Убил мигрант со ловечка пушка и телото го фрлил во јама

Босанската полиција истражува што точно се случилово близина на селото Врањеска во близина на Билеќа , каде локален жител убил мигрант.

Човекот раскажал дека во куќата затекнал група мигранти со кои се скарал. Почнале да се борат за пушката , која во еден момент испукала. Неидентификуваниот човек, најверојатно мигрант, бил убиен во селото Врањеска во областа Билеќа, под сè уште необјаснети околности.

Мигрантот бил застрелан во главата со еден куршум и иако се претпоставува дека е застрелан во саботата навечер, телото е откриено вчера, откако, според извештаите на медиумите во БиХ, жител на Врањеска дошол во полиција и признал дека убил мигрант.

Според Klix.ba, човекот кој го пријавил убиството во полиција, изјавил дека во куќата пронашол група мигранти и дека по кавгата пушката сама испукала во метежот , а локалниот жител пукал и го убил мигрантот додека се бореле.

Мажот, со иницијали М. Ч., вчера околу 9,30 часот влегол во полициската станица во Билеќа и ја раскажал својата верзија на приказната.

По овие информации, полицијата отиде на местото на настанот и навистина го пронашла безживотното тело, кое било фрлено во јама во областа Врањевска. „Како што сме информирани, имало инцидент меѓу мештаните и едно лице за кое се смета дека е мигрант. Истрагата на местото на настанот е во тек и треба да се утврдат причините “, изјави Вања Антеj, портпарол на полицијата во Требиње.

Телото на мигрантот било пренесено во болница за обдукција, а бидејќи убиениот човек немал никакви документи со него, неговиот идентитет допрва треба да се утврди.

Пристигнува уште едно електрично Ауди

Ауди во вторник на 7 јули ќе го претстави електричниот кросовер „Q4 Sportback E-Tron “ концепт.

По минатогодишниот концепт „Q4 E-Tron“, од германскиот произведувач доаѓа и неговата „Sportback“ верзија, со силуета на купе-кросовер.

Ауди премиерата на новото возило ја најави со кратко видео, а повеќе детали за овој концепт ќе се дознаат утре.

Во краткото видео се гледа дека предниот дел од концептот „Q4 Sportback E-Tron “ е сличен ако кај регуларниот „Q4 E-Tron “, а двете возила ќе се разликуваат по задниот дел и линијата на кровот која кај новата верзија ќе биде закосена.

Ауди „Q4 Sportback E-Tron “ концептот најавува идна продукциска верзија која би требало да биде претставена 2021 година.

Спасовски: Масовно на избори на 15 јули во нови победи за Македонија и младите, тие нека се обновуваат во својата партија

„И средношколците и студентите добија домашна платежна картичка, бидејќи сега е моментот да се помогне.“

„ Се грижиме за сите. Посебно се грижиме за младите. Тоа го направивме и со доделувањето ваучери за дообука и квалификација во ИТ вештини, тоа што најмногу е потребно сега во овие услови кога многу од работите мора да се спроведуваат on line, дигитално. Една од основите во Програмата е нашата земја да ја направиме дигитализирана држава.

Мораме да излеземе и да гласаме, да дојдеме до секој и да му кажеме дека негласањето е глас за враќање на режимот, дека Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се опасност. На 15 јули масовно на избори, број 3, да кажеме Збогум на режимот, да ги пратиме во историја, нека се обновуваат во нивната партија, а ние ќе грабиме напред, во нови победи за Македонија и за младите" повика Спасовски на вечерашната граѓанска трибина во скопската општина Ѓорче Петров.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Земјотрес од 4,6 степени го погоди Авганистан

Земјотрес со јачина од 4,6 степени вечерва го погоди Авганистан околу 20:40 часот по локално време.

Епицентарот на потресот се наоѓал на 14 километри северозападно од Кабул на длабочина од 7,4 километри, соопштено е од Евромедитеранскиот сеизмолошки центар.

За сега нема информации за повредени лица или причинета материјална штета.

притисни ентер