна предвидливост, надеж, стабилност, сигурност, правда, иднина. На Македонија и е потребен претседател којшто ќе го даде максимумот за неа. На Македонија и е потребен Максим Димитриевски, рече Мемов.

притисни ентер